Některé ryby se rybářům podařilo zachránit. Přemístili je do čistých vod. | foto: Radek Cihla

Tuny ryb v Labi otrávily kyanidy, potvrdila inspekce

  • 13
Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že velký úhyn ryb v Labi zavinily zřejmě kyanidy. Viník ekologické havárie není zatím známý. Hrozí mu pokuta až deset milionů korun. Stovky mrtvých ryb se objevily minulý týden v Kolíně, Poděbradech i Nymburku.

"Došlo k úniku chemických toxických látek. V toku jsme prokázali zvýšené množství kyanidů, které s největší pravděpodobností vedly k většímu úhynu ryb," řekl vedoucí oddělení ochrany vod královéhradecké pobočky ČIŽP Petr Makovský.

Uhynulé ryby se podle něj objevily až u Neratovic na Mělnicku. Nebezpečná látka tak zamořila úsek dlouhý kolem 60 kilometrů. Povodí Labe v pondělí znovu po celém znečištěném toku, tedy od Kolína až po Neratovice, odebere vzorky vody.

Podezřelá je kolínská Draslovka
Jed se podle Makovského dostal do vody pravděpodobné v Kolíně, kde je několik továren. V největší chemické továrně na Kolínsku, Lučebních závodech Draslovka Kolín, provedla ČIZP prohlídku v pátek.

"Čekáme na výsledky šetření a rozboru uhynulých živočichů, které by měly být známé do poloviny týdne," řekl šéf výroby Draslovky Jiří Holub.

Zároveň sdělil, že chemička sama vyšetřuje, zda nebyla překročena kvóta povoleného množství vypouštěných chemikálií. Výsledky šetření vedení Draslovky podle Holuba zveřejní ve středu 18. ledna.

Lučební závody Draslovka se zaměřují zejména na výrobu a další zpracování kyanovodíku. Vyrábí z něj kyanidy a další chemikálie.

Jedovatá látka se rozšířila přes Poděbrady a Nymburk dále po proudu. Vyšetřování komplikuje skutečnost, že jed unikl do vody už před několika dny.

Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, ve čtvrtek ráno také v Poděbradech a Nymburku. Množství přiotrávených ryb rybáři sbírali z hladiny řeky a přemisťovali do čistých vod. - více zde

Co je kyanid

Kyanid je velmi rychle účinná a potenciálně smrtelná chemická látka, dostupná ve více formách. Může být bezbarvým plynem jako kyanovodík nebo chlorkyan, nebo v krystalické formě jako kyanid sodný nebo draselný (cyankáli). Je užíván v průmyslu při výrobě textilu, papíru a plastů. Obsahují ho směsi k vyvolávání fotografií. Užívá se v metalurgii a k hubení hmyzu. Kyanid se používá také při těžbě zlata. Ze všech zdrojů je přenosný do lidského organismu. Jeho účinek závisí na množství, na formě a tom, jak se dostane do organismu a jak dlouho je jeho vlivu člověk vystaven. I ve velmi malém množství je jedovatý.
,

Video