Americký prezident Donald Trump. (18.5. 2017)

Americký prezident Donald Trump. (18.5. 2017) | foto: Reuters

Trump poprvé navštíví NATO. Tématy budou terorismus a obranné výdaje

  • 4
Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek poprvé osobně sejde se spojenci z NATO. Hlavními tématy schůzky hlav států a premiérů v nové centrále Aliance v Bruselu bude boj proti terorismu a zvyšování výdajů na obranu. „Bude to krátké, ale velmi důležité setkání,“ uvedl ve středu šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Čtvrteční schůzka nebude obvyklým summitem NATO, spíše symbolickým setkáním. Ze strany evropských spojenců má pomoci přesvědčit nového amerického prezidenta o tom, že Aliance „není zastaralá“. Ze strany USA pak ujistit nervózní spojence, že Spojené státy dostojí svým spojeneckým závazkům a jsou ochotny přispěchat v případě ohrožení na pomoc.

I přes hlavně ceremoniální program budou mít prezidenti a předsedové vlád hned několik zásadních témat k jednání během čtyřhodinové pracovní večeře. Podle šéfa NATO Stoltenberga spojenci rozhodnou o větší podpoře široké mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu (IS).

(Ne)summit

Čtvrteční schůzka premiérů a prezidentů NATO není formálně plnohodnotným aliančním summitem. Obvykle summity NATO trvají dva dny a konají se co dva roky. Naposledy se nejvyšší představitelé členských zemí sešli loni ve Varšavě. Další by se měl uskutečnit příští rok rovněž v Bruselu. Obecně se předpokládá, že v roce 2019 se uskuteční výroční summit ve Washingtonu, kde byla 4. dubna 1949 Severoatlantická aliance založena.

Diskutovat mají také o tom, zda by se NATO jako organizace neměla stát přímo členem koalice bojující v Iráku a Sýrii proti teroristům. V koalici, která má nyní skoro sedm desítek členů, jsou zapojeny prakticky všechny členské země včetně Česka.

NATO jako celek podporuje operace svými radarovými letouny AWACS a její vstup by kromě politického signálu i ve světle pondělního teroristického útoku v Manchesteru, mohl prakticky pomoci například s koordinací a plánováním. Vstup by přitom nutně nemusel znamenat, že by se Aliance zapojila do bojových operací.

„Naše setkání ukáže, že všichni spojenci v NATO zůstávají jednotní v boji proti terorismu ve všech jeho podobách,“ prohlásil Stoltenberg. Podotkl, že NATO nemá žádnou žádost o vyslání svých vojáků do Iráku či Sýrie. Upozornil rovněž, že se spojenci poučili z předchozích konfliktů právě v Iráku nebo Afghánistánu a za nejlepší zbraň, jak čelit islamistům a terorismu, považují především výcvik a podporu místních sil a následnou stabilizaci země.

Českou republiku bude na schůzce zastupovat prezident Miloš Zeman. Česko do boje proti IS přispívá nejen dodávkami munice, nebo vysláním polního chirurgického týmu, ale pomáhá právě s výcvikem iráckých vojáků. Speciální poradní a výcvikový tým školí irácké letce používat a udržovat bitevníky L-159, které Irák z Česka nakupuje a používá je k úderům proti islamistům.

Spravedlivé výdaje na obranu

Druhým zcela zásadním tématem pak budou podle Stoltenberga výdaje na obranu. Spojené státy chtějí vidět, že Evropa přebírá větší odpovědnost za vlastní bezpečnost a Evropa chce, aby Washington potvrdil svůj závazek a přihlásil se k bezpečnosti Západu prostřednictvím článku pět Washingtonské smlouvy.

Už v roce 2014 na summitu ve Walesu se kvůli komplikující se situaci ve světě NATO dohodlo na zvýšení výdajů na obranu. Do roku 2024 by měly členské země skutečně vydávat v této oblasti dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Propad ve výdajích od té doby Aliance skutečně zastavila, dvě procenta HDP ale kromě USA dává jen další čtyři země - Británie, Estonsko, Polsko, Řecko. Další mají hranice dosáhnout letos a příští rok.

Po „spravedlivém rozložení nákladů na obranu“ volají především Spojené státy a Trump sám. Ten chce do konce roku od svých partnerů vidět návrhy konkrétních plánů a dat, jak toho chtějí dosáhnout. Jinak by podle varování amerických představitelů mohly USA začít vlastní závazky omezovat.

„Není fér, že platíme téměř čtyři procenta a další země, které jsou přímo ohroženy, platí jedno procento, když mají platit dvě procenta,“ prohlásil nedávno Trump. Američané přitom po ruské anexi Krymu a akcích na Ukrajině po letech významně svou přítomnost pro ujištění spojenců posilují.

„Rozhodneme, že spojenci budou sdílet a předkládat zprávy o svém pokroku každý rok,“ nastínil z programu čtvrtečního jednání Stoltenberg. Představitelé zemí tak budou muset odsouhlasit přípravu akčních plánů do konce roku i s tím, že budou popisovat, jak cílů dosáhnou a jak peníze využijí.

Některé státy - jako třeba Německo - už před schůzkou avizovaly, že své závazky v podobě zvýšení výdajů na obranu splní. „Je zcela správné, aby břemeno bylo spravedlivě rozděleno,“ uvedla německá ministryně obrany Ursula Von der Leyen s tím, že Německo začalo se zvyšováním svého obranného rozpočtu. Nyní vynakládá přibližně 1,2 procenta HDP, výdaje tak chce prakticky zdvojnásobit.

, natoaktual.cz

Video