Trumpova zeď ohrožuje migrační trasy motýlů, varují Mexičané

  • 253
Každoroční putování monarchy stěhovavého z USA a Kanady do zimovišť v Mexiku je považováno za div přírody. Populace černooranžových motýlů se však zmenšují a jejich migrační trasy navíc může přetnout nová překážka: zeď, kterou chce americký prezident Donald Trump postavit na hranicích s Mexikem.

Počet babočkovitých motýlů v mexických zimovištích se oproti loňskému roku zmenšil o čtvrtinu. Na vině jsou především loňské tuhé zimy v mexickém pohoří Sierra Nevada. „Důvodem poklesu jsou zejména extrémní klimatické podmínky,“ uvedl podle agentury AFP mexický zmocněnec pro chráněné oblasti Alejandro Del Mazo.

Zároveň varoval, že přežití monarchů by mohla v budoucnosti ohrozit masivní zeď, kterou chce Trump vztyčit podél tři tisíce kilometrů dlouhé hranice.

Stavba bariéry by podle něj mohla zničit orientační body v přírodě, podle nichž se motýli na své pouti řídí. „Fragmentace habitatů a možné změny řek a jejich přítoků, které sdílíme se Spojenými státy, by nepochybně měly dopad,“ řekl Del Mazo.

Motýli druhu Danaus plexippus každý podzim na pouti z oblasti mezi Skalnatými horami a Velkými jezery do Mexika urazí přibližně čtyři tisíce kilometrů, přičemž denně uletí asi sto dvacet kilometrů. Zimoviště, kde miliony motýlů obsypají stromy v širokém okolí, jsou jednou z nejzajímavějších přírodních atrakcí Mexika a jsou chráněným parkem.

Populace motýla se v posledních letech neustále zmenšuje. Velkou roli v tom hraje nelegální těžba dřeva v mexických horách a herbicidy, kterými američtí farmáři hubí klejichu, bylinu, jejímiž listy se larvy monarchy živí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video