Nedatovaná fotografie Tunisana Anise Amriho.

Nedatovaná fotografie Tunisana Anise Amriho. | foto: AP

Atentátník Amri podváděl s žádostmi o podporu. Domnělého komplice pustili

  • 151
Úřady v Německu od dubna vyšetřovaly atentátníka z Berlína Anise Amriho kvůli podezření, že pod různými jmény žádal podporu ve dvou městech. S odvoláním na prokuraturu o tom informovala agentura DPA. Ve čtvrtek úřady propustily čtyřicetiletého Tunisana podezřelého ze spojení s Amrim.

Na Tunisana, jehož jméno úřady nezveřejnily, se státní zastupitelství rozhodlo neuvalit vazbu, takže byl propuštěn na svobodu. Policie jej zadržela ve středu v Berlíně, kde žil. Úřady také prohledaly jeho byt a obchodní prostory ve čtvrti Tempelhof na jihu města.

V Berlíně zadrželi muže z Tuniska, mohl být komplicem atentátníka

Na stopu Tunisanovi přišli vyšetřovatelé zřejmě po analýze Amriho komunikace. Jeho mobil předtím nalezli v kamionu, jenž byl použit při útoku na vánoční trh. Podle časopisu Focus Amri deset minut před berlínským atentátem rozeslal několik zpráv a fotografií islamistům v Berlíně a Porúří. Zadržený Tunisan byl údajně jedním z adresátů.

Po dalších možných Amriho komplicích pátrá policie i v dalších evropských zemích, zejména v Itálii, kde Amri pobýval a kam utekl po masakru v Berlíně. V Římě a jeho okolí prohledala italská policie tři domy, v nichž Tunisan zřejmě loni pobýval, když se dostal z káznice na Sicílii.

Amri zřejmě zneužíval systém podpory běženců

V dubnu začala prokuratura v Duisburgu vyšetřovat Amriho pro podvod. Tunisan totiž loni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Letos v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.

Amri připlul do Itálie v roce 2011 spolu s dalšími desítkami tisíc mladých Tunisanů, kteří svou vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak za žhářství a vyhrožování Amri strávil tři a půl roku. Itálie se jej pak snažila deportovat do Tuniska, které jej ale odmítlo přijmout.

Po útoku v Berlíně z 19. prosince se Amri přes Francii do Itálie vrátil. V Miláně jej 23. prosince zastřelila policie (více zde).

Čtyřiadvacetiletý Amri, kterého se i Německo pokoušelo neúspěšně deportovat, najel 19. prosince večer uneseným kamionem do lidí na vánočním trhu v centru Berlína (více o útoku zde). Na místě vedle jedné Češky zahynul i Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, a další tři lidé z Itálie, Izraele a Ukrajiny. O život přišlo i sedm Němců, dalších 55 lidí z různých zemí světa utrpělo zranění.

Ještě větší tragédii v Berlíně nejspíš zabránil automatický brzdový systém, který kamion polské speditérské firmy měl. Nákladní vůz jel vánočním trhem zhruba 70 až 80 metrů a poté zastavil. Média dříve spekulovala, že původní polský řidič kamionu Lukasz Urban narušil atentát svým odporem. Pitva ale údajně prokázala, že v té době již nebyl kvůli střelnému zranění schopný s teroristou bojovat.

Tunisan před časem zveřejnil krátké video na sociálních sítích:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video