Donald Trump během svého projevu  v Severní Karolíně (3. listopadu 2016).

Donald Trump během svého projevu v Severní Karolíně (3. listopadu 2016). | foto: Reuters

Clintonová s Trumpem bojovali v Severní Karolíně, šance jsou vyrovnané

  • 87
Jen několik desítek kilometrů dělilo ve čtvrtek večer rivaly v boji o Bílý dům Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa, kteří se pět dní před volbami vydali za voliči do jednoho z důležitých nerozhodnutých států, Severní Karolíny. Podle průzkumů jsou šance obou kandidátů téměř vyrovnané, jejich rétorika je proto čím dál ostřejší.

Clintonová si na mítink v severokarolínské metropoli Raleigh vzala na pomoc svého někdejšího konkurenta z primárek Bernieho Sanderse, který je velmi oblíben zvláště mezi mladými levicově smýšlejícími voliči.

Bývalá první dáma se snažila zdůraznit jednotu své strany a prohlásila, že volby jsou „mnohem větší zábava“, když je se Sandersem „na stejné lodi“. Trumpa, který cílí především na nespokojené bělošské voliče, nařkla z toho, že skrytě razí ideu nadřazenosti bílé rasy a láká do svého tábora voliče považující tuto myšlenku za normu.

„Prezidentství nezmění to, kdo jste, ale odhalí to. Myslím, že je správné říct, že můj oponent už odhalil, kdo je,“ prohlásila Clintonová s odkazem na Trumpovy urážlivé komentáře vůči ženám, hispáncům i muslimům.

Clintonová má podle průzkumů v souboji o 15 volitelských hlasů v tomto státě na východním pobřeží USA drobný náskok, klíčová pro ni ovšem bude výše volební účasti černochů. Ti v Severní Karolíně tvoří rychle rostoucí skupinu obyvatelstva.

Za Trumpa bojovaly manželka i dcera

Trump, který předstoupil před voliče na mítinku v nedalekém městě Selma, varoval ve státě se silným zastoupením vojáků a vysloužilců před představou své sokyně jako vrchní velitelky americké armády. Několika desítek válečných veteránů, které si pozval na pódium, se podle agentury AP zeptal, zda si ji dovedou představit „jako svého šéfa?“ „Nemyslím si to,“ odpověděl si sám.

Vedle Severní Karolíny se však bojovalo i o další státy, kde není podpora voličů jasná pro jednu či druhou stranu. Prezident Barack Obama vyrazil přemlouvat zvláště mladé voliče pro podporu své bývalé ministryně zahraničí na Floridu a jako již mnohokrát se opřel do Trumpa, který podle něho „poškodí naši demokracii“.

Prezidentské volby v USA

Florida, jejíchž 29 volitelů je z nerozhodnutých států vůbec nejvíce, se podle posledních průzkumů vrátila od dřívější podpory Clintonové ke zcela vyrovnanému stavu.

Viceprezidentský kandidát demokratů Tim Kaine pro změnu vyrazil do Arizony, kde se projevem ve španělštině snažil přesvědčit k účasti u voleb zdejší sílící hispánskou populaci, která by podle anket mohla tradičně republikánský stát převážit na stranu demokratů.

Za Trumpa naproti tomu orodovaly jeho ženy. Dcera Ivanka přesvědčovala obyvatele New Hampshire, že její otec učiní přítrž příjmové nerovnosti mezi muži a ženami.

Manželka Melania vystoupila v Pensylvánii s prvním proslovem od červencového republikánského konventu, který však částečně okopírovala od Obamovy manželky Michelle (psali jsme zde). Ve čtvrtek mluvila zejména o své představě práce první dámy a snaze bojovat proti kybešikaně „Naše kultura se stala příliš zlou a tvrdou, zejména pro děti a teenagery. Musíme najít lepší způsob, jak spolu mluvit, jak navzájem nesouhlasit a jak se respektovat,“ prohlásila podle BBC.

Podle serveru RealClearPolitics jsou šance obou kandidátů na zvolení velmi vyrovnané. Zprůměrovaná data z několika průzkumů ukazují, že pro Clintonovou by nyní hlasovalo 46,6 procenta voličů, pro Trumpa pak 45,3 procenta.

Křišťálová Lupa 2016
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video