Lidé hledají na radnicích azyl před exekutory. Ti nejdříve jdou tam, kde má člověk trvalé bydliště. Ilustrační snímek

Lidé hledají na radnicích azyl před exekutory. Ti nejdříve jdou tam, kde má člověk trvalé bydliště. Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Podniká v řadě firem, ale trvalý pobyt má už léta na radnici

  • 212
Příběhy lidí, kteří si nahlásí trvalý pobyt na radnici, mohou mít někdy extrémní podobu. Třeba jako v případě 50letého muže z malé obce na Jablonecku. Trvalé bydliště má už několik let na radnici, přestože jej místní znají jako podnikatele, jenž má kde bydlet a řídí hned několik firem najednou.

Vyrábí nábytek, provozuje bowling či lidem zajistí vyhlídkový let. Oficiálně sice v žádné firmě jako její majitel nefiguruje, místní o 50letém podnikateli ale mluví jako o majetném člověku s řadou aktivit.

I když bydlí přímo v obci, v areálu kde podniká, papírově má trvalé bydliště více než šest let na obecním úřadě. Proč, o tom se bavit nechce.

Vnitro chce "stěhovat" lidi z radnic

"Nechci o tom mluvit," řekl iDNES.cz muž, jehož identitu redakce zná s ohledem na velikost obce a soukromí osoby ji ale nezveřejňuje. O věci odmítla hovořit i starostka obce.

Podle místních na radnici muže přivedla povinnost platit výživné na děti a dluhy. "Myslím, že to přišlo v době, kdy se rozváděl a s manželkou se soudili o výživné na děti," vzpomíná si jeden obyvatel, který si nepřeje zveřejnit jméno.

Se spacákem na úřad

Lidí s trvalým pobytem na městském či obecním úřadě přitom v posledních letech skokově přibývá. Podle čísel ministerstva vnitra jich bylo k lednu 2009 v celém Česku 164 423. O tři roky později už 284 530 lidí.

Úřady proto začaly mít potíže zejména s vyřizováním korespondence, jež "bezdomvcům" na radnici chodí. A nejen to, tajemník jihlavského úřadu Lubomír Dohnal si pamatuje, že jeden z "obyvatel" radnice se se spacákem dokonce se domáhal přespání na úřadu s tím, že tam má trvalý pobyt (více o problémech na radnicích čtěte zde).

"Praxe zneužívání trvalého pobytu je určitě veliká, ale je velmi obtížné něco takového prokázat," říká Jindřiška Gallová, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Karlovy Vary.

"V žádostech o ukončení trvalého pobytu se odvíjí příběhy nešťastných rodičů, kteří se bojí dopadu činnosti svých dospělých dětí. Nebo příběhy rozvedených manželů, kde jeden z partnerů odejde, ale nedořeší si své záležitosti," popisuje Gallová.

V Karlových Varech se pracovnice úřadu už setkaly s tím, že se lidé ptali na to, jak si mají zařídit pobyt na magistrátu. "V takovém případě je jasné, že je to s úmyslem usnadnit si život," doplňuje vedoucí odboru.

Vedoucí správního oddělení na jihlavském magistrátu Kateřina Škarková nevidí v lidech s trvalým pobytem na radnicích podvodníky. "Nejsem si vědoma, že by někdo přišel k nám s tím, že potřebuje skrýt majetek před manželem, manželkou nebo kvůli placení výživného na děti. Případů účelové změny pobytu zase tak moc není. Spíše majitelé majetku chrání sebe sama a svou rodinou před tím, aby na jejich majetek přišel exekutor," popisuje Škarková.

V Jihlavě nyní na magistrátu bydlí 2 330 lidí. Často jde o lidi, které vystěhoval papírově z bytu nový majitel, protože přišli o majetek v exekuci. Nebo mladé páry, které staví dům a zatím žijí v podnájmu. Jenže i když platí nájem, majitel bytu jim nechce dovolit, aby si u něj hlásili trvalý pobyt.

"Trendem posledních let je, že ruší rodiče trvalý pobyt dospělých dětí. Jsou to případy, kdy děti v 18 odejdou z domova, pronajmou si byt a během půlroku mají na malých půjčkách dluh třeba i půl milionu. Rodiče se pak snaží bránit, aby na ně nepřišel exekutor," doplňuje Škarková.

Co mění návrh novely

  • maximální délku pobytu na radnici 1 rok
  • automatický přesun trvalého bydliště z úřadu do nemovitosti nahlášeného či jeho příbuzného
  • povinnost ohlásit změnu trvalého bydliště do 1 roku od nabytí právní moci rozhodnutí
  • do 30 dnů od změny nahlásit doručovací adresu
  • pokutu za nenahlášení doručovací adresy až 10 tisíc korun
  • nový poplatek za zrušení údaje o místu trvalého bydliště 300 Kč
  • ohlášení o ukončení trvalého pobytu v ČR 150 Kč

Ministerstvo slíbilo pomoc, vyrobilo paskvil

Vnitro radnicím slíbilo pomoc a připravilo návrh novely. Sami starostové a primátoři jej ovšem kritizují, protože by situaci ještě více zkomplikoval. Podle vnitra by lidé mohli mít trvalý pobyt na radnicích maximálně rok, pak by je úřad automaticky přehlásil do jakékoliv nemovitosti, kterou vlastní oni, nebo jejich příbuzní (více o nápadu na zpřísnění podmínek čtěte zde).

Změnu ministerstvo hájí s tím, že přibývá lidí, kteří fingují těžkou životní situaci. Na radnici se třeba stěhují tak, že se dohodnou s vlastníkem domu či bytu na zrušení místa trvalého pobytu. A to přesto, že člověk se zrušeným pobytem dům, byt či jejich části i nadále užívá.

Trvalý pobyt získávají lidé i tak, že předstírají odstěhování z Česka. "Občan jeden den ukončí trvalý pobyt s tím, že se stěhuje do zahraničí, avšak druhý den se vrátí a sdělí, že nyní nemá možnost se přihlásit k trvalému pobytu a jeho místem trvalého pobytu se stane sídlo ohlašovny," popisuje ministerstvo v odůvodnění návrhu novely.

Úřady i vnitro se shodují, že za vyšším počtem "radničních bezdomovců" je stále stoupající číslo zadlužených lidí. "Uvedená praxe je prováděna stále častěji z důvodu exekučních řízení, neboť exekutoři provádějí exekuce nikoliv podle skutečného místa pobytu občana, ale podle místa trvalého pobytu," stojí v dokumentu ministerstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video