Zvukař Marek Jiran, který kvůli dluhům z lyžařského mistrovství v Liberci málem

Zvukař Marek Jiran, který kvůli dluhům z lyžařského mistrovství v Liberci málem zkrachoval. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tunel, říká o libereckém mistrovství zvukař, který málem zbankrotoval

  • 87
Liberecký zvukař Marek Jiran je jedním z věřitelů, kteří za své služby na lyžařském mistrovství světa v Liberci nedostal zaplaceno. Kvůli dluhům málem zbankrotoval. Nevěří ovšem, že své peníze ještě někdy uvidí. Občanské sdružení sdružující dvacítku dalších věřitelů zatím připravuje žaloby.

Marek Jiran ozvučoval v únoru a březnu 2009 čtrnáct dní tiskové konference a porady trenérů. Nakoupil techniku, zadlužil se.

Lyžařský šampionát

Mistrovství se konalo od 18. února do 1. března 2009.

Ze státního rozpočtu šlo na jeho uspořádání 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce 400 milionů a z rozpočtu Libereckého kraje 165 milionů.

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou zanechal dluhy za 112 milionů korun.

Podle domluvy mu měli pořadatelé hned čtrnáct dní po skončení mistrovství proplatit fakturu. Neproplatili. A peníze nepřišly ani za několik měsíců. Dodnes mu dluží 145 tisíc a 85 korun.

"Pořád jsem je urgoval. Vymlouvali se, že čekají na peníze za televizní práva. Slibovali, že všechno uhradí, ale nic se nestalo," vzpomíná Jiran na snahu vymoci dlužné peníze.

Nakonec mu došla trpělivost a podal žalobu. Za právníka, soudní jistinu, cesty k přelíčením zaplatil dalších 25 tisíc. Navzdory tomu, že mu soudy v Liberci i v Praze daly zapravdu, peníze nemá.

Chystané žaloby

Občanské sdružení s názvem Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009 připravuje žaloby na město Liberec i Svaz lyžařů. Sdružení zahrnuje 20 firem, které se už třetím rokem domáhají svých peněz. Zahrnují zhruba 50 procent dluhu 112 milionů.

Sdružení na sebe už zhruba rok převádí pohledávky věřitelů. Jde o složitou záležitost, každou musí detailně prověřit.

Konkurz nic nevyřeší. Pořadatel mistrovství, OC FIS NORDIC WSC 2009 prodejem svého ani ne pětimilionového majetku jen nepatrně zmenší 112 milionový dluh, který po sobě zanechal.

"Právníci mi nakonec řekli, že organizátoři míří do konkurzu a že nic nedostanu, protože nic nemají. Nakonec jsem žalobu stáhnul. Soudil bych se, ale stálo by mě to dalších tisíce a výsledek by byl stejně nulový," vzpomíná na trpkou zkušenost s vymáháním svého práva zvukař.

Problémy trvaly rok

Skutečnost, že mu organizační výbor dlužil peníze, jej málem přivedl k bankrotu. Trvalo prý rok, než se mu podařilo se z problémů dostat.

"Určitě to byl tunel. Už v průběhu toho mistrovství věděli, že ty faktury nemohou zaplatit. Neviním z toho jen Kateřinu Neumannovou, byla pouhá figurka, bylo tam hodně lidí a ani nevím, kdo se obohatil. Ale jejich jednání prostě nebylo fér. Nejhorší byla pro člověka ta bezmoc," míní Jiran.

Že by dostal peníze z konkurzu, nevěří. "Přednostně je dostane stát, dluží i finančnímu úřadu. Pokud na nás něco zbude, tak jen zanedbatelná část."

Stejně jako zvukař, u soudů uspěly i jiné firmy. Namátkou liberecké železářství Hlaveš, plzeňská firma Daruma nebo Český hydrometeorologický ústav. Tomu má například organizační výbor zaplatit přes půl milionu korun. (více zde) Nestalo se tak.

"I když jsme soud vyhráli, peníze jsme nedostali. Přihlásíme se do konkurzu. Víme ale, že naděje na to, že bychom dostali peníze zpátky, je mizivá," komentovala Eva Šantorová, ekonomická náměstkyně Českého hydrometeorologického ústavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue