Republikánský uchazeč o prezidentskou nominaci Donald Trump vyhrál primárky v...

Republikánský uchazeč o prezidentskou nominaci Donald Trump vyhrál primárky v pěti státech, které se konaly 26. dubna. | foto: Reuters

Trump smazal většinu náskoku Clintonové, podceňují ho, říká analytik

  • 317
Analytik Nate Silver varoval před podceňováním síly republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. „Dělají stejnou chybu jako u primárek a brexitu,“ napsal Silver o lidech, kteří nyní pokládají náskok Hillary Clintonové za výrazný. Silverův model totiž ukazuje, že Trump náskok své soupeřky téměř smazal.

Agregátor mnoha průzkumů mínění v USA na webu RealClearPolitics vidí americké politické kolbiště v průměru takto: Hillary Clintonové vychází celostátně podpora 41,4 %, Donaldu Trumpovi 39,8 %, libertariánovi Garymu Johnsonovi 8,8 % a kandidátce zelených Jill Steinové 2,8 %.

Vezmeme-li to odzadu, Steinová je bez šance a Johnson, muž, který na sebe nedávno upozornil neznalostí existence syrského města Aleppo, rovněž. Jde jen o to, kolik komu odeberou hlasů.

Zbytek je otevřený. Matematický model analytika Nate Silvera ke čtvrtečnímu odpoledni hodnotí Trumpovu šanci na volební vítězství jako 39,5, případně 40,1 %, dopočet patří Clintonové (první číslo vychází z porovnání průzkumů, druhé započítává i externí faktory, pozn. red.).

Náskok, který si Hillary Clintonová vytvořila v modelu Nate Silvera počátkem srpna, je pryč (graf zobrazuje stav ve čtvrtek odpoledne). Zdrojem grafiky je FiveThirtyEight.com.

Model tedy má stále za pravděpodobnější, že by Hillary Clintonová v tuto chvíli volby vyhrála - ale je to méně jisté než než začátkem srpna. Tehdy bylo krátce po konventu demokratů a po sérii kritizovaných Trumpových výroků, které rezonovaly americkými médii. Průzkumy tehdy byly pro Clintonovou mnohem příznivější a model FiveThirtyEight.com udával její šanci na vítězství 90 %.

Co modely odrážejí?

Aktuální výzkumy mínění v USA už zohledňují výpad Hillary Clintonové proti příznivcům Donalda Trumpa (psali jsme zde) i její zdravotní indispozici na vzpomínkové akci k 11. září 2001 (psali jsme zde).

Clintonová zkrátka poslední týdny úplně strategicky nezvládla, zatímco Trumpovi se spíš dařilo vyvarovat se výroků vyvolávajících pozdvižení v médiích.

Pravděpodobnost server počítá z dvaceti tisíc simulací, jak by volby dopadly při aktuálním rozložení sil podle průzkumů, přičemž pracuje i s kvalitou těchto průzkumů. Simulací je mnoho, aby pokryly pravděpodobné spektrum odchylek volebních výsledků v jednotlivých státech od průzkumů.

Při zkusmém promítnutí rozložení sil dle FiveThirtyEight na mapu 270towin.com vychází Clintonové 273 volitelů a Trumpovi 265. To je těsné, prakticky rozdíl jednoho státu. Trump má nyní víc co ztratit, protože většina těch „těsných“ států je nyní započítána na jeho straně.

"Proč Trump stahuje? Víc se mluví o Clintonové"

Analytici debatovali o důvodech Trumpova posilování už 8. září. Tehdy už bylo zřetelné, že se rozdíl mezi oběma kandidáty zmenšuje a že odeznívá efekt demokratického konventu, který katapultoval Clintonovou do výrazného vedení.

V diskusi tehdy zazněla hypotéza, že nezáleží ani tak na tom, co dělá Trump, ale spíš, že je aktuálně v titulcích - a to v nepříznivém světle - jeho soupeřka. Přičemž americká veřejnost si je vědomá, že oba kandidáti mají citelná slabá místa - a když dojde na jejich připomínání, podpora slábne.

Mnoho voličů také zůstává nerozhodnutých, aktuálně 18-20 %, což je prakticky dvojnásobek proti srovnatelné fázi kampaně před čtyřmi lety. „Lidé se tomu číslu moc nevěnují, sledují spíše rozdíl mezi Clintonovou a Trumpem, ale podíl nerozhodnutých je možná teď ta nejdůležitější věc,“ řekl Nate Silver.

Nate Silver: I chytří lidé popírají Trumpovu šanci, dělají chybu

Zakladatel a šéf FiveThirtyEight.com Silver nyní prohlásil, že nikdy neviděl „tolik jinak inteligentních lidí tak moc popírat Trumpovy šance“ - a doplnil, že tito lidé dělají stejnou chybu jako u primárek či u britského referenda o výstupu z EU.

21.září 2016 v 13:56, příspěvek archivován: 22.září 2016 v 13:50

Never seen otherwise-smart people in so much denial about something as they are about Trump's chances. Same mistake... https://t.co/YP7xZmjvTD

V obou zmíněných případech se totiž předpokládal jiný výsledek - tedy že republikáni vyberou kandidáta ze svého středu a britští voliči zvolí setrvání v EU. A v obou případech to dopadlo opačně.

Americké volby

Silver svým výrokem reagoval na výtku jiného analytika Davida Rotschilda, který předtím prohlásil, že modely FiveThirtyEight jsou pro lidi, kteří mají rádi horskou dráhu (a ukázal, že jeho vlastní model nemá takové výkyvy). V podobném duchu jako Rotschildův model vychází i model listu The New York Times, který aktuálně dává Clintonové 73procentní šanci na vítězství.

Důvodem odlišných závěrů jsou rozdílné metodiky. Například FiveThirtyEight.com hodně pracuje se statistikou, zmíněný David Rotschild zase vychází z chování sázkových trhů. Rozložení sil podle Silvera je ze známějších analytických webů k Trumpovi nejvstřícnější.

Oba soupeři nyní sbírají sílu především k trojici velkých předvolebních debat, v nichž se utkají formou duelu a které mohou ovlivnit především dosud nerozhodnuté či nejisté voliče. První z nich se koná 26. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue