Tunisan dostal za dvojnásobnou vraždu 15 let

O s t r a v a - Krajský soud v Ostravě poslal na patnáct let do vězení tuniského občana Taufíka ben Muchtara Busetta. Senát jej tak potrestal za to, že loni v Bohumíně ubodal nožem svou manželku, její matku a těžce zranil také svého tchána. Ten si zachránil život tím, že se z domku vyplížil k sousedům. "Bylo to běsnění," popsal rodinnou tragédii předseda senátu Karel Gil. Ten si zachránil život tím, že se z domku vyplížil k sousedům. "Bylo to běsnění," popsal rodinnou tragédii předseda senátu Karel Gil. Boussetta se přirozsudku třásl pláčem a tragédii obhajoval tím, že šlo o vyvrcholení běžných manželských neshod.

Přiznal, že se s manželkou občas hádal kvůli banálním věcem. "On chtěl jet do Tunisu, ona to odkládala. Není rodina, kde by občas nedocházelo k podobným hádkám asporům," míní soudce.

Boussetta se v osudný den opil. Rodinné neshody vyvrcholily, když se v noci z opilosti probral a šel si do koupelny pustit na hlavu studenou vodu. Uvedl, že mu příbuzní vyčítali, že vodu nechal téct. "Kdybych ji zastavil, možná by se to nestalo," řekl.

Co se vlastně poté odehrálo, ví jen on sám. Tvrdí, že v koupelně upadl. Příbuzní mu podle něj nadávali a kopali do něj. To ho tak rozčílilo, že do nich začal bodat kuchyňským nožem. Žalobce mu navrhl výjimečný trest, který může dosáhnout až doživotí. Soud mu však udělil nejvyšší počet roků, jaký je možné strávit ve vězení podle základní sazby za vraždu.

Podle posudků psychologů a psychiatrů totiž Boussetta nesplňuje podmínky, aby mohl dostat trest výjimečný. Znalci ho neshledali nenapravitelným.

"Víme, že v jiných zemích by ho za to, co udělal , přísnější trest neminul," řekl předseda senátu Karel Gil. "Ale soud se musí řídit zákonem. Podle něj lze výjimečný trest uložit jen tehdy, když obžalovaný splní všechny podmínky - výjimečnou společenskou závažnost činu a ztíženou možnost nápravy. Tu podle posudku soudních znalců nesplnil. Náprava podle nich není nemožná.

Ve prospěch Boussetty vyzněl i názor soudu, že nešlo o chladnokrevně předem připravenou vraždu. "Byl to zkrat, výbuch zlosti, afekt," řekl soudce.

Boussetta podle soudu zřejmě nezvládal život v prostředí velmi odlišném od své vlasti. I když dříve to na něm nikdo nepoznal. Smanželkou se seznámil, když byla na dovolené v Tunisu.

Vzali se, pět let žili v Bohumíně. Boussetta pracoval v tamních železárnách a drátovnách. Původně tam měl slíbené místo v obchodním oddělení, protože kromě arabštiny dobře mluvil anglicky a francouzsky. Nakonec pracoval jako dělník, aby se lépe naučil česky.

"Z posudku zaměstnavatele vyplývá, že se s prostředím sžil dobře, že v práci neměl žádné problémy, " tvrdí soudce. Nikdo zřejmě netušil, jak se mezitím neshody mezi ním a jeho českou rodinou hromadí.

Státní zástupce si včera nechal lhůtu na rozmyšlenou, jestli se proti rozsudku odvolá.


Video