Tučňáky kosí záhadná pohroma

  • 10
Falklandské ostrovy jsou domovem čtyřiceti procent všech světových tučňáků druhu Pygoscelis papua. Jejich populace byla loni odhadnuta na sto patnáct tisíc kusů. Nyní ale místní pobřeží zasáhla neznámá pohroma. Na břeh jsou totiž vyplavovány tisíce těchto mořských ptáků - umírajících nebo už mrtvých. A nikdo přesně neví, co se děje.

Podle britské BBC nemají dosud ekologové jasné vysvětlení, co zvířata ochromilo. Jednou z možných příčin je otrava "rudým přílivem". Ten způsobuje přemnožení určitého typu mikroskopických mořských rostlin.

Rudý příliv podle expertů způsobuje červený fytoplankton, který za jistých podmínek dosahuje v mořích závratných počtů: "Těmito drobounkými rostlinami se živí větší mořští živočichové, kteří koncentrují jejich toxiny ve svých tkáních. Když tyto živočichy potom skonzumují tučňáci ve větším počtu, může se jim to stát osudným."

Přímo na pláže vyjeli badatelé ze Sdružení falklandských ochránců přírody a také veterináři-specialisté. Badatelé v moři zjišťují, zda voda neobsahuje přítomnost toxické řasy.

Tučnáky místní vědci bedlivě sledovali už loni. Zjišťovali, zda je nepříznivě neovlivňují letadla, která jim přelétají nad hlavou.

Během falklandské války před dvěma desetiletími totiž někteří piloti hlásili, že tučňáci ve chvíli, kdy nad nimi letěly helikoptéry, padali na zem.

Odborníci z Britského průzkumu Antarktidy, kteří ptáky filmovali na ostrově Jižní Georgie, ale - navzdory vrtulníkům - žádné padající tučňáky nezaznamenali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video