Donald J. Trump složil přísahu a stal se 45. prezidentem USA

  • 2015
Donald Trump převzal ve Washingtonu úřad od Baracka Obamy a stal se 45. americkým prezidentem. Svou přísahu složil také viceprezident Mike Pence. Nový prezident poté poprvé promluvil k národu. Ceremoniálu přihlížely u Kapitolu davy lidí.

Donald Trump přistoupil k přísaze spolu se svými dětmi a manželkou. Levou ruku položil na dvě Bible, které držela v rukách jeho manželka Melania. První patřila Abrahamu Lincolnovi, druhou pak dostal v roce 1955 od matky.

Po soudci nejvyššího soudu poté nastupující prezident opakoval přísahu, ve které se zavázal, že bude svědomitě vykonávat svůj úřad a hájit americkou ústavu. Slib zakončil slovy „k tomu ať mi dopomáhá Bůh“, která k přísaze přidal prezident George Washington a od té doby je prezidenti opakují.

Inaugurace Donalda Trumpa

Hned po přísaze se nový šéf Bílého domu chopil slova a pronesl svůj první prezidentský projev k národu. Nejprve poděkoval Baracku Obamovi za poklidné předání moci. V projevu si však neodpustil kritiku bývalé vlády.

„Vládní zřízení chránilo samo sebe, ale nechránilo občany naší země. Jejich vítězství nebyla naše vítězství. Jejich triumfy nebyly naše triumfy. A zatím oni slavili v našem hlavním městě,“ vedl svou plamennou řeč proti bývalému establishmentu nastupující prezident.

Američanům slíbil, že s ním přijde do Bílého domu změna. „Čas planých řečí skončil, nyní nastává čas na činy,“ řekl Trump s tím, že za Američany bude bojovat do posledního dechu. Posluchače ujistil, že pokud se Amerika sjednotí, bude nezastavitelná. Projev zakončil slovy: „Bůh vám žehnej a Bůh žehnej Americe.“

Akce za stovky milionů dolarů

Kolem Trumpova projevu panovalo v posledních dnech napětí. Na Twitteru totiž uvedl, že si řeč oproti zvyklostem napsal sám.

Ceremoniálu u Kapitolu přihlížel kromě Trumpovy rodiny i Barack Obama a tři exprezidenti USA - Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Před prezidentskou přísahou měli slovo vybraní řečníci, četlo se z Bible a proběhla společná modlitba. Slavnostní přísahu na Bibli provedl také Trumpův viceprezident Mike Pence.

Trumpova inaugurace

Na inauguraci se přišly k sídlu Kongresu podívat davy lidí. V publiku byla i Trumpova volební soupeřka Hillary Clintonová či vermontský senátor Bernie Sanders.

Po projevu se nový prezident s manželkou odebral do Kapitolu. Podepsal první zákony a prezidentské výnosy. Schválil například výjimku, která umožňuje generálu Mattisovi stát se ministrem obrany. Poté poobědval se zhruba dvěma stovkami hostů včetně manželů Clintonových. Těm na závěr hostiny poděkoval a požádal je, aby povstali. Spolu s nimi vstali i všichni hosté.

„Upřímně, nemám nic víc, co bych řekl, protože tyto dva lidi hluboce respektuji,“ pronesl Trump a tím ukončil slavnostní oběd.

Poté se nový prezident a viceprezident v doprovodu přibližně 8 000 účastníků slavnostního průvodu přesouvali do Bílého domu, kam po téměř 2,5 kilometru dlouhé cestě podél Pensylvánské třídy dorazili v podvečer místního času. Poblíž trasy docházelo během dne k nepokojům a policie zatkla desítky demonstrantů (více čtěte zde).

Americký Washington se připravuje na zhruba milion příznivců nově zvoleného prezidenta a na desetitisíce jeho odpůrců.

Inaugurační den začal pro manžele Trumpovy kolem půl třetí našeho času příjezdem do episkopálního kostela svatého Jana poblíž Bílého domu. Americká média si povšimla, že bleděmodrý komplet Melanie Trumpové připomíná kostým, který zvolila na slavnostní slib svého manžela Jackie Kennedyová v roce 1961.

Do kostela na bohoslužbu dorazil i budoucí viceprezident Mike Pence s chotí, pravděpodobní členové budoucí Trumpovy vlády, pracovníci prezidentského štábu a dalších zhruba 300 hostů. Tradici ranní bohoslužby ctí američtí prezidenti od dob Franklina Delano Roosevelta.

Dalším bodem programu byl ranní čaj s Obamovými. Končící prezident a první dáma přivítali Trumpa s manželkou před Bílým domem. Melanie Trumpová předala Obamovým dárek a všichni se společně vyfotili. Posezení pro oba páry bylo podle webu The Guardian nachystané v modrém salonku.

Obama se naposledy rozloučil s příznivci z oficiálního prezidentského účtu na Twitteru. „Bylo mi ctí vám sloužit. Udělali jste ze mě lepšího vůdce a lepšího muže.“

Obamovi přivítali Trumpa v Bílém domě:

Inaugurace nové hlavy státu je pompézní záležitostí. Nejdražší inaugurační vstupenka vyjde v přepočtu na částku 25 milionů korun. Lístek zahrnuje vstup na přísahu, ples, koncert, ohňostroj a večeři s Trumpem, viceprezidentem Pencem a manželkami. Předpokládá se, že celá akce vyjde na 200 milionů dolarů. Náklady zahrnují bezpečnost, dopravu a záchranné složky.

Slavnostní plesy, které se pořádají na závěr dne, absolvuje Donald Trump hned tři. Jeho předchůdce Barack Obama jich v roce 2009 stihl deset.

Den inaugurace v minulosti připadal na 4. březen, až druhá inaugurace Franklina Roosevelta v roce 1937 se konala 20. ledna a tato tradice se od té doby dodržuje. V případě, že toto tradiční datum připadá na neděli (jak tomu bylo například i v roce 2013), koná se inaugurace následující den.

Zajímavé je také ohlédnutí do minulosti inauguračních projevů. Nejkratší řeč o 135 slovech pronesl v roce 1793 George Washington, přes 90 minut naopak řečnil v roce 1841 William Harrison. Stalo se mu to ale osudným, v mrazu se nachladil a za necelý měsíc zemřel.

Slavná věta zazněla v roce 1961 při inauguračním projevu Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neptejte se, co pro vás může udělat vaše vlast. Ptejte se, co pro svou vlast můžete udělat vy...“. Po atentátu na Kennedyho v roce 1963 skládal jeho nástupce, viceprezident Lyndon Johnson, jako jediný v historii USA přísahu na palubě prezidentského speciálu Air Force One.

Proti Trumpově politice se vyjádřil i Londýn:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video