Objekt Tržnice po dohodě s památkáři dostal novou fasádu z cihlových pásků, repasovaná okna mají zelené rámy. | foto: Luděk Ovesný

Zlínská Tržnice po velké opravě vypadá jako za Bati, podívejte se

  • 7
Po třech měsících skončila rekonstrukce budovy Tržnice v centru Zlína. Vzhledem připomíná někdejší podobu, tolik typickou pro funkcionalistickou architekturu města. Kromě fasády se změnily i interiéry.

Historická budova Tržnice, která v centru Zlína vyrostla za Baťovy éry v roce 1927, konečně prohlédla. Vypadá lépe, svěžeji a - což je nejdůležitější - i původněji.

Po tři měsíce trvající opravě za 10 milionů korun se o to postaral holding Synot Ivo Valenty, který budovu koupil minulý rok od podnikatele Stanislava Devátého.

Změny jsou vidět na první pohled, už když člověk k dvoupatrové budově Tržnice přichází. Týkají se totiž především fasády, kterou teď zčásti tvoří cihlové pásky, jež jsou symbolem zdejší unikátní funkcionalisté architektury.

"Tržnice stojí v samém centru Zlína a je na očích tisíců lidí. Chtěli jsme proto její exteriér přizpůsobit ostatním dobovým stavbám, třeba nedalekému mrakodrapu," přiblížila Jitka Langerová, místopředsedkyně představenstva firmy Murtec Protection, jež je součástí holdingu Synot.

Architektka opravu ocenila

Dělníci také zrepasovali okna a natřeli je nazeleno. Původní okna, která v budově byla ve 30. letech, měla ale jiné rozměry i členění. Zmizela při necitlivé rekonstrukci před zhruba deseti lety.

"Výměna oken by už byla zřejmě příliš velký investiční zásah. Takže nemůžeme mluvit o úplném návratu do původní podoby," poznamenala hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. S rekonstrukcí je ale spokojená.

Komu patřila Tržnice

Před rokem 1989 vlastnila budovu firma Svit, která pak zkrachovala.

V roce 1993 Tržnici v privatizaci koupil podnikatel Jiří Devátý.

Od roku 2003 je jejím majitelem společnost Murtec Protection, jejímž jediným akcionářem byl advokát a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Loni v prosinci koupil firmu Murtec Protection holding Synot.

"Kvitujeme, že se opravila budova, která byla prvním zlínským obchodním domem a stále slouží přibližně stejnému účelu," dodala Nová.

Změnily se i vnitřní prostory. Ne sice dispozičně, ale zcela zřejmě. Když člověk vejde dovnitř, ocitne se v příjemném prostředí. Linoleum na podlaze vystřídala dlažba, přibyla nová modernější světla. Pochmurnou červenou barvu na stěnách nahradila veselejší sytě žlutá. "Chtěli jsme interiéry prosvětlit. Lidé si stěžovali, že to tady bylo příliš tmavé," uvedla Langerová.

Teď už jsou lidé spokojenější. Ti, kdo nakupují, i ti, co prodávají. "Působilo to tady zašle. Jsem ráda, že se Tržnice opravila. Je hezčí a vrací se jí i zašlá sláva," zhodnotila Šárka Moravcová, která v Tržnici provozuje obchůdek se zdravou výživou.

Věří také, že by sem úhlednější interiéry mohly přilákat více zákazníků. To ale ukáže až čas.

V Tržnici dřív bylo i malé kino

Důležité pro obchodníky je, že jim Synot nezvýšil po rekonstrukci nájmy. Při přestavbě jim je naopak dočasně snížil, protože stavební práce jely za plného provozu a komplikovaly živnostníkům prodej. V budově Tržnice, která má pět tisíc metrů čtverečních užitné plochy, je 33 provozoven, hlavně obchodů.

"Volných máme ještě osm prostor," upřesnila mluvčí Synotu Magda Pekařová. Dříve byl interiér řešen jako velký prodejní prostor. "Byla bych ráda, kdyby to tak zase bylo. Chápu ale, že už je to nereálné," posteskla si architektka Nová.

Synot má v Tržnici už delší dobu bar s automaty, jeho rozšíření nebo vznik nové herny či kasina tady neplánuje. Využití hodlá zachovat takové, jaké je teď.

Po otevření zde byly nejrůznější obchody, ale i tehdy oblíbený mléčný bar. Ve druhém patře, jemuž se říkalo odpočívárna a jež sloužilo hlavně zaměstnancům firmy Baťa, byla lidová restaurace a malé kino.

"Na objekt původně navazovalo ještě severní křídlo, v němž byly také obchody. Až o několik let později byl v sousedství postaven velký obchodní dům," připomněla mluvčí Synotu.

I majitel sousedního obchodního domu Prior plánuje jeho opravu. Kvůli ekonomickým a technickým potížím ji ale o čtyři roky odkládá. I v tomto případě by se měla podoba budovy více přiblížit té původní, historické.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video