Tůma: Euro budeme používat nejdříve za šest let

Zdeněk Tůma, jehož jmenování do funkce guvernéra České národní banky bylo z pohledu politiků jedním z nejkontroverznějších kroků prezidenta Václava Havla v posledních měsících, bude v sobotu 10. února ve své funkci sto dní. Za tu dobu se podle něj banka stabilizovala a zlepšily se vztahy v jejím čele. Před dvěma týdny také snížila úrokové sazby.Jeden z dotazů v on-line rozhovoru se týkal vstupu Česka do Evropské měnové unie. Podle guvernéra budou Češi platit euro nejdříve za šest let.

Odpovědi guvernéra Tůmy si
přečtěte ZDE.

Na jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem centrální banky reagovalo záporně několik vysokých politiků, včetně premiéra Miloše Zemana a předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause.

"Ve výhradách politiků téměř nezazněly výhrady k jednotlivým osobám jmenovaným do bankovní rady. S vládou i jejím předsedou mám normální pracovní vztahy," odpověděl Tůma na otázku, jak se vyvinuly jeho vztahy s lidmi, kteří byli proti jeho jmenování.

Další dotazy čtenářů směřovaly k postupu centrální banky při řešení krize Investiční a Poštovní banky, současné situaci české ekonomiky a kontrolním mechanismům v bankovním systému.

"Ani dnes nevidím levnější a zároveň schůdné řešení. Dalo by se udělat například výběrové řízení, ale než by proběhlo, už by možná nebylo co prodávat," zhodnotil Tůma postup při prodeji IPB s odstupem několika měsíců.

Viceguvernéra Zdeňka Tůmu si prezident Havel vybral do čela ČNB poté, co na funkci guvernéra rezignoval dlouholetý šéf centrální banky a bývalý premiér Josef Tošovský.

Ten jako svého nástupce preferoval viceguvernéra Oldřicha Dědka a po jmenování Tůmy se postavil proti prezidentovi.

"Pan prezident přijímá plnou odpovědnost za rozhodnutí, které může vést ke zhoršení vývoje české ekonomiky," prohlásil tehdy premiér Miloš Zeman. Obával se hlavně předchozích Tůmových výroků o zvyšování úrokových sazeb v případě, že poroste inflace.

Zeman navíc podmínil Tůmovo jmenování svým spolupodpisem, na který má podle výkladu některých právníků právo dané ústavou. Pro jeho prosazení se obrátil na Ústavní soud.

Jmenování nového guvernéra nepotěšilo ani předsedu sněmovny Václava Klause. Klaus neměl příliš v oblibě ani Tošovského, kterému - stejně jako Tůmovi - vyčítal příliš těsné názorové spojení s Hradem.

Jeho první schůzka s novým šéfem centrální banky skončila fiaskem. Neshodli se na způsobu vzájemné komunikace, dokonce si ani před fotografy nepodali ruce.

Odpůrci Tůmovi vyčítají, že v minulosti pracoval ve společnosti Patria Finance a je jedním ze zakladatelů sdružení Lípa.

Podepsal také Dřevíčskou výzvu, která předloni v březnu kritizovala nedostatek vymahatelnosti práva v české ekonomice a požadovala rychlejší přebírání evropských standardů podnikání.

Velký bankéř z jižních Čech
Doc. Ing. Zdeněk Tůma, CSc., se narodil 19. října 1960 v Českých Budějovicích. Po ukončení studia na fakultě obchodní Vysoké škole ekonomické v Praze pracoval na VŠE a v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV jako vědecký aspirant.

V letech 1990 - 98 přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, mezi rokem 1993 a 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu.

Praktické zkušenosti ze světa obchodu získal na postu hlavního ekonoma Patria Finance, kam nastoupil v roce 1995.

Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Absolvoval zahraniční studijní pobyty ve Velké Británii (London School of Economics, University of Cambridge), Nizozemí (Timbergen Institute) a USA (George Mason University).

Členem Bankovní rady a viceguvernérem ČNB je od 13. února 1999, do jejího čela byl jmenován 1. prosince 2000.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma odpovídá ve své pracovně čtenářům iDNES. (6. února 2001)

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma odpovídá čtenářům iDNES. (6. března 2001)

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma odpovídá ve své pracovně čtenářům iDNES. (6. února 2001)

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma odpovídá ve své pracovně čtenářům iDNES. (6. února 2001)

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma odpovídá ve své pracovně čtenářům iDNES. (6. února 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video