Tržní hospodářství pod komunistickou vládou Raúla Castra

  9:26
Před více než padesáti lety prohlásil Fidel Castro před soudem, že dějiny jej zprostí všech nařčení. Teprve tedy uvidíme, zda obchod - sociální spravedlnost a pokrok výměnou za autoritářskou vládu - dával smysl. A s jakou strategií přichází jeho mladší bratr Raúl?

Raúl Castro (vlevo) se svým starším bratrem Fidelem | foto: Profimedia.cz

Rezignace Fidela Castra na dva ze tří vůdcovských postů společně se zvolením jeho mladšího bratra Raúla za jeho nástupce vyznačuje konec jedné éry… tak trochu. Raúl vystřídal Fidela coby předseda Rady ministrů a předseda Státní rady, ale nikoli jako první tajemník Komunistické strany Kuby. A při výjevu hodném zlatých let stalinismu získal Raúl jednohlasný souhlas kubánského „parlamentu“ k tomu, aby se o všech zásadních otázkách s Fidelem radil.

Dokud tu Fidel bude – a bude psát, přijímat zahraniční hodnostáře a vyjadřovat se ke všemu od etanolu po americkou prezidentskou kampaň – dvě věci budou stále jasné. Zaprvé, Raúl bude stěží schopen přikročit i jen k mírným, ryze hospodářským a regulačním reformám, do nichž poněkud naivně vkládá naději, že Kubáncům opět přinesou jídlo na stůl.

Zadruhé, ačkoliv systém nástupnictví, jenž bratři Castrovi před lety navrhli, má výhodu stability a předvídatelnosti, Raúl nebude moci nahradit starou gardu mladými lídry (jeho nástupci v ozbrojených silách je 72 a jeho místopředsedovi 77 let). Kdyby tak učinil, měl by ten, koho by si vybral, náskok, až Raúl, jemuž je 76 let, zemře, aniž by se s Fidelem jednoznačně shodli, kdo je další v řadě.

Asijské řešení
Raúlovou strategií je uskutečňovat vietnamské nebo čínské řešení: protržní hospodářské reformy pod přetrvávající komunistickou vládou, bez pokroku ve věci demokracie či lidských práv. Pro ty, kdo ve Spojených státech správně usoudili, že půlstoletí obchodního embarga se ukázalo jako kontraproduktivní, se jedná o přitažlivou, zpola vstřícnou reakci, která nabízí alibi pro zmírnění postoje: hospodářské reformy jednou přinesou politickou změnu.

Latinskoamerickým pragmatikům, kteří se odjakživa obávají kubánské páté kolony, to nabízí možnost provést kvadraturu kruhu: podpořit změnu na Kubě, aniž by zašli příliš daleko. A pro některé evropské vlády se jedná o dění, které jim umožňuje dát ruce pryč a posouvá problém čistě na americké hřiště.

V Latinské Americe, která udělala obrovský pokrok v transformaci rozvoje demokracie a respektu k lidským právům do regionálního právního řádu, který překračuje národní suverenitu či nedotknutelný princip nulové intervence, je však vietnamské či čínské směřování nepřijatelné. Po desetiletích pučů, diktatur, mučení a únosů si dnes už Latinská Amerika, ač stále ještě ne zcela prostá těchto ran, proti nim vybudovala řadu ochranných valů.

Akceptovat kubánskou výjimku by znamenalo obrovský krok zpět. Co odstraší příštího středoamerického diktátora a vraha, dostanou-li Kubánci volnou ruku? Vzývat pragmatismus jako obhajobu pokračujícího porušování lidských práv na Kubě jen proto, že hospodářské reformy by mohly zadržet masový exodus do Mexika a na Floridu, není vůbec dobrý nápad.

Návrat Kuby
Mexiko se zdá být v obzvláštním pokušení vrátit se ke své někdejší spoluvině za situaci na Kubě. Vypadá to, že mexický ministr zahraničí se během své nadcházející návštěvy Havany nesetká s místními disidenty, čímž poruší zavedenou praxi, dodržovanou už od roku 1993.

Existují rozumné důvody k sestavení harmonogramu pro návrat Kuby do latinskoamerické demokratické obce, aniž by bylo třeba jako první krok či předběžnou podmínku požadovat volby. Vskutku, svobodné a spravedlivé volby a úplný respekt k lidským právům mohou přijít až na konci cesty – pokud se tento konec zřetelně stanoví.

Nepřijatelné by byly oba extrémy: buď stanovit okamžitý přechod k demokratickému vládnutí jako podmínku normalizace vztahů s USA a opětovného vstupu do latinskoamerického společenství, anebo zprostit Kubu povinnosti držet se demokratických principů a postupů s poukazem na to, že je poněkud odlišná.

Pokrok za Fidela Castra?
Roku 1953 v projevu, který je zřejmě nejproslulejší řečí v politických dějinách Latinské Ameriky, Fidel Castro před soudem prohlásil, že dějiny jej zprostí všech nařčení. Avšak dějiny jej budou soudit a s ním jeho bezmála 50 let u moci, teprve až budou známé výsledky: až se počáteční úspěchy ve zdravotnictví a školství a v boji proti nerovnosti posoudí ve vztahu k mezinárodním standardům, a to s transparentností, jíž ostatní země v regionu podléhají.

Až pak budeme vědět, zda tento obchod, ač pro mnohé nepřijatelný, alespoň dával smysl: autentická sociální spravedlnost a pokrok výměnou za autoritářskou vládu, mezinárodní ostrakizaci a kulturní pustinu.

© Project Syndicate, 2008.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zkušenosti východu Evropy se SSSR nás naučily mnohé o Kremlu, míní Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:27

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...