Trump při svém projevu v Saúdské Arábii (21. května 2017).

Trump při svém projevu v Saúdské Arábii (21. května 2017). | foto: AP

Trump muslimům: Žádný střet civilizací. Boj s terorem je boj dobra se zlem

  • 262
Americký prezident Donald Trump v neděli přednesl očekávaný projev v saúdskoarabském Rijádu. Vůdce arabských zemí v něm vyzval k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu. Boj s terorismem označil za bitvu dobra a zla, nikoli za střet náboženství nebo civilizací.

Donald Trump svůj projev přednesl na shromáždění více než padesáti vůdců nejvýznamnějších muslimských zemí na arabsko-islámsko-americkém summitu v Rijádu.

„Naše představa je představou míru a prosperity, nejen v tomto regionu, ale také všude na světe. Naším cílem je vymýtit extremismus, a poskytnout našim dětem naději na dobrou budoucnost“, řekl Trump na úvod projevu. „V sobotu jsme zde podepsali smlouvu za téměř 400 miliard dolarů, která vytvoří stovky tisíc pracovních míst. Tato dohoda umožní saúdské armádě zvýšit nejen svoji bezpečnost, ale také zvýšit stabilitu na Blízkém východě.“

„Nejsme zde, abychom vyučovali - abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny,“ dodal Trump.

Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu Trump před arabskými lídry obvinil Írán. Ten podle něj trénuje spřízněné milice a financuje jim zbraně, které rozsévají zkázu a chaos v oblasti. Írán rovněž podle prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada „k nepopsatelným zločinům“.

Projev přednesl také saúdský král Salman, který v něm zdůraznil, že je zapotřebí v boji se zlem a extremismem postupovat sjednoceně. Dále řekl, že je odhodlán zcela zničit islámský stát a další teroristické organizace. „My všichni, národy a země, odmítáme poškozování vzájemných vztahů mezi muslimskými zeměmi a jejich přáteli založené na náboženství.“ Král se stejně jako Trump vyjádřil také k Íránu, o kterém řekl, že je špičkou globálního terorismu.

Podle televize CNN je pozoruhodným detailem, že projev Trumpovi napsal poradce Stephen Miller, který je rovněž hlavním tvůrcem dekretu dočasně zakazujícího vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí, jehož platnost pozastavily americké soudy.

Vyžeňte teroristy ze svých svatyní, řekl Trump

Přítomné státníky Trump také vyzval, aby „vyhnali teroristy ze svých svatyní“ a „vyhnali je ze svých obcí“. „Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit,“ řekl prezident. „Fanatickým násilím“ podle jeho slov nejvíce utrpěly právě arabské země.

Analytici: Trumpův projev ukazuje změnu v jeho přístupu k islámu

Analytici označují nedělní řeč amerického prezidenta Donalda Trumpa k arabským vůdcům za projev změny jeho přístupu k muslimskému světu a islámu oproti protimuslimským výpadům z jeho loňské předvolební kampaně. Některé reakce uživatelů sociálních sítí se podle BBC pozastavují nad Trumpovou kritikou Íránu ve světle přístupu k občanským a lidským právům v hostitelské Saúdské Arábii.

BBC v té souvislosti parafrázovala několik „cynických“ nejmenovaných reakcí na Trumpův projev na sociálních médiích. Ty připomínaly, že zatímco v Saúdské Arábii se nekonají parlamentní volby a ženy tam nemohou dostat řidičské oprávnění, v Íránu právě proběhly prezidentské volby a ženy tam auta běžně řídí.

Saúdská Arábie se jako kolébka islámu stala první zastávkou na Trumpově vůbec první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. „Terorismus se rozšířil po celém světě. Cesta k míru ale začíná právě zde, na této prastaré půdě, v této posvátné zemi,“ řekl nový šéf Bílého domu, který z Rijádu zamíří mimo jiné do Izraele a Palestiny a také do Vatikánu.

Nedělní Trumpův projev je označován za klíčový bod prezidentovy snahy o nové definování vztahů mezi USA a arabským a celým muslimským světem. Lídři arabských zemí Trumpa nadšeně přijali a přešli jeho ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně i dekret, jímž se po nástupu do funkce snažil dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí.

Miluju vaše boty, zahlásil Trump

Šéf Bílého domu má za sebou den plný jednání s arabskými lídry. Sešel se i s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Trump po jednání podle agentury Reuters pochválil Sísího způsob vládnutí v Egyptě. Podle Trumpa dělá „úžasnou práci vzhledem k obtížným podmínkám“.

Nový šéf Bílého domu slíbil egyptskému vůdci, že ho brzy navštíví a vysloužil si kompliment. „Jste jedinečná osobnost, která dokáže nemožné,“ řekl Sisí, na což šéf Bílého domu reagoval s nadsázkou. „Souhlasím,“ čímž pobavil publikum, jak napsal o setkání list The New York Times.

Poté však chtěl na oplátku zalichotit egyptskému lídrovi něčím jiným a tím prvním, co ho napadlo byla nečekaně módní pochvala. „Miluju vaše boty. Pane, ty boty,“ vystřelil Trump.

Trumpův předchůdce Barack Obama přitom Sisího kritizoval za tvrdé potlačování domácí opozice. Bývalý generál Sísí se chopil moci v zemi v době vzestupu radikálního islamismu a tvrdě zakročil proti členům organizace Muslimské bratrstvo.

Před Sísím jednal Trump s bahrajským králem, s jehož autoritativně řízenou zemí chce rovněž zlepšit vztahy proti Obamově éře.

Trump je po Obamovi pro arabské lídry vítanou změnou

Vesměs sunnitští vůdci arabských zemí si od Trumpa slibují, že se bude snažit zkrotit šíitský Írán a potlačit jeho rostoucí vliv v regionu. Na to od jeho předchůdce Baracka Obamy čekali marně. Vliv Íránu za Obamy naopak vzrostl díky dohodě o omezení íránského jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí, kterou USA za Obamy prosadily.

Trump se nyní chce v očích Arabů od Obamy zřetelně odlišit a nabízí jim výlučně pomoc v boji s terorismem a dalšími hrozbami spolu s ekonomickou spoluprací. Opouští tak dřívější snahy o prosazování lidských práv a demokratických reforem v oblasti. „Přináším ze Spojených států poselství naděje a lásky. Proto jsem si vybral ke své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta Saúdskou Arábii,“ řekl Trump.

Činitelé Bílého domu agentuře AP řekli, že Trumpova řeč byla svého druhu protiváhou Obamova prvního projevu k muslimskému světu z roku 2009 v Káhiře. Obama tehdy vyzval k pochopení a uznání některých amerických chyb v oblasti, čili chyb jeho předchůdce George Bushe mladšího. Mnozí republikáni a američtí spojenci v regionu Obamovo vystoupení tehdy kritizovali jako zbytečnou omluvu. Trump v neděli neřekl nic, co by se dalo považovat za omlouvání se, jeho cílem bylo vyzvat lídry regionu k důraznému boji s terorismem, uvedla AP.

Kritika Íránu byla vzkazem Rusku

Na Trumpovi kritiku Íránu zareagoval jeden z vůdců syrských povstalců. Trump řekl, že Írán povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada „k nepopsatelným zločinům“. Írán je jedním z hlavních Asadových spojenců a posílá do Sýrie své šíitské milice k boji proti tamním sunnitským povstalcům. Podle velitele syrských rebelů byl Trumpův projev rovněž vzkazem Rusku, které je dalším velkým Asadovým spojencem.

Trumpův projev kritizovalo palestinské radikální hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy a které prezident označil za teroristickou skupinu. Mluvčí Hamasu odmítl spojování hnutí s terorismem, což činí značná část Západu, a označil to za projev Trumpova neskrývaného nadržování Izraelcům ve sporu s Palestinci. Trump odjíždí v pondělí na návštěvu Izraele.

Trump v Saúdské Arábii uzavřel dohody za stamiliardy dolarů:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video