Bývalý generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček.

Bývalý generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Tučné odměny a služební byt za hubičku. Jednání muzea prověří policie

  • 25
Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 podá trestní oznámení na bývalého ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka a jeho někdejšího náměstka Oldřicha Rambouska. Podezírá je z toho, že porušili povinnosti při správě cizího majetku. Kubíček mimo jiné obývá 112metrový služební byt na pražské Letné za 4 000 korun měsíčně.

Besser to oznámil na tiskové konferenci, kde ministerstvo kultury představilo výsledky auditu, který zkontroloval hospodaření Národního technického muzea (NTM) od 1. ledna 2009 do 30. srpna letošního roku.

"Výsledky jsou pro mne velkým a nepříjemným překvapením," uvedl Besser a dodal: "Až dosud jsem věřil, že všechny cesty vedou do Říma, teď už vím, že vedou i jinam." Podle ministerstva v muzeu docházelo k zásadním selháním a okrádání státního rozpočtu. Auditoři zjistili porušení více než 20 paragrafů různých zákonů, při kterých mělo bývalé vedení NTM způsobil škody v řádech milionů korun.

Audit například ukázal, že NTM uměle nadhodnocovalo počet pracovních míst o 12 procent. Peníze, které muzeum takto navíc získalo, poté proplácelo v odměnách. Navíc, ačkoliv muzeum prochází generální opravou, byly mu účtovány faktury za expozice. Například za tu s názvem "Architektura, stavitelství, design" muzeum zaplatilo zhruba sedm milionů. "Muzeem protékala řeka peněz, jako by fungovalo. Expozici střídala expozice," popsal Stanislav Beránek z organizace Transparency International, kterou ministerstvo k auditu přizvalo.

střídání ředitelů

Ministr kultury odvolal Horymíra Kubíčka z funkce ředitele NTM v polovině srpna s odůvodněním, že se obohacoval na úkor muzea. Instituci "obsadili" auditoři, kteří začali prověřovat Kubíčkovo hospodaření.

Kubíčka ve funkci nahradil jeho náměstek Oldřich Rambousek. I on ale po několika dnech odešel z čela muzea kvůli stejnému podezření.

Muzeum nyní dočasně vede Tomáš Wiesner, úředník ministerstva kultury. V pátek 5. listopadu by už ale podle Bessera mělo být známo jméno nového ředitele. Jeho prvním úkolem prý bude stanovit termín otevření NTM, které mělo být po rekonstrukci veřejnosti zpřístupněno už před dvěma lety.

Ve více než 50 případech instituce zaměstnávala lidi v podstatě dvakrát. V prvním případě na částečný úvazek klasickou zaměstnaneckou smlouvou, v druhém jako externisty na smlouvu mandátní. Ministerstvo tak za tyto lidi odvádělo nižší sociální a zdravotní pojištění. Takto zaměstnaní lidé si pak zpravidla vydělávali více, než na kolik peněz by dosáhli tabulkovými platy.

Odměny pro vedení muzea

Systému využívalo i tehdejší vedení muzea. Generální ředitel Horymír Kubíček měl mandátní smlouvu na práci garanta památkové péče, za kterou ke svému platu pobíral navíc 41 tisíc korun měsíčně. Jeho ekonomický náměstek Oldřich Rambousek bral 28 350 korun měsíčně za daňové poradenství. "V muzeu panoval vztahy, které se dají nazvat feudálními," komentoval Beránek výši odměn pro ty, kteří byli Kubíčkovi nakloněni.

"V roce 2009 dostali (Kubíček s Rambouskem, pozn. red.) celkem 2 460 400 korun, tedy více než 20 procent z celkového objemu odměn vyplacených v muzeu všem zaměstnancům, kterých bylo jen v hlavním pracovním poměru 146. Díl odpovědnosti za tento stav nese ministerstvo kultury, které odměny generálního ředitele schvalovalo," uvedla k auditu Transparency International. Audit také ukázal, že na části faktur chyběl popis práce, za kterou byly peníze vyplaceny. V účetnictví zase scházely v době auditu originály některých faktur.

NTM s Kubíčkem podepsalo také smlouvu na pronájem služebního bytu v budově muzea na pražské Letné. Za byt o rozměrech 112,4 metru čtverečních platí bývalý ředitel 4 000 korun měsíčně. Smlouva má doložku, že pokud Kubíček dostane výpověď z nájmu, musí mu muzeum nabídnout stejně velký a z hlediska polohy i vybavení rovnocenný byt s původním nájmem. Besser je ale přesvědčený, že Kubíček musí pryč i bez náhradního bydlení. "Výpověď z bytu jednoznačně dostane," řekl s tím, že ministerstvo také s Kubíčkem rozváže pracovní poměr. Bývalý ředitel pro muzeum nyní pracuje jako redaktor.

Exponáty se v muzeu nerozkrádaly

Co naopak kontroly muzea neprokázaly, jsou spekulace o možném rozkrádání exponátů NTM. "Kromě drobných pochybení se výrazné chyby neprokázaly," uvedl Besser s tím, že končené výsledky budou známé do konce týdne.

Kubíček výsledky auditu okomentoval na svých webových stránkách. Trvá na tom, že pochybení se nedopustil. "Vždy jsem se snažil jednat ve prospěch NTM a jeho zaměstnanců. Nechápu obvinění, která jsou proti mně vznesena, když po tři roky byla práce vedení muzea hodnocena Ministerstvem kultury jako bezchybná. Nejsem si vědom poškozování NTM, či dokonce státu," uvedl. Rambousek již dříve odmítl rezignaci jakkoliv komentovat.

Ministerstvo v pondělí komentovalo také výsledky auditu v České filharmonii. Konstatovalo, že i tam se stala pochybení. Z nich však nevyvodí žádné personální závěry, protože nikdo z lidí zodpovědných za hospodaření filharmonie tam již nepracuje. S audity hodlá Besser pokračovat, oznámil. Na řadu má přijít například Národní galerie či Národní muzeum.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video