Slavný obraz Jaroslava Věšína, na kterém Bulhaři dobývají turecké pozice.

Slavný obraz Jaroslava Věšína, na kterém Bulhaři dobývají turecké pozice. | foto: repro obrazu Jaroslava Věšína

Turci, dejte nám čtrnáct miliard! Bulhaři chtějí žádat odškodné za vysídlení

  • 16
Bulharsko hrozí Turecku, že po něm bude chtít drahou vstupenku do Evropské unie. Zvažuje, že bude žádat odškodné ve výši až 14 miliard eur (370 miliard korun) za vysídlení čtvrt milionu etnických Bulharů z Osmanské říše z pohnutého roku 1913.

Každý člen EU musí vstup nové země posvětit souhlasem. Turecko už jedná o vstupu do Unie od roku 2005 a ladí zákony se západním světem, ačkoliv proti jeho členství mají mnozí námitky. Bulharsko je člen spolku od roku 2007.

Pokud se český kandidát Štefan Füle stane v únoru na pět let eurokomisařem pro rozšíření, bude možná muset usmiřovat daleko starší křivdy než ty, které Evropě připomínají druhou světovou válku.

Nejde zatím o oficiální žádost, i když bulharský ministr bez portfeje Božidar Dimitrov, který šéfuje Agentuře pro Bulhary žijící v zahraničí, včera uvedl, že vláda sbírá podklady pro oficiální požadavek.

Nárok zmínil Dimitrov poprvé v bulharském deníku 24hodin v neděli. "Turecko bude určitě schopné tuto částku zaplatit, vždyť je to 16. nejsilnější ekonomika na světě," řekl a zmínil částku.

Vláda chce náhradu za majetek 250 tisíc etnických Bulharů

Tamní vláda pravého středu, která je u moci od července, chce mít všechny podklady o vyhnaných Bulharech z Osmanské říše do konce letošního roku. Vládě jde o náhradu za majetek asi 250 tisíc etnických Bulharů vyhnaných během balkánských válek v roce 1913 z východní Thrákie, která nyní patří Turecku.

"Odškodnění je jednou z mnoha podmínek vstupu Turecka do Evropské unie," prohlásil ministr Dimitrov pro agenturu Reuters. Podle něj jsou požadavky zmíněny i ve zprávě Bruselu o postupu jednání s Tureckem. "Turecko ten problém uznalo.

Neřeklo, že zaplatí, ale chce vědět, o kolik by šlo," dodal Dimitrov, který má zároveň správu nad státními archivy.

"Přátelství mezi Bulharskem a Tureckem je pro dobro obou zemí a od konce studené války slouží v regionu jako model. Bylo by mnohem lepší se vyhnout prohlášením, která by mohla zranit toto přátelství," reagoval včera dost diplomaticky turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

"V minulosti nešlo o jednosměrnou migraci," dodal na tiskové konferenci, kterou svolal po bulharském výpadu. "V té době přišly z Bulharska dva miliony Turků," podotkl. Pomlčel o tom, že Turci opouštěli hromadně a mnohdy z donucení i Bulharsko během socialistické éry.

Je to spíše historický než politický problém

Situaci řeší bulharskoturecká mezivládní pracovní skupina, uvedl pro internetový server EUobserver Veselin Ninov z tiskového oddělení bulharské vlády. Podle něj jde spíše "o historický než politický problém" a částku nižší, "jen" osm miliard eur.

Vláda podle něj už shromáždila na 2 300 dokumentů, ale čeká se, že příbuzní vysídlenců podají tisícovky žádostí ještě letos, což by částku skutečně převýšilo.
O kompenzacích bude jednat bulharský premiér Bojko Borisov v Turecku už teď na konci ledna nebo v únoru.

Turecko je rozladěné z toho, že jeho přešlapování za branou Unie je tak dlouhé navzdory slibům. Přihlášku si podalo už v roce 1987, ale jednání začala až v roce 2005. Do roku 2013 chce sladit své zákony s evropskou legislativou, ale zdá se, že ho čeká aspoň deset dalších let čekání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video