Tržní nájmy v roce 2002? Stěží

P r a h a - Když v lednu letošního roku oznámili ministři, že v roce 2002 skončí deregulace nájemného, zdálo se, že do chvíle, kdy stát přestane diktovat ceny bydlení, zbývají opravdu jen dva roky. V uplynulých týdnech dokončila ministerstva financí a místního rozvoje své návrhy zákona o nájemném, který má uvolnění regulace uzákonit. Naději na rychlé skoncování s dvojí hladinou cen - regulovanou a tržní však nedává ani jeden z návrhů.
Co by se dělo v lednu 2002 podle představ ministerstva pro místní rozvoj? Každá obec by dostala od ministerstva matematicky spočítaný odhad budoucího místního nájemného. Například pro Olomouc, kde se nyní pohybuje smluvní nájemné na volném trhu okolo 70 korun za metr čtvereční a regulované nájemné je 22 korun za metr, by ministerstvo vypočítalo budoucí hladinu nájmů na 37 korun.
Tato hladina je sice cenou, k níž by se měly nájmy časem přiblížit, ale ministerstvo pro místní rozvoj povoluje zdražování maximálně o 30 procent za tři roky.
"Toto ustanovení je faktickým omezením nominálního růstu na 9 procent ročně, což při očekávané inflaci okolo čtyř procent neponechává téměř žádný prostor pro reálné změny v cenách. Za těchto okolností by přechodná doba trvala téměř dvacet let," tvrdí Lubomír Lízal z Národohospodářského ústavu Akademie věd.
Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit v dalším mnohaletém přetrvávání dvou cenových hladin nájemného nevidí problém.
"Svým vzorečkem se snažíme nadefinovat přijatelnou úroveň nájemného uprostřed mezi vysokým tržním a nízkým regulovaným nájemným. K ní se budou tyto nájmy z obou stran přibližovat," uvedl ministr. "Počítáme s tím, že když zahájíme masivní bytovou výstavbu, bude na trhu menší nedostatek bytů a vysoké nájmy klesnou," dodal.
Zástupci majitelů domů však nevěří, že by k poklesu tržních nájmů mohlo opravdu dojít.
"Růst reálného nájemného o 5 procent ročně nebude mít na ceny na volném trhu vliv. Pouze při patnácti- až dvacetiprocentní roční deregulaci lze čekat poklesy tržního nájemného pod vlivem uvolňování nevyužívaných bytů," uvádí se ve stanovisku Sdružení majitelů domů.
Výhled na rychlejší uvolnění regulace nájemného nedává ani právě dokončený návrh ministerstva financí. Ten stanovil roční strop pro zvýšení nájemného podobně - na 10 procent ročně.
Úředníci resortu financí odmítají vzoreček ministerstva pro místní rozvoj a spoléhají na to, že hladinu budoucí rovnovážné ceny bydlení zjistí obce šetřením v bytech, takzvaným zrcadlem nájmů. "Do tohoto zrcadla budou zahrnuty jak regulované, tak neregulované nájmy," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.
"Protože 98 procent nájemních bytů tvoří byty regulované, odrazí se v tomto zrcadle zase jen cena regulovaná. Pak ale nejde o žádnou deregulaci," odmítá návrh ministerstva Robert Axamit ze Sdružení majitelů domů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video