John Brennan

John Brennan | foto: Profimedia.cz

Šéf CIA varoval Trumpa před vypovězením dohody s Íránem a ruskými sliby

  • 133
Zrušení jaderné dohody s Íránem by mělo katastrofální následky, varoval šéf CIA John Brennan nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Doporučil mu rovněž, aby se měl na pozoru před ruskými sliby a pokračoval v podpoře umírněné opozice v Sýrii.

Trump jadernou dohodu Teheránu se světovými mocnostmi, která byla uzavřena loni v létě, ve své kampani ostře kritizoval. Podle něj by se měla dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.

Pokud jde o situaci v Sýrii, podle Brennana jsou syrský režim a Rusové zodpovědní za zabíjení civilistů, které označil za „odporné“. Současná administrativa prezidenta Baracka Obamy podporuje umírněnou část povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada. Šéf CIA se domnívá, že by tato podpora měla i nadále pokračovat, aby rebelové mohli čelit útokům ze strany Sýrie, Íránu, Hizballáhu a Ruska. Ti všichni bojují na Asadově straně.

Trump v čele USA

Podle Brennana Rusko i nadále drží klíč k budoucnosti Sýrie, píše BBC. Ohledně ochoty Moskvy uzavřít nějakou dohodu je ale skeptický. Moskva se prý při vyjednáváních „nechovala upřímně“. „Nevěřím, že Rusové přestanou, dokud nedosáhnou co nejvíce taktických bojových úspěchů,“ dodal šéf CIA, který v lednu po čtyřech letech odchází z funkce.

Nadcházející Trumpova administrativa již naznačila, že by chtěla s Ruskem v řadě otázek více spolupracovat. „Myslím, že je potřeba, aby se prezident Trump a jeho nová administrativa měli na pozoru před ruskými sliby,“ řekl Brennan s tím, že Moskva tyto sliby již v minulosti neplnila.

Druhou oblastí, na kterou se ředitel CIA ve svém varování zaměřil, je Írán a případné zrušené jaderné dohody. „Myslím, že by to bylo katastrofální,“ řekl Brennan. Takový krok by podle něj jen posílil zastánce tvrdé linie v Íránu a mohl by přimět i jiné státy, aby aktivněji pokračovaly ve svých jaderných aktivitách.

Brennan také doporučil obezřetnost v používání bezpilotních letounů k náletům a varoval Trumpa před návratem ke kontroverzním praktikám při výslechu podezřelých z terorismu. USA oficiálně od waterboardingu ustoupily. Trump však během kampaně prohlásil, že by zvážil jeho opětovné zavedení, pokud by to přineslo výsledky. Podle Brennana by to ale byla chyba. „Myslím, že většina příslušníků CIA se k něčemu takovému nebude chtít vrátit,“ řekl šéf CIA s tím, že to pověst zpravodajské služby poškodilo.

V případě využívání bezpilotních letadel k náletům v zahraničí zdůraznil, že tyto mocné prostředky s sebou pro novou Trumpovu administrativu nesou velkou zodpovědnost. „Musí zajistit, aby tyto významné prostředky (administrativa) využívala co nejefektivněji a nejuvážlivěji,“ dodal s tím, že zneužívání takových náletů by poškodilo bezpečnost USA.

Ministr financí z Goldman Sachs a Hollywoodu

Trump během úterý pokračoval v sestavení svého týmu před lednovou inaugurací. Ministrem financí bude bývalý bankéř investiční bankovní společnosti Goldman Sachs a současný hollywoodský finančník Steven Mnuchin, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Republikánské strany.

Prezidentské volby v USA

Třiapadesátiletý Mnuchin, který byl během Trumpovy kampaně šéfem financí, bude podle Reuters prvním finančníkem se zkušeností z Wall Street v čele ministerstva od dob prezidenta George Bushe mladšího.

V Goldman Sachs strávil Mnuchin 17 let, stal se partnerem. Odešel v roce 2002, kdy založil vlastní společnost a investoval do filmů, mezi nimiž byly hity jako Avatar nebo Šílený Max: Zběsilá cesta. Podle filmové databáze IMDB si sám dokonce zahrál ve snímku Rules Don’t Apply, který natočil Warren Beatty a který teprve přijde do kin.

Ministrem obchodu se podle stanice NBC News stane devětasedmdesátiletý investor Wilbur Ross, jehož jmění odhadl časopis Forbes na 2,9 miliardy dolarů (73,7 miliardy Kč).

Ministrem zdravotnictví bude kritik Obamacare

Za ministra zdravotnictví si Trump vybral Toma Price, který je hlasitým kritikem zdravotnické reformy dosluhující hlavy státu Baracka Obamy. V rozhovoru s televizí CNN prohlásil Trumpův mluvčí Jason Miller. Republikán Trump v předvolební kampani slíbil, že po převzetí moci v Bílém domě Obamovu zdravotnickou reformu odvolá.

Německé sponzorství

Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů (zhruba 127,6 milionu korun) v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Část peněz obdržela od německého ministerstva životního prostředí. Dalším ze sponzorů je německá rozvojová agentura GiZ.

Pomáhat s uskutečněním tohoto slibu mu bude nejen ortoped Price, ale i Seema Vermaová, kterou si vybral do čela vlivné federální agentury pro zdravotní péči CMS. Agentura působí v rámci ministerstva zdravotnictví, její vedení ale jmenuje přímo prezident.

Price, který je šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů, chce Obamův program nahradit změnou legislativy a systémem daňových výhod a spořících účtů pojištěnce.

Jmenování Price a Vermaové musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Jakékoli změny ve zdravotnických zákonech schválených v Obamově éře budou muset rovněž projít Kongresem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video