Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tuny bahna mizí z návsí a ulic

  13:51aktualizováno  13:51
Písek - Těžké nakladače duní v úzkých uličkách centra Písku, které před týdnem do výšky dvou metrů zaplavila řeka Otava. Z dřívější výstavní moderní čtvrti města na levém břehu vyvážejí vojenské nákladní automobily tuny bahna a naplavenin. Vojáci v oranžových vestách vynášejí rozmočené vybavení vyplavených kanceláří. V hromadách sutin se povalují monitory, klávesnice i dětský kočárek.

"Vypumpovali jsme vodu ze sklepů. Jakmile odklidíme naplaveniny, začneme s desinfekcí. Hotovi budeme do čtrnácti dnů," konstatuje František Nepšinský z velitelství 75. záchranné a výcvikové základny v Olomouci. S dvěma sty vojáky přispěchal na povodní postižené Písecko jakmile se krajem prohnala záplavová vlna.

"Nasedat!" velí operační důstojník na nádvoří píseckých kasáren. Muži v oranžových baretech za volanty armádních strojů vyrážejí v menších kolonách na předem určených končin Písecka, kde za sebou povodeň zanechala spoušť.

"Je sedm ráno, první skupinky přijedou zpět v sedm večer," dodává Nepšinský. Specialisty z Olomouce, kteří pomáhali už s obnovou povodní zpustošené Moravy před pěti lety či při zemětřesení v Turecku, čeká další těžkých den.

Voda brala vše - i životy
V nedaleké Putimi si divoká voda vybrala krutou daň. "Naši potápěči vynesli z  bahna tělo jednaosmdesátiletého muže, který nechtěl i přes varování opustit stavení,"  říká velitel 2. záchranného praporu Peter Papánek, jehož muži v Putimi pomáhají s odklízením škod. "Je to neštěstí. Na jedné straně ho chápu, ale lidem taková povodeň nikdy nic dobrého nepřinese."

V oranžových přilbách a vestách vojáci vynášejí rozmočený nábytek z prvního patra starého mlýna. "Sami to nezvládneme," vítá velitele uplakaná majitelka domu. Před vodou s rodinou utekli a teď zjišťují, co všechno živel napáchal.

Další skupinka vojáků postává o několik desítek metrů dále u vrat přízemní garáže.  "Garáž byla zatopená celá a majitel v ní měl bohužel několik sudů s naftou. Musíme okolí vyčistit," vysvětluje Papánek.

Podobně jsou na tom lidé i v dalších vesničkách kolem Písku. Protivín, Sepekov, 
Albrechtice - všude řádila voda a všude musí pomoci vojáci.

"Ano, rozumím. Starosta chce vybudovat provizorní hráz rybníka, kterou voda protrhla a upravit koryto," tlumočí zprávu z operačního štábu kapitán Ján Schneider. Jako náčelník štábu 1. záchranného  praporu objíždí každý den s kolegy terénním vozem zaplavená území a zkoumá, zda mohou jeho vojáci vyjet k odstraňování škod s těžkou technikou.

"Tady se s bagrem nedostaneme, vojáci staví hráz z pokácených kmenů, aby voda tekla korytem," popisuje Schneider místo poblíž vesnice Sepekov. Ve vysokých gumácích pětice mužů tahá klády z lesa na bahnitý okraj řeky.

Bahno je doslova všude. "Ještě potřebujeme asi tři stromy. Starosta nám povolil vzít dřevo z blízkého lesíku. Hráz by měla vydržet, aby voda netekla na blízké stavení u lesa," hlásí svému veliteli jeden z vojáků.

Dvanáct hodin ve člunu
Ve většině vsí voda opadla a řeky se vrátily do původních koryt. Veselí nad Lužnicí je stále výjimkou. Rozvodněná řeka zaplavila oba břehy a zalila desítky rodinných domků. "Situace je stále kritická. Obyvatele jsme evakuovali a teď nám nezbývá nic  jiného, než hladinu hlídat," říká podpraporčík Pavel Spáčil.

Za volantem jednoho ze dvou záchranářských člunů nasazených právě ve Veselí rychlé spěchá proti proudu řeky. Vítr totiž přinesl nepříjemný závan nafty a i na řece se začínají objevovat tmavé skvrny.

"Tady je to cítit nejvíc. Podívejte se do vody, vidíte!" ukazuje Spáčil a zpomaluje člun mezi zaplavenými domky. Člen krizového štábu mezitím volá o pomoc hasiče z Tábora, aby okamžitě přivezli norné stěny.

"Kousek proti proudu měl nějaký člověk asi tisíc litrů nafty v sudech. Teď je asi v řece," konstatuje Spáčil a blíží se k potopené dodávce v jedné z ulic. Na bocích dodávky zůstává tmavý okraj.

"Tohle ale nafta není," kroutí nevěřícně hlavou další voják z posádky člunu a klacíkem nabírá tmavou hmotu. "No jo, o pět ulic dál je autoservis že? Tak tohle pánové je hmota na vystříkávání podvozků aut," zjišťuje záchranář.

Člun vysokou rychlostí míří zpět ke břehu. Hasiči z Tábora jsou na cestě, norné stěny by ekologické havárii zabránit měly.

Tuny odpadu pomalu mizí
Ve čtvrti panelových domů u řeky v Písku voda vystoupala do prvního patra. Před každým vchodem se k nebi tyčí několikametrové hromady bahna, sutin, koberců, jízdních kol a dalších věcí, které velká voda ve sklepích poničila. Obyvatelé domů vyhazují všechno, čeho se voda byť jen dotkla.

Vojáci s lopatami seškrabují z chodníků nános bahna. Z ulice vyjíždí další kolona plně naložených armádních nákladních vozů směrem ke skládce. "Vůbec to neubývá, každá ta hromada se vejde tak na pět aut," povzdechne si řidič nakladače.

"Další defekt, jen za dopoledne je to už čtvrté kolo," přibíhá se zlou zprávou do operační místnosti v kasárnách velitel družstva, nasazeného přímo v centru Písku. "Musel jsem ze záložní jednotky udělat speciální skupinu pro lepení kol," dodává s úsměvem.

Přichází zpráva faxem. "Přijedou posily," vysvětluje mluvčí olomoucké jednotky František Nepšinský. "Během dne by měli dorazit další naši muži ze základny. Přivezou další těžké nakladače a fekální vůz," dodává.

Voják v nakladači odklízí naplaveniny v ulicích Písku.

Záchranář z vojenské jednotky projíždí na člunu zatopenými ulicemi Veselí nad Lužnicí.

Hlídka vojenských zachránářů proplouvá ulicemi Veselí nad Lužnicí.

Vojáci pracují na odstraňování škod v centru Písku.

Záplavy zničily dům v centru Písku. Následky budou vojáci odstraňovat několik dní.

Nábřeží v Písku zatopila voda. Povodňová vlna ničila i zahrádky restaurací.

Olomoučtí vojáci pomáhají při odstraňování škod v zatopených staveních v Putimi.

Muži ze 75. záchranné a výcvikové základny vyrážejí do povodní postižených oblastí Písecka.

Vojáci dostávají denní příděl vody.

Družstva vojenských záchranářů odjíždějí do zaplavených oblastí v Písku.

Velitelé družstev 75. záchranné a výcvikové základny z olomouce upřesňují na mapě poslední detaily, kde budou celý den jejich muži odstraňovat následky povodní.

Po dvanáctihodinové dřině odpočívají vojáci v centru Písku.

Zdravotníci bdí nad celý den nad nasazenými vojáky.

Jen několik minut dělí záchranáře od výjezdu k dalším zatopeným lokalitám.

Operační štáb 75. záchranné a výcvikové základny z Olomouce shromažďuje požadavky na pomoc při odklízení škod.

Vojáci nasadili k odklízení škod v Písku těžkou techniku.

K odklízení naplavenin musí vojíci použít i lopaty. Bahno je totiž takřka všude.

Dříve výstavní čtvrť Písku čistí vojáci od bahna. Tuny zničených věcí musí nakládat ručně.

Vojáci jsou připraveni pomoci obětem povodní.

Sedm hodin ráno. Pracovní den vojáků z 75. záchranné a výcvikové základny v Olomouci začíná.

Vojáci vyklízí zničené zařízení domu v Putimy. Voda vystoupala až do patra stavení.

Vojáci vynášejí rozmočené kusy nábytku ze starého mlýna v Putimi.

Vojenští záchranáři připravují dezinfekční roztok, kterým vyčistí stěny zaplaveného hotelu v Protivíně.

Vojáci vynáší věci z útrob zaplaveného domu v centru Písku.

Velitelé vojenských záchranných brigád kontrolují zaplavená místa.

Záchranáři objevili ve Veselí nad Lužnicí unikající naftu.

Z rozbitých kanceláří na nábřeží v Písku vojáci vynášejí nejrůznější věci včetně elektroniky.

Skupina záchranářů opravuje hráz potoka u Sepekova na Písecku.

Evakuovaný obyvatel Veselí nad Lužnicí.

Zaplavené domy ve Veselí nad Lužnicí.

Autoři: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vizualizace sítě a projení ruskojazyčných twitterových účtů na základě blízké...
Ruské vlivové zprávy o NATO na Twitteru šíří "robotrollové", tvrdí studie

Dva ze tří uživatelských účtů sociální sítě Twitter, které v ruštině masivně šíří zprávy včetně dezinformací o posílené vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí a v...  celý článek

Vrtulníky Mi-24 a Mi-171š v akci při záchraně pilota
Dny NATO navštívilo 90 tisíc lidí. Nedělní program pokazilo počasí

Nedělním programem skončily Dny NATO v Ostravě. Fandové letecké techniky marně očekávali start aerobatické skupiny Saudi Hawks ze Saúdské Arábie, jejich...  celý článek

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku
NATO čelí stovkám kyberútoků měsíčně, vylepšuje obranu a hledá zbraně

Dosavadní taktická výhoda na bojišti umožněná technologickou vyspělostí NATO by mohla být vážně ohrožena, pokud spojenci nebudou schopni stoprocentně čelit...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.