Obci se podařilo malotřídku zachránit s pomocí sponzorů. Učitel dluh zatím nesplatil. Ilustrační foto.

Obci se podařilo malotřídku zachránit s pomocí sponzorů. Učitel dluh zatím nesplatil. Ilustrační foto. | foto: Lumír Schulz , MF DNES

Tunelující učitel odešel od soudu s podmínkou

  • 5
První učitel, který v Česku vytuneloval školu, dostal u soudu podmínku. Pětatřicetiletý Pavel Svoboda, do loňského června ředitel a zároveň jediný učitel jednotřídní školy v Lomu u Tachova, se po provalení aféry z obce odstěhoval. Radnici dluží přes 300 tisíc korun.

Svoboda obviněný ze zpronevěry bezmála 350 tisíc korun k soudu nemusel. Soudce Okresního soudu v Tachově ani nenařizoval hlavní líčení, o ročním trestu se čtyřletou zkušební dobou rozhodl trestním příkazem po prostudování spisu.

"Obviněný ani státní zástupce nepodali proti trestnímu příkazu odpor, proto je rozhodnutí pravomocné," řekl v úterý tachovský soudce Miroslav Vajgant, který v kauze rozhodoval.

Svoboda kromě podmíněného trestu musí obci Lom, která je zřizovatelem školy, zaplatit způsobenou škodu. Soudce navíc odsouzenému ještě zakázal vykonávat práci, při které by mohl manipulovat s hotovými penězi.

Rozhodnutí tachovského soudce je pravomocné od 11. března letošního roku. V Lomu na statisíce korun od odsouzeného zatím čekají marně.

"Ještě jsme žádné peníze nedostali. Budeme celou věc předávat právničce, kterou obec má, aby se s bývalým ředitelem školy dohodla, jak nám škodu nahradí," řekl starosta Lomu Jiří Diart. 

Učitel prý zaplatil vyděračům
V republice ojedinělý případ tunelování školy vyplul na povrch loni na jaře, když ze správy sociálního zabezpečení přišlo na radnici v Lomu upozornění, že škola dluží na pojistném asi třicet tisíc korun.

Vedení radnice nechalo udělat kontrolu v účetnictví. Z předběžných závěrů vyplynulo, že na účtech chybí sto tisíc korun. Radní vzápětí odvolali ředitele a učitele Pavla Svobodu z funkce. Starosta Jiří Diart okamžitě podal trestní oznámení.

Následoval hloubkový audit účetnictví. Závěr byl pro radní v Lomu šokem. Nechybělo sto tisíc, ale zhruba 330 tisíc korun. Zmizely i peníze poskytnuté krajským úřadem na platy zaměstnanců.

Pavel Svoboda se zpočátku hájil tím, že peníze dal vyděračům, kteří vyhrožovali, že mu unesou dítě. Policisté prověřovali i tyto informace, ale žádné vydírání neodhalili. Po čtyřech měsících vyšetřování policisté Svobodu obvinili ze zpronevěry školních peněz.

Dětem museli koupit učebnice sponzoři
Cílem radních v Lomu bylo za každou cenu zachránit provoz školy.

"Z městského rozpočtu jsme vrátili krajskému úřadu peníze, které ze školy zmizely. Bylo to přes tři sta tisíc korun. Kvůli tomu jsme nemohli například udělat v obci tolik chodníků, kolik jsme měli naplánováno. Když se podívám zpátky, na poslední rok bych nejraději zapomněl," připustil starosta Diart.

Zpronevěřené peníze byly pro pro malou obec se čtyřmi stovkami obyvatel velkým problémem. Mnohem větším oříškem ale bylo získat nového učitele do školy.

"Na poslední chvíli, těsně před začátkem školního roku, se přihlásila do konkursu paní učitelka Jana Vrbanová z Tachova. Byla jediná. Zatím se jí u nás líbí," popsal v úterý Diart.

Pro dvanáct žáků to znamenalo, že nemusí dojíždět každý den do školy v Tachově. A když se první dny neměli z čeho učit, protože kvůli zpronevěřeným penězům škola neměla ani na nákup učebnic, v nejtěžších chvílích pomohli sponzoři. Některé učebnice dostala malotřídka i darem.

,

Video