Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tuneláři se sdružují do Osiny

  14:25aktualizováno  14:25
Jedná se většinou o majoritní akcionáře ovládající jeden nebo několik podniků. Jejich aktivity v podniku jsou nejen na hraně zákona, ale často za touto hranicí. Vymysleli tedy plán, jež má znemožnit obranu minoritních akcionářů před jejich zlodějskými nájezdy ve společnostech.

Pro valné hromady, kde se schvalují všechny důležité smlouvy a musí se zpovídat  statutární orgány z hospodaření, zavedli dvě data na jejich pořádání  4. a 25.6. Kupříkladu 25.6. jich bylo 146. Tím znemožní  minoritním akcionářům kontrolu majetku, pokud mají účast ve více podnicích. OZ  § 184 odst. 6 obchodního zákoníku,  říká: "Místo, datum a hodina konání valné hromady musí být určeny tak, aby co nejméně omezovaly možnost akcionářů účastnit se valné hromady."

Pokud tedy představenstva přistoupí na svolání valných hromad ve stejný den, jednoznačně tím omezují možnost akcionářů účastnit se valné hromady a porušují tak uvedené ustanovení zákona. Všechny tyto podniky by si zasloužily hlubokou prověrku finančních úřadů i  skupiny SPOK, protože v těchto podnicích je  zcela jistě  co skrývat, když se obávají  všetečných dotazů minoritních akcionářů.

Dobře vědí, že  úkony na valné hromadě nejsou v souladu s obchodním zákonem, od pozvánky počínaje až po schvalování různých položek v hospodaření. Toto řeší § 127 trestního zákona: "Kdo v úmyslu opatřit sobě nebo jinému ve značném rozsahu neoprávněné výhody, poruší závažným způsobem pravidla hospodářského styku stanovená obecně závazným právním předpisem, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem."

Důkazem takového jednání může být odstrašující příklad Zbrojovky Brno, kde se odhodlali takoví zlodějští výtečníci  zfalšovat pozvánku k valné hromadě, která vyústila v konkurz zajištěný zločinným spolčením  ústeckého soudce a porušení dalších ustanovení TZ. Je to snad malým varováním pro naše zákonodárce? Chtějí, aby se podobné situace množily, pokud  nezakročí proti praktikám Osiny?

Co je nejsmutnější, že se k tomuto datu přidávají i podniky, kde má účast stát. Je to spekulace managementu, kteří se chtějí chránit před dotazy na hospodaření, o kterém často nic nevědí. Zprávu představenstva a dozorčí rady  totiž připraví jejich podřízení a vlastně by se na valné hromadě ukázalo, že jsou  v představenstvu a dozorčí radě nekompetentní osoby, někdy i  takto skrytě zkorumpovaní politici. Stát by se měl na statutární orgány těchto firem obzvláště zaměřit, protože svým jednáním podkopávají důvěru v kapitálový trh. Kdo bude investovat do akcií, když  si nebude moci zkontrolovat svůj majetek, zda ještě vůbec v zemi tunelářů a  podnikových zlodějů  existuje?

Reakci Osiny vyprovokovali někteří minoritní akcionáři, kteří už měli dost neustálého okrádání a tak se začali bránit  těm valným hromadám, kde chtějí majoritní akcionáři prosadit fúze s uplacenými posudky a následným rozmělněním majetku ostatních, odsouhlasit  tzv. servisní smlouvy, pomocí nichž vytahují stamiliony ze společností přes různé právní, pojišťovací služby,  marketingové studie, ekologické  studie a  školení pracovníků a další podvodné a předražené práce, prodeje pozemků,  strojů apod.

Z podniků se majetek převádí na různé jiné společnosti za tímto účelem založené, většinou pouze s účastí stejných lidí, kteří jsou ve statutárních orgánech napadených společností, nerespektující OZ § 200 a 196. Naopak postupně a tiše v OR zametají stopy. Policie podaná trestní oznámení na podvodné jednání majoritních akcionářů většinou odkládá pro údajný nedostatek důkazů.

Když už nějakou kauzu organizovaného zločinu, neboť to je organizovaný zločin či zločinné spolčení, upachtí k soudnímu řízení, uplatí  podezřelý státního zástupce či soudce, který rozhodne v jejich prospěch. Voda se zavřela, zapomeňte. Všichni jsou spokojeni, udělali pro spravedlnost, co se dalo. Okradení  se změní ve vyděrače, greenmailery a bůh ví co ještě, protože  měli tu drzost, že si v této zemi dovolili chránit svůj soukromý majetek a spravedlnost. Sdružení Osina  je neregistrované sdružení.  Nejsou ani žádné důkazy, že by sdružení existovalo. Ale to o mafii také ne, že?

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Teploty se budou na přelomu srpna a září průměrně pohybovat okolo 24 °C

Průměrné denní teploty během následujících čtyř týdnů klesnou, zůstanou však na dlouhodobém průměru. Průměrné by na přelomu prázdnin a školního roku měly být i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Na jihu Čech zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí Lipna

Po bouřce z noci na sobotu zůstaly v jižních Čechách zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí lipenské přehrady na Českokrumlovsku. Většina poruch už se...  celý článek

Sami zahraniční vojáci často nechápali, kde jsou a z jakého důvodu.
Prázdné obchody a návrat strachu, vzpomíná pamětník na srpen 1968

Brzy nad ránem je vzbudil telefon. „Obsadili nás,“ ozvalo se ve sluchátku. Byla středa 21. srpna 1968, letiště i centrum Prahy už kontrolovaly tanky. Mladí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.