Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připravil návrh, který umožní odsoudit i firmy, dát jim velké pokuty nebo je i rozpustit.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připravil návrh, který umožní odsoudit i firmy, dát jim velké pokuty nebo je i rozpustit. | foto: iDNES.cz

Tunelář už se za firmu neschová. Za zločin bude možné potrestat i ji

  • 36
Velké pokuty budou moci od soudů dostat firmy, které si podílejí na trestných činech, nebo je dokonce bude možné rozpustit. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tak plní jeden z bodů protikorupční strategie, na kterou vláda kývla po bouřlivých sporech v koalici. Ministr už napsal zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

"Jsme poslední země Evropské unie, ve které zatím není možné odsoudit firmu. Věřím, že tak, jak je zákon připraven, bude vyhovující," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Trestů, které bude moci firma dostat, bude celá řada. Například že by se nesměla účastnit veřejných zakázek nebo musela platit vysoké pokuty, mohl by jí být zabaven majetek nebo by dokonce mohla být rozpuštěna.

Pokuta až dva miliony korun za den

Jaké tresty budou hrozit firmám

- zrušení právnické osoby
- propadnutí majetku
- peněžitý trest
- propadnutí věci
- zákaz činnosti
- zákaz účasti ve veřejné soutěži
- zákaz přijímání dotací

Zdaleka přitom nejde jen o korupci či praní špinavých peněz. Třeba firmě, které porušuje ekologické předpisy, by soud mohl podle Pospíšilova návrhu "napařit" pokutu až 2 miliony korun za každý den, kdy porušuje zákony. Při rozhodování o pokutě má soud vycházet z majetkových poměrů právnické osoby.

Ve zprávě pro vládu k novému zákonu ministr zdůrazňuje, že trestání firem bude pro Česko průlomem do dosavadního konceptu odpovědnosti za zavinění, ale zároveň vypočítává, jak k tomu postupně přistoupily jiné vyspělé země. "Tradiční je trestní odpovědnost právnických osob v anglosaské oblasti," napsali do důvodové zprávy Pospíšilovi lidé z ministerstva spravedlnosti.

Základním důvodem pro přijetí zákona, který by měl platit po schválení parlamentem od září, je podle návrhu to, že v některých případech se nedá dokázat odpovědnost konkrétního člověka, ale o spáchání trestného činu není pochyb. Pachatelé, kteří jednají v zájmu firmy, se přitom skryjí za rozhodnutí kolektivního orgánu. To už nebude možné.

Česko nemá zájem být na "černé listině"

Petr Nečas ODS měla původně k záměru výhrady. Její partneři ve vládě ji přesvědčili až na nedávném koaličním jednání. "Musíme to schválit. Na nutnost přijetí tohoto opatření nás upozornila i OECD," uvedl po něm šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Nestojíme o to být na nějakých černých listinách OECD," řekl k tomu premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Možnost odsoudit firmu je jeden z více než padesáti konkrétních návrhů, které obsahuje protikorupční strategie nachystaná ministrem vnitra Radkem Johnem z Věcí veřejných.

Vláda na strategii jako celek kývla tento týden. Otevřených nechala jen pět konkrétních bodů, které chce řešit ještě jednou. Jde třeba o to, za jakých okolností by mohl získat úplnou beztrestnost obviněný, který spolupracuje s policií a pomůže ji třeba rozbít velký zločinecký gang.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video