Tučnou stravu možná označí varovné štítky

  • 16
"Tučná strava je tichý zabiják" nebo "Vyvážená strava by měla obsahovat čerstvé ovoce a zeleninu". Taková varování se možná brzy objeví na obalech hamburgrů a smažených hranolků, které podávají restaurace rychlého občerstvení.

Stejně jako před tabákem chtějí vlády varovat před nebezpečím nezdravé stravy a sedavého způsobu života. Podle statistik totiž trpí miliarda lidí na světě nadváhou a přes tři sta milionů lidí je obézních, uvedla agentura AFP.

Alarmující je také výrazný nárůst procenta obezity u dětí. Proto chtějí vlády přistoupit na podobná opatření jako u cigaret, kdy původní omezení reklamy doplnil později prodej cigaret upravený zákonem a nařízení varujícího nápisu na každé cigaretové krabičce.

"Na první pohled je konzumace potravy zcela odlišná od požívání cigaret," říká pro časopis British Medical Journal Ian Darnton-Hill, odborník na příjem potravy z Kolumbijské univerzity.

"Jídlo přeci jen není zdraví ohrožující produkt a lidé musejí jíst každý den, aby uspokojili své fyziologické potřeby. Vše je tedy závislé na mínění každého jednotlivce a jeho přístupu k vlastnímu stylu života. To je v mnoha případech neefektivní," dodal odborník pro AFP.

Na evropském kongresu obezity, který se konal letos v květnu v Praze, mnoho dalších expertů volalo po důslednějších opatřeních v boji proti obezitě. Prezident Evropské asociace pro studium obezity Peter Kopelman navrhl barevné varovné nápisy na obalech tučných jídel, které mají mlsouny odradit.

Na slova odborníků reagovala Britská zdravotnická organizace. Vyzvala vládu, aby zakázala televizní reklamu na nezdravou stravu, která je zaměřená na děti. Zároveň požaduje stažení rozsáhlých kampaní, v nichž sportovní a šoubyznysové hvězdy propagují smažené brambůrky nebo čokoládu.

Dalším nápadem, který se kromě Británie objevil i ve Francii a Německu, je tzv. tuková taxa. Z každého potravinového výrobku, který by překročil daný limit kalorií a tuků, by musel výrobce odvádět daň. Z výtěžku by byl financován výzkum organizace pro boj s obezitou.

Nejhůře je na tom USA
V zemi, kde je procento obézních lidí nejvyšší, se o podobných případech neuvažuje. Američtí zákonodárci jsou kritičtí ke všem přísným opatřením týkajících se potravy. Podle nich není samotné jídlo nebezpečné. Jde o to, v jakém se konzumuje množství a zda je vyvažováno jiným výdejem energie, třeba pohybem.

Po ostře sledovaném procesu, v němž americký občan žaloval jednu z restaurací rychlého občerstvení za to, že z jejich jídla ztloustl, schválili poslanci tzv. cheeseburgerový zákon (formálně nazvaný Zákon o osobní zodpovědnosti při požívání potravy). Má chránit restaurace před podobnou žalobou od klientů.

Ve Spojených státech je třicet procent populace obézních, což je třikrát více než v roce 1980. Alarmující je však 16,5 procenta dětí od šesti do devatenácti let, které trpí nadváhou. Za léky proti problémům spojeným s nadváhou, zaplatil loni stát 75 miliard dolarů.

V Evropě má nejrychleji vzrůstající procento tlustých lidí Británie, které se během pětadvaceti let zvýšilo o čtyři sta procent. Dnes trpí nadváhou více než tři čtvrtiny dospělých Britů.


Video