Všichni společně proti terorismu, hlásá transparent účastníka pochodu proti...

Všichni společně proti terorismu, hlásá transparent účastníka pochodu proti terorismu v Tunisu. (29. března 2015) | foto: AP

Tunisko je svobodné, pryč s terorismem, skandovaly tisíce lidí

  • 6
Asi dvacet tisíc lidí prošlo v neděli metropolí Tuniska na protest proti teroristickému útoku na muzeum Bardo z 18. března. Pochodu míru se zúčastnili kromě Tunisanů také světoví státníci jako francouzský prezident François Hollande či italský premiér Matteo Renzi. Muzeum se v pondělí otevře turistům.

„Tunisko je svobodné, pryč s terorismem,“ skandovaly podle BBC tisíce Tunisanů. Mnozí si také přinesli tuniské vlajky. Pochod provázela přísná bezpečnostní opatření, na dav kromě policistů dohlíželi také vojáci.

„Půjdeme pochod za Tunisko i za hodnoty, které reprezentuje v arabském světě. Čtyři Francouzi tam byli zavražděni. Tunisko si přálo přítomnost Francie a Francie chtěla být po boku Tuniska, jež stálo na počátku Arabského jara a jež se spolu s občany dalších zemí stalo obětí odporného teroristického činu,“ uvedl pro Le Figaro ještě před začátkem pochodu François Hollande. Ten v sobotu oznámil smrt čtvrté francouzské oběti Huguette Dupeuové.

Tunisko dlouho platilo za zemi, která revoluční období Arabského jara úspěšně zvládla. Do klidné destinace také rádi jezdili turisté. O to více proto lidmi otřásl útok v muzeu Bardo, které se nachází vedle tuniského parlamentu v hlavním městě Tunisu. K útoku se přihlásil Islámský stát. Zemřelo dvaadvacet lidí (o útoku více zde).

Pochod proti terorismu začal v deset hodin dopoledne na náměstí Baba Saadouna. Odtud desítky tisíc lidí došly až do muzea Bardo, kde se útok odehrál.

V muzeu pak byla během pietního aktu odhalena pamětní deska věnovaná obětem útoku. „Ukázali jsme, že jsme demokratický národ. Tunisané jsou umírnění a pro teroristy tu není místo,“ popsal pro Reuters jeden z účastníků pochodu Kamel Saad.

Útok v Tunisu

Tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí na akci kromě Hollanda pozval také polského prezidenta Bronislawa Komorowského, palestinskou hlavu státu Mahmúda Abbáse či alžírského premiéra Abdelmaleka Sellala. Přijeli také italský premiér Matteo Renzi nebo španělský ministr zahraničí Jose Manuel Garcia-Margallo a jeho nizozemský protějšek Bert Koenders.

„Pro Tunisany je pochod způsobem, jak ukázat, že jednotně odsuzují tento útok. Vyjadřují tím také solidaritu s oběťmi,“ sdělila reportérka arabského zpravodajského webu Al Jazeera Nazanine Moshiri.

Hodiny před průvodem tuniské úřady oznámily, že byl na západě země zabit vůdce útoku Lokman Abú Sakhra spolu s dalšími osmi teroristy. Údajně šlo o alžírského občana a „nejnebezpečnějšího teroristu v Tunisku“. V minulém týdnu vyšetřovatelé také zatkli desítky lidí spojených s útokem.

Muzeum se v pátek otevřelo školám a studentům. „Jsme tady, abychom lidem ukázali, že už se není čeho bát,“ řekla mladá Tunisanka. Veřejnosti se muzeum otevře v pondělí, byť stále nese stopy po kulkách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video