Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011)

Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011) | foto: AP

Tunisané zachraňují exodus z Libye, uprchlíkům nabízejí jídlo i nocleh

  • 3
Na patnáct tisíc uprchlíků přeběhne den co den libyjskou hranici s Tuniskem. Provizorní kempy OSN a Červeného půlměsíce už pro ně nestačí. O pomoc se proto starají i Tunisané z pohraničí. Uprchlíkům dávají jídlo, oblečení a nabízejí i nocleh.

"Chci pomoci, Italové také pomáhali uprchlíkům z Tuniska," řekl americké televizi CNN dvacetiletý student Alí Ben Issi z tunisko-libyjského pohraničí.

"Moje dvě sestřenice a další kamarádi také pomáhají jako dobrovolníci. A spousta jiných dělá to samé, nabízejí jídlo, oblečení a dokonce i peníze," pokračoval mladý muž, který uprchlíkům pomáhá s vyplňováním nutných formulářů.

Libyjci vyšli po modlitbách do ulic

Číhají na ně Kaddáfího žoldáci

Od minulého týdne uprchlo do Tuniska okolo 150 tisíc lidí, informoval Červený půlměsíc. Třetina z nich pochází z Egypta, další uprchlíci jsou třeba z Bangladéše, Vietnamu nebo subsaharské Afriky. Většinou jsou to dělníci, kteří v severoafrické zemi pracovali. Mnozí se obávají o svůj život, Libyjci je kvůli tmavé barvě pleti považují za Kaddáfího žoldáky.

Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011)
Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011)
Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011)

Ti se stali temným symbolem krvavých nepokojů, které v Libyi panují už takřka tři týdny. Zatímco libyjští vojáci mnohdy odmítají pálit do vlastních lidí, najatí bojovníci (hlavně z Nigeru a Čadu) plní rozkazy starého plukovníka bez zaváhání.

Organizace spojených národů, tuniská vláda i řada neziskovek se snaží pomáhat při evakuaci uprchlíků z tuniského pohraničí. Evropské státy ve čtvrtek otevřely letecký most, jímž jsou běženci přepravováni do svých zemí. Denně však hranice přejde na 15 tisíc lidí a kupříkladu provizorní kemp OSN má kapacitu jen pro dvanáct tisíc lidí.

Lidé uprchlíky ubytovávají u sebe doma

Tunisané proto solidárně uprchlíky ubytovávají ve svých domovech. "Rodiny spontánně vaří a nabízejí uprchlíkům něco k snědku. Na každém rohu stojí lidé a rozdávají jídlo," popsal člen Červeného půlměsíce Teher Cheníti.

Na libyjsko-tuniské hranici čekají tisíce uprchlíků (3. března 2011)

"Místní podporují uprchlíky od začátku, shánějí jim ubytování ve školách, veřejných budovách i u sebe doma," popsal mluvčí tábora OSN Fíras Kayal, který zároveň dodal, že je třeba mezinárodní pomoc. Na druhé straně hranice je totiž stále mnoho lidí, kteří se nemohou dostat z Libye.

Situace v oblasti je napjatá. Libyjskou hranici s Tuniskem střeží silně ozbrojené jednotky režimu Muammara Kaddáfího. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Na hranici je podle tohoto zdroje stále zablokováno 12 500 běženců. Mnozí z těch, kterým se podařilo uprchnout, vypadají vyděšeně a odmítají hovořit o tom, co v Libyi zažili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video