(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Konec skrývání. Stát si díky novému zákonu najde, kde skutečně bydlíte

  • 1516
Nejméně stovky tisíc lidí žijí ve skutečnosti jinde, než je jejich trvalé bydliště. Stát chystá zákon, kterým je chce přinutit, aby si dali papíry do pořádku. Celkem nenápadný nový zákon o evidenci obyvatel, který sepsalo ministerstvo vnitra, přinutí k cestě na úřad statisíce, možná miliony lidí.

MF DNES má k dispozici jeho podrobný „věcný záměr“. Text se však bude ještě dopracovávat a pak teprve schvalovat. Největší změnou bude, že skončí hra na schovávanou se státem. Lidé budou muset mít v dokladech uvedené místo, kde skutečně přespávají. A to se dotkne nejen těch, kteří mají bydliště hlášené na úřadě.

Stačí, abyste žili na koleji, na chalupě, pobývali v léčebně dlouhodobě nemocných, v ubytovně zaměstnavatele, ale trvalé bydliště měli pořád někde daleko v jiném městě. Trvalé bydliště bude navíc povinné - dnes totiž existují lidé, kteří ho nemají nikde, protože si ho zrušili.

Přechodný pobyt pro chataře

Změní se také situace nájemníků, kterým majitel bytu prostě zakázal zapsat si u něj trvalý pobyt. Stejně tak skončí boom přihlašování trvalého bydliště na radnici. Takových lidí je dnes v Česku 375 tisíc, přičemž za posledních pět let jich přibylo 100 tisíc.

Novinky v zákoně

● stát už nebude lidem tolerovat, že nemají nikde trvalé bydliště

pouze bezdomovci budou moci mít bydliště na radnici - nově se zavede „přechodné bydliště“ pro lidi, kteří žijí víc než tři měsíce mimo trvalé bydliště

● kdo poruší povinnosti, může zaplatit pokutu až 15 tisíc korun

pokud se člověk v tříleté lhůtě od platnosti zákona nikde nepřihlásí a zároveň vlastní nemovitost, přihlásí ho tam úřad sám

součástí úřední evidence by byla i čísla bytů v domě

Jen desetinu z nich však tvoří skuteční bezdomovci. Zbytek se třeba schovává na radniční adrese před exekutory nebo prostě neměl možnost zapsat si trvalé bydliště jinam. Úředníci na radnici však musí všem přihlášeným například hlídat došlou poštu.

„Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ přibližuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Dnes není úplně jasné, jestli se nájemník domůže trvalého bydliště, když s tím majitel bytu nesouhlasí.

Lidem, kteří se stěhují často, stát ještě nabídne institut takzvaného přechodného bydliště, který už před lety existoval. Bude mít smysl - například kvůli doručování úředních obsílek - když se někam stěhujete na víc než tři měsíce.

Zákon stanoví poměrně přísné lhůty. Budete mít 15 dní, abyste se po přestěhování nahlásili na úřadě. Každý úřad, který narazí na nějakou nesrovnalost v bydlišti občana, bude mít povinnost ho „udat“.

Kdo bude mít doklady v nepořádku, tomu bude hrozit pokuta až 15 tisíc korun.

Kubera by trvalý pobyt zrušil

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba připravovaný zákon vítá. „Množství lidí trvale přihlášených na úřadě je absurdní. Většina z nich se tam hlásí účelově. Jsou tam dokonce i spekulanti, aby na ně nikdo nemohl, třebaže mají honosná sídla,“ tvrdí Milan Taraba.

Snaží se zároveň rozptýlit strach majitelů bytů z trvalého pobytu nájemníků. „Ochranu majitele by měla vyřešit pasáž v nájemní smlouvě, která by potvrzovala trvalý pobyt jen po dobu trvání smlouvy,“ doplnil Taraba.

Primátor Teplic Jaroslav Kubera z ODS, známý bojovník proti šikanování občanů úřady, má na radnici evidovanou asi tisícovku lidí a zákon spíše podporuje. „Já jsem dlouho usiloval o to, aby trvalý pobyt vůbec nebyl, ale řekli mi, že to nejde kvůli volbám. V Irsku to tak ale mají a funguje to,“ dodal známý provokatér Kubera.
V materiálu se píše, že zavedení zákona bude stát asi 65 milionů korun, hlavně kvůli úpravě počítačových systémů evidence obyvatel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video