Abdullah Gül, nový turecký prezident.

Abdullah Gül, nový turecký prezident. | foto: Reuters

Turci napotřetí zvolili mírného islamistu Güla prezidentem

  • 21
Turecko má nového prezidenta. Poslanci ve třetím kole zvolili dosavadního ministra zahraničí Abdullaha Güla. Oproti předchozím dvěma pokusům na to stačila prostá většina hlasů. A tou jeho Strana spravedlnosti a rozvoje v parlamentu disponuje. Opozice Gülovi vyčítá islamismus.

Gülovo vítězství se čekalo. Zatímco v prvním a druhém kole prezidentské volby musí kandidát získat dvě třetiny poslaneckých hlasů, ve třetím - a případném čtvrtém - mu stačí už jen prostá většina.

Recep Tayyip Erdogan a Abdullah Gül

Turecký zákonodárný sbor má 550 křesel, z nichž Gülova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje obsadila po červencových předčasných volbách 340. Gül by tedy vyhrál, i kdyby pro něj nehlasovali zdaleka všichni spolustraníci. V čele Turecka nahradí Ahmeta Necdeta Sezera, kterému skončilo funkční období už v polovině května.

Rozpoutal krizi. A vyhrál
Ministr zahraničí Abdullah Gül kandidoval na hlavu státu už na jaře. Tehdy však vzbudil vlnu nevole u opozice i veřejnosti, v Istanbulu a Ankaře proti němu protestovaly stovky tisíc lidí. Důvodem byly Gülovy islamistické kořeny. Šéf turecké diplomacie je hluboce věřící člověk, jeho manželka chodí zahalená v muslimském šátku. Opozice se proto bála přílišného pronikání náboženství do politiky.

Demonstrace proti Erdoganovi v Ankaře

Nic nepomohlo ministrovo ujišťování, že jako prezident hodlá bedlivě střežit v ústavě zakotvený sekulární charakter země. Když došlo na volbu, opozice ji bojkotovala. Krizi pak ukončily až červencové předčasné volby.

Jejich výsledky ukázaly, že pro Turky není obava z případné islamizace země tak důležitá jako hospodářský růst. Gülově Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) se za pět let u vlády podařilo nastartovat ekonomiku, zvýšit životní standard značné části Turků a přivést zemi na stezku směřující do Evropské unie. A voliči za to partaj odměnili: dali jí 46,6 procenta hlasů, a tím pádem pohodu jednobarevného vládnutí. - více zde

První dáma šátek neodloží
Abdullah Gül vskutku pochází z islamistických poměrů. Dušuje se ale, že sekulární ráz Turecka, který je dědictvím po zakladateli republiky Mustafu Kemalovi Atatürkovi, považuje za nedotknutelný a bude o něj dbát. Každý krok nového prezidenta bude nicméně ostřížím okem sledovat armáda. - Gülův profil najdete ZDE

Abdullah Gül s manželkou

Obyčejné Turky zase zajímá, jak Gülova manželka vyřeší citlivý problém s šátkem. Hayrünnisa Gülová tradiční pokrývku hlavy odmítá odložit, což je poněkud problém, protože nošení šátků v úřadech, na školách či při oficiálních příležitostech je v Turecku už od Atatürkových dob zakázané.

Hayrünnisa proto nedávno vyhledala proslulého módního návrháře, aby našel řešení: vlasy zůstanou schované, ale pokrývka nebude v ničem připomínat svůj původní účel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video