Donald Trump

Donald Trump | foto: Reuters

Popularita USA utrpěla. Trumpa nad Obamou preferuje jen Rusko a Izrael

  • 106
Prezidentství Donalda Trumpa má velký vliv na to, jak na Spojené státy nahlížejí ostatní země. Více než tři čtvrtiny z nich mají jen malou nebo žádnou důvěru v Trumpovy schopnosti, ukázal celosvětový průzkum společnosti Pew Research Center. Jediné dvě země, ve kterých je Trump populárnější než jeho předchůdce Barack Obama, jsou Rusko a Izrael.

Výzkumná společnost Pew Research Center oslovila více než 40 000 lidí ze 37 zemí. Z průzkumu vyplynulo, že v otázce mezinárodních vztahů Trumpovi důvěřuje 22 procent dotázaných, 74 procent lidí mu však věří jen málo nebo vůbec (kompletní výsledky průzkumu jsou v angličtině k dispozici zde).

Oproti svému předchůdci Obamovi si Trump značně pohoršil. Bývalému prezidentovi na konci jeho volebního období důvěřovalo 64 procent lidí, že se v mezinárodních otázkách zachová správně. Současná podpora amerického prezidenta je podle listu The Guardian dokonce nižší, než byla podpora George Bushe v roce 2004 po invazi do Iráku.

Propad je markantní zejména u tradičního spojence USA, Německa. Zatímco Obamovi důvěřovalo 86 procent Němců, u Trumpa jejich počet klesl na 11 procent. Pouze ve dvou zemích lidé o Trumpovi smýšlejí lépe než o Obamovi: v Rusku a Izraeli. V rámci Evropy se ale Trump těší poměrně vysoké podpoře i v Polsku, Maďarsku a Itálii (Česko nebylo do průzkumu zahrnuto).

Dotazovaní měli v průzkumu také zhodnotit, zda Trumpa považují za silného lídra. S tím souhlasili zejména obyvatelé latinskoamerických či afrických států. Jen málo zemí však věří, že je Trump na pozici prezidenta dostatečně kvalifikovaný. Průzkum naznačuje, že politikem, ke kterému lidé vzhlížejí pro jeho vůdcovské schopnosti, je nyní německá kancléřka Angela Merkelová. Důvěru vzbuzuje u 42 procent dotázaných, v Evropě dokonce u 60 procent.

Nebezpečný a arogantní

V 26 zemích z celkových 37 označila více než polovina respondentů Trumpa za nebezpečného. Častěji tak prezidenta zhodnotili lidé, kteří se hlásí k levici. „Napříč všemi pozitivními i negativními charakteristikami, na které jsme se dotazovali, byl prezident Trump nejčastěji popisován jako arogantní,“ uvedli také autoři výzkumu.

Průzkum se zabýval i názorem lidí na Trumpův imigrační dekret, kterým občanům šesti převážně muslimských zemí na 90 dní zakázal vstup do USA (nejvyšší soud dekret v pondělí částečně povolil). Napříč všemi zahrnutými zeměmi se zákazem nesouhlasí 62 procent respondentů. Pouze v Izraeli, Maďarsku a Rusku dekret podporuje více než polovina lidí.

USA odstoupily od dohody o klimatu, Evropa s Trumpem o nové jednat nechce

Nepřekvapí, že Trumpův návrh je nepopulární zejména v muslimských zemích. Například v Jordánsku s ním nesouhlasí 96 procent lidí, v Libanonu 88 procent. Podobně nepopulární je napříč zeměmi i Trumpův návrh na výstavbu zdi na americko-mexických hranicích či odstoupení od pařížské klimatické dohody.

Navzdory výše uvedenému se ale 41 procent lidí nedomnívá, že se vztahy jejich zemí s USA v následujících letech změní. Pouze 15 procent dotázaných věří, že se vztahy zlepší. Některé země, zejména africké, jsou ale o poznání optimističtější - ve zlepšení vztahů věří 54 procent Nigerijců a 51 procent Ghaňanů, stejně jako 53 procent Rusů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video