PŘEHLEDNĚ: Všichni prezidentovi muži. Koho si Trump vybral do vlády?

  • 120
Sestava šéfů administrativy nového prezidenta USA Donalda Trumpa je již téměř kompletní. Tedy alespoň podle Trumpa. Nominované ministry totiž musí ještě potvrdit Senát. Přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších postav, které si nový americký prezident chce vzít s sebou do Bílého domu.

MINISTR ZAHRANIČÍ Ropný boss Rex Tillerson

Rex Wayne Tillerson, Trumpův kandidát na ministra zahraničí

„Jeho houževnatost, velká zkušenost a hluboké porozumění geopolitice z něj činí skvělou volbu pro funkci ministra zahraničí,“ zdůvodnil Trump nominaci Rexe Tillersona, který byl považován za černého koně klání o pozici šéfa diplomacie a jehož část republikánů kritizuje za dobré vztahy s Ruskem.

13.prosince 2016 v 13:44, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 13:53

The thing I like best about Rex Tillerson is that he has vast experience at dealing successfully with all types of foreign governments.

„Bude prosazovat stabilitu regionu a soustředit se na na klíčové bezpečnostní zájmy Spojených států,“ dodal budoucí americký prezident (více čtěte zde).

Čtyřiašedesátiletý Tillerson nemá zatím žádné zkušenosti se zahraniční politikou, ale prostřednictvím největší světové energetické společnosti si podle stanice CNN dokázal vybudovat úzké vztahy s mnoha světovými vůdci uzavřením dohod napříč Eurasií a Středním východem.

Šéf společnosti ExxonMobil, jemuž prezident Vladimir Putin v roce 2013 udělil Řád přátelství, je odpůrcem sankcí uvalených na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym.

Tillersona odsouhlasil zahraniční výbor amerického Senátu. Nominace prošla ve výboru těsným poměrem 11 ku deseti hlasům (psali jsme zde). Konečné rozhodnutí je však nyní na celém Senátu, který nominaci podle komentářů nejspíš také schválí. Termín hlasování Senát zatím neupřesnil.

MINISTR VNITŘNÍ BEZPEČNOSTI Vysloužilý generál John Kelly

John Francis Kelly, nominovaný ministr vnitřní bezpečnosti

Náplní práce resortu, jenž vznikl v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001, se pod vedením nového prezidenta stane zřejmě ostraha jižní hranice. Právě ministerstvo vnitřní bezpečnosti totiž bude muset řešit případné postavení velké zdi na hranicích s Mexikem nebo vykázání nelegálních přistěhovalců, což byly Trumpovy hlavní předvolební sliby.

Do čela úřadu nominoval Trump generála ve výslužbě Johna Kellyho, který strávil v armádě přes čtyřicet let. V aktivní službě byl v letech 1970 až 2016, tedy kromě období 1972-1976, kdy studoval na univerzitě. Kelly se zúčastnil války v Perském zálivu, když v roce 1991 velel při operaci Pouštní bouře.

Během své kariéry působil také v Jižním velitelství amerických ozbrojených sil, kde nesl v letech 2012 až 2016 zodpovědnost za oblast Guantánama. Nedořešenou situaci kolem tamější věznice v minulosti kritizoval.

Americký senát 20.ledna ve večerních hodinách schválil Kellyho výraznou většinou do funkce. Pro Kellyho hlasovalo 88 senátorů, 11 bylo proti a jeden se zdržel hlasování, napsala agentura Reuters.

MINISTR OBRANY „Vzteklý pes“ James Mattis

James N. Mattis, Trumpův kandidát na ministra obrany

Obrana by se měla podle Trumpa soustředit na boj s Islámským státem, proti němuž prý Barrack Obama důrazně nezasáhl (psali jsme zde). V ohrožení je plán na postupné začleňování žen do boje, které minulý prezident prosazoval.

Trump nominoval do čela ministerstva obrany šestašedesátiletého generála Jamese Mattise, který je známý svou neomaleností a zároveň oddaností armádě. Vysloužilý mariňák býval velitelem ozbrojených sil Spojených států pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (více o Mattisovi zde).

„Generál James ‚Mad Dog‘ Mattis, o němž se uvažuje jako o ministru obrany, byl včera velmi působivý. Opravdový generál generálů!“ napsal Trump o Mattisovi po společném setkání v New Jersey.

20.listopadu 2016 v 14:39, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 14:08

General James "Mad Dog" Mattis, who is being considered for Secretary of Defense, was very impressive yesterday. A true General's General!

Web Politico poznamenal, že Mattis sdílí s Trumpem a nově dosazeným poradcem pro národní bezpečnost Michaelem T. Flynnem názory na Írán. Na druhou stranu však nedůvěřuje Rusku, které podle něj chce „zničit NATO“. Trump přitom naznačil sbližování s Kremlem, čemuž nasvědčuje i nominace Rexe Tillersona na šéfa diplomacie.

Mattise v čele obrany potvrdil i Senát. Většinou hlasů byl ve funkci schválen v pátek večer.

MINISTR FINANCÍ „Král exekucí“ Steven Mnuchin

Steven Terner Mnuchin, nominovaný ministr financí

Šéfem amerických financí se stal třiapadesátiletý investiční bankéř Steven Mnuchin. Je to trochu paradoxní, protože Trump ještě během kampaně do Bílého domu ostře kritizoval finančníky z americké Wall Street. Přesto se nyní rozhodl svěřit státní kasu někdejšímu bankéři Goldman Sachs.

Finančník s majetkem v objemu čtyřiceti milionů dolarů (více než miliarda korun) se však u mnohých netěší nejlepší pověsti. Senátorka Elizabeth Warrenová, která patří k levicovému křídlu Demokratické strany, Mnuchina označila za „Forresta Gumpa finanční krize.“ Podle ní se podílel na „všech nejhorších praktikách americké Wall Street.“

Mnuchin si během období finanční krize z roku 2008 vysloužil přezdívku král exekucí. Skoupil totiž zbytky někdejšího poskytovatele hypoték IndyMac. Mnoho lidí v důsledku tohoto kroku přišlo o střechu nad hlavou. Tump se však bankéře zastává. „Koupil banku IndyMac za 1,6 miliardy dolarů, řídil ji velice profesionálně a prodal ji za 3,4 miliardy dolarů. Ve své administrativě chci tento typ lidí, který bude reprezentovat naši zemi,“ uvedl Trump.

Mnuchin dopředu ohlásil, že jeho prioritou číslo jedna bude daňová reforma. Dle jeho slov se bude jednat o největší daňovou změnu od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

„Snížením korporátních daní vytvoříme obrovský ekonomický růst a budeme mít velké osobní příjmy,“ komentoval záměr Mnuchin, který hodlá seškrtat korporátní daň z 35 procent na 15, ale také snížit individuální daňové zatížení pro americké občany (psali jsme zde).

Ve funkci ho 13. února potvrdil Senát poměrem 53 hlasů proti 47.

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ Nepřítel Obamacare Tom Price

Thomas Edmunds Price, Trumpův kandidát na ministra zdravotnictví

„Zruším Obamacare,“ hlásal Trump mnohokrát během kampaně. Systém povinného zdravotního pojištění, který prosadil prezident Obama, se Trumpovi nelíbí a chce ho podle stanice CBS „okamžitě zrušit a nahradit“. Poté, co se sešel po volbách s dosluhujícím prezidentem (psali jsme zde), však svůj názor zmírnil a uvedl, že některé části „Obamacare“ by mohl ponechat.

Resort spravuje zdravotní pojištění Medicare a Medicaid, na kterém je závislých přes sto milionů obyvatel Spojených států.

Na post ministra byl zvažován letošní neúspěšný prezidentský kandidát Mike Huckabee, bývalý guvernér Louisiany Bobby Jindal či senátor Floridy Rick Scott. Nakonec však Trump vybral lékaře Toma Price.

Price, který v Kongresu už jedenáct let reprezentuje stát Georgia, vystudoval medicínu a roky působil na ortopedické klinice v Atlantě. Obamova reforma zdravotnictví podle něj zabraňuje lékařům dělat rozhodnutí. Ke změně profese ho prý dohnal stav, kdy řada politiků nemá žádné zkušenosti z oblasti medicíny a přesto činí rozhodnutí, která ovlivňují, jak se lékaři o pacienty mohou starat, připomněl jeho slova list The New York Times.

MINISTR SPRAVEDLNOSTI Ultrakonzervativec Jeff Sessions

Jefferson Beauregard Sessions III, nominovaný ministr spravedlnosti

Hlídat dodržování práva v zemi má senátor z Alabamy Jeff Sessions, jehož hlavním úkolem bude nastolit Trumpovo vidění „zákona a pořádku“. Stejně tak do jeho resortu spadá případné obvinění Hillary Clintonové kvůli používání soukromého serveru k vyřizování pracovní korespondence v době, kdy vedla ministerstvo zahraničí (celá kauza popsaná zde).

Trump během druhé prezidentské debaty slíbil, že jako prezident pověří zvláštního žalobce, který kauzu Clintonové prověří (psali jsme zde).

Sessions, jemuž bude při nástupu na ministerstvo sedmdesát let, pracoval velkou část života jako státní zástupce a později jako ministr spravedlnosti ve státě Alabama. Je považovaný za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. „Je jedním z nejhlasitějších odpůrců imigrace, islámu a LGBT komunity,“ citoval list The New York Times obavy zástupců liberálních lidskoprávních organizací.

Sessions byl jedním z mála, kdo se postavili za Trumpa po jeho kontroverzním výroku o zákazu vstupu muslimů do Spojených států (více čtěte zde). Připustil však, že jde o riskantní opatření v zemi, která si zakládá na svobodě vyznání.

MINISTR ENERGETIKY Bývalý rival Rick Perry

James Richard Perry, Trumpův kandidát na ministra energetiky

Trump si pro funkci ministra energetiky vybral bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci.

Perry na adresu Trumpa během volební kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za „rakovinu konzervatismu“. Představuje prý „jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti“. Po oznámení volebních výsledků však Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.

Agentura AP připomíná epizodu z kampaně v roce 2011, kdy sliboval, že v případě vítězství zruší tři vládní úřady včetně ministerstva energetiky, jež má nyní vést.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Jeho chystané jmenování je podle AP signálem o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku Spojených států, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

HLAVNÍ PORADCE Nebezpečný operativec Steve Bannon

Stephen Kevin Bannon, Trumpův hlavní poradce

Po Trumpově vítězství v prezidentských volbách bylo jasné, že hlavní stratég jeho předvolební kampaně se neztratí. Výběr Steva Bannona jako vrchního poradce, který má být podle Trumpa rovnocenný partner personálního šéfa Bílého domu, přesto mnohé Američany zaskočil.

Bývalý důstojník námořnictva se proslavil jako šéf ostře protivládního webu BreitBart News, který ve čtenářích přiživuje nacionalistické smýšlení a zaměřuje se na notně populistická či misogynní témata.

Bannon proslul řadou skandálních výroků, kritizujících vládu, ale také republikány. „Potřebujeme profackovat Republikánskou stranu jako děvku,“ řekl například podle listu The New York Times v roce 2010 při rozhovoru.

Vyjádřil také názor, že by mělo vzniknout „středopravicové populistické hnutí, ostře protivládní povstání“, které by rozdrtilo liberály i Republikánskou stranu.

„Jsem leninista. Lenin chtěl zničit stát a přesně to hodlám udělat i já. Chci nechat všechno zhroutit a strhnout současný establishment,“ hlásal Bannon ještě před dvěma lety. Po jmenování hlavním poradcem však jeho rétorika zkrotla. „Nemusíte skutečně zničit establishment, pokud ho dokážete donutit, aby se podřídil vaší vůli,“ komentoval své angažmá v Trumpově týmu (celý profil Bannona si přčtěte zde).

CIA Šéfem zpravodajců bude kongresman Pompeo

Michael Richard Pompeo, nový ředitel CIA

Šéfem zpravodajců bude pod Trumpem kongresman Mike Pompeo, ostrý kritik Obamovy administrativy i demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Pompeo vystudoval prestižní vojenskou akademii ve West Pointu a absolvoval práva na Harvardu. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu. V Kongresu proti ujednání sám hlasoval. Požádal také o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody. Teherán však v červnu jeho žádost odmítl.

Podle listu The New York Times bude mít Pompeo dva hlavní úkoly. Za prvé, rozhodnout, zda bude CIA pokračovat v modernizaci, kterou započal odcházející ředitel John O. Brennan. Za druhé, posoudit Trumpovy návrhy ohledně zavedení mučení zadržených podezřelých z terorismu.

„Jestli bych schválil waterboarding? To vsaďte kalhoty, že jo. V mžiku. Schválil bych víc než jen to, protože to funguje,“ sliboval před volbami Trump.

Pompeo, který se hlásí k pravicovému hnutí Tea Party (o něm více zde), zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů za stát Kansas.

Do funkce potvrdil Pompea Senát většinou 66 ku 32 hlasům (psali jsme zde). První páteční schvalování konzervativního republikána do čela mocné agentury zablokovala opozice.

1. PORADCE Generál Mike Flynn radil prezidentovi jen měsíc

Michael Thomas Flynn, Trumpův budoucí poradce pro národní bezpečnost

Nejde o přímý post ve vládě, ale jeho pozice není zanedbatelná. Mike Flynn byl pro Trumpa první volbou na post poradce v oblasti národní bezpečnosti. Vzhledem k Trumpově nedostatku zkušeností v tomto odvětví na něj mohl mít Flynn zásadní vliv. Vysloužilý generál však po necelém měsíci, kdy posuzoval žádosti Pentagonu i ministerstva zahraničí, však 13. února rezignoval.

Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA, z níž byl nakonec odejit, se stal blízkým poradcem Trumpa už během předvolební kampaně. Stejně jako on hojně používá sociální sítě a příliš se neváže na ověřené informace. Pochybná tvrzení sedmapadesátiletého generála jsou údajně tak častá, že v dobách jeho vedení DIA zavdala k posměšnému výrazu „Flynnova fakta“.

27.února 2016 v 02:14, příspěvek archivován: 21.listopadu 2016 v 14:23

Fear of Muslims is RATIONAL: please forward this to others: the truth fears no questions... https://t.co/NLIfKFD9lU

Za největší hrozbu pro Spojené státy považuje Flynn islamismus. Jeho názory však sklouzávají k islamofobii, neboť celé náboženství redukuje na radikální politickou ideologii a muslimy bez rozdílu označuje za zdroj nebezpečí.

Flynn musel během několika týdnů ve funkci čelit kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) poté začal zkoumat jeho styky s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. Ještě před prezidentskou inaugurací prý totiž Flynn s Kisljakem jednal o amerických sankcích proti Rusku.

Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Kisljakem (o rezignaci jsme psali zde).

Nahradit by ho měl Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti.

KANCLÉŘ Zkušený politik Reince Priebus

Reinhold Richard Priebus, budoucí personální šéf Bílého domu

Vzhledem k Trumpově nedostatku zkušeností v tomto odvětví by na něj mohl mít Flynn zásadní vliv.

Asi nejdůležitější pozice v administrativě Bílého domu. Je něco jako kancléř. Veškerý personál washingtonského prezidentova sídla se zodpovídá jemu a má i vliv na agendu hlavy státu. Takovou roli má nyní zastávat dosavadní předseda Národního výboru Republikánské strany Reince Priebus.

Personální šéf by měl pomoci nově zvolenému prezidentovi navázat důležité vztahy ve Washingtonu. Právě pro tyto účely má Priebus dobré předpoklady. Má úzké vztahy s vedoucími představiteli republikánů, především s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem.

Čtyřiačtyřicetiletý rodák z New Jersey vystudoval politické vědy, angličtinu a práva. Do vedení stranického výboru se poprvé dostal v roce 2011 a svůj mandát obhájil o dva roky později.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video