Zdvořilost a pevný stisk rukou. Trump diskutoval s Putinem o Sýrii i volbách

  • 321
V Hamburku se poprvé sešli Donald Trump a Vladimir Putin. Jednání začalo v 16 hodin. Americký prezident uvedl, že svého ruského protějška rád osobně poznává, Putin to kvitoval a prohlásil, že telefonní rozhovory nestačí. Během více než dvouhodinové schůzky se Trump Putina zeptal na ruskou roli v loňských volbách v USA. Prezidenti také jednali o příměří v Sýrii.

Zástupci dvou supervelmocí se sešli během summitu G20 v Hamburku (vše o summitu čtěte zde). První osobní schůzka Trumpa s Putinem se oproti očekávání výrazně protáhla. Oba prezidenti podle ministerstva zahraničí USA jednali dvě a půl hodiny.

Trump chtěl během schůzky odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že Putin jakékoli nařčení z vměšování Ruska odmítl.

První závěr summitu G20: je třeba efektivněji bořit financování radikálů

Oba státníci na schůzce jednali i o Sýrii. Agentura AP ale přinesla zprávu, že Spojené státy a Rusko chtějí oznámit, že jsou připraveny vyhlásit v jihozápadní Sýrii příměří, které začne platit od neděle (psali jsme zde). AP se odvolává na nejmenované americké představitele.

Informaci později potvrdil Tillerson. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bude dodržování klidu zbraní sledovat ruská vojenská policie (více o jednání Putina s Trumpem o Sýrii najdete zde) . Příměří v jihozápadní Sýrii podpořilo Jordánsko.

Putin ruským agenturám po jednání bez dalších podrobností řekl, že s Trumpem hovořil o Ukrajině, Sýrii, terorismu a kybernetické bezpečnosti.

„Jednání bylo velmi konstruktivní,“ řekl na tiskové konferenci Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se „velmi rychle naladili na stejnou notu“.

V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

„Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje,“ řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.

Setkání s mexickým prezidentem

Kromě Putina se Trump na okraj summitu G20 vůbec poprvé osobně sešel také s mexickým prezidentem Nietem. Ten Trumpa kritizuje za pohraniční zeď. Trump ale Nietu před novináři za svého přítele, napsala agentura AP.

Nieto měl původně navštívit Trumpa v Bílém domě krátce po jeho lednové inauguraci, ale cestu do USA zrušil kvůli sporu o zeď na americko-mexické hranici. Trump v předvolební kampani tuto zeď slíbil postavit, aby zabránil nelegálnímu překračování hranice a pašování drog. Americký prezident také chce, aby vybudování bariéry zaplatilo Mexiko.

Nieto stavbu zdi opakovaně odsoudil a kategoricky vyloučil, že by se Mexiko jakkoli podílelo na jejím financování. Trump k tomu tehdy na twitteru napsal, že pokud Mexiko zeď nezaplatí, neměl by Nieto do Washingtonu jezdit.

Bílý dům ke schůzce uvedl, že oba prezidenti jednali o tom, jak zlepšit situaci dělníků v obou zemích v rámci upravené Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podmínky této dohody chce Trump změnit, neboť tvrdí, že ty stávající jsou pro USA nespravedlivé. Úřad mexického prezidenta poznamenal, že oba státníci od úpravy úmluvy NAFTA očekávají zlepšení ekonomické i sociální situace v regionu.

Mezi další témata diskuze patřily problematika pašování drog, nelegální přistěhovalectví a současná krize ve Venezuele. Zda Trump hovořil o pohraniční zdi, z prohlášení Bílého domu není jasné.

Jednání zástupců největších světových ekonomik začalo v Hamburku v pátek dopoledne (psali jsme zde). První tématem byl terorismus, odpoledne pak měli státníci na programu ochranu klimatu a volný obchod. Summit 19 zemí a Evropské unie bude pokračovat ještě v sobotu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue