Trumpova zastávka v Bruselu. Jednal se špičkami EU, řečnil v NATO

  • 21
Donald Trump jednal s představiteli Evropské unie v budově Evropské rady a před novou budovou NATO pronesl projev k lídrům Severoatlantické aliance. Pro Trumpa je to předposlední zastávka na jeho první velké zahraniční cestě, na které navštívil Saúdskou Arábii, Izrael i Vatikán.

Prvním důležitým čtvrtečním jednáním bylo pro Trumpa setkání se svým jmenovcem a šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Oba muži mezi sebou podle novinářů žertovali, ale překvapivě se nezastavili ani na krátké tradiční focení před připravenými vlajkami USA a EU.

Tusk po setkání s Trumpem uvedl, že nemůže na sto procent říci, že by měli společný názor na Rusko. „Nejsem si na sto procent jist, zda bychom mohli dnes říct - tím myslím pan prezident a já - že máme společnou pozici, společný názor na Rusko,“ prohlásil Tusk do kamer krátce poté, co se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s Trumpem rozloučili. Pokud však jde o konflikt na Ukrajině, „vypadá to“ ale podle něj, že obě strany mají pozici stejnou.

Při asi hodinovém jednání se představitelé obou stran shodli na potřebě boje s terorismem. Otevřené podle Tuska ovšem zůstávají témata jako jsou klimatické změny či vzájemný obchod.

Trump nejprve jednal jen s Tuskem a Junckerem, než se k diskuzi připojili další představitele obou stran, včetně například šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové či amerických ministrů zahraničí a obrany Rexe Tillersona a Jamese Mattise.

Podle dobře informovaného unijního představitele se čtvrteční schůzka odehrávala v „přátelské a konstruktivní atmosféře“. Mezi tématy užšího jednání byl podle tohoto činitele EU zmíněn kromě Ruska a Ukrajiny také brexit. Trump prý dal při této příležitosti najevo obavy, že kvůli brexitu ubude v USA pracovních míst.

OBRAZEM: Trump si u Saúdů vyzkoušel šavlový tanec, Melania neměla šátek

„Souhlasili, že mají společný zájem spolupracovat s třetími zeměmi na řešení nekalých obchodních praktik,“ uvedl informovaný činitel. Podporu získal plán vzniku společné pracovní skupiny, která by řešila složité otázky vzájemného i světového obchodu.

Při čtvrtečním jednání s Trumpem zdůrazňoval šéf unijních summitů Tusk především společné hodnoty. „Co dává naší spolupráci a přátelství ten nejhlubší smysl jsou základní západní hodnoty jako svoboda, lidská práva, úcta k lidské důstojnosti,“ řekl novinářům šéf Evropské rady. „Hodnoty a principy na prvním místě, to je to, co bychom my - Evropa i Amerika - měli říkat,“ dodal.

Ostré seznámení s Macronem

Zatímco se její manžel věnoval politice, americká první dáma Melania Trumpová navštívila například dětskou nemocnici královny Fabioly. Spolu s manželem pak byla přítomná na setkání s novopečeným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Fotograife zachycující podání ruky mezi Donaldem Trumpem (vlevo) a Emmanuelem...

Média řeší netradiční podání ruky Trumpa a Macrona. Zatímco drsným stylem pozdravu je známý americký prezident, tentokrát měl navrch jeho francouzský protějšek.

Když si oba státníci před objektivy fotoaparátů podali ruce, mnozí novináři si všimli pevného stisku, až jim zbělaly prstní klouby. Jako první se pokusil pustit Trump, ale Macron držel a uvolnil stisk až později.

Trump po jednání ocenil „obrovské vítězství“ Macrona v nedávných volbách. Oba státníci však mají mimo jiné odlišné názory na problémy klimatu a energetiky. „Je pro mě velkou ctí být s novým prezidentem Francie, který vedl neuvěřitelnou kampaň a získal obrovské vítězství,“ řekl Trump, který se před volbami nicméně netajil sympatiemi k Macronově soupeřce, krajně pravicové političce Marine Le Penové.

„Všichni o tom mluví po celém světě. Gratulujeme. Výborně!“ dodal Trump s tím, že témat k společné diskuzi je mnoho a že tím převažujícím bude boj proti terorismu. Macron k tomu dodal, že tématy jsou i klima a energetika, což jsou otázky, v nichž se oba politici příliš neshodují.

Trump dal najevo už před volbami, že ho nezajímá boj proti globálnímu oteplování a že podporuje využívání tradičních energetických zdrojů, které nejsou k životnímu prostředí nicméně příliš šetrné.„Jsem velmi rád, že toho společně můžeme hodně změnit,“ podotkl Macron.

Setkání lídrů NATO

Oba státníci se poté přesunuli na jednání prezidentů a premiérů Seaveroatlantické aliance, kteří se sešli u příležitosti převzetí nové alianční centrály od belgické vlády. Amerického prezidenta Donalda Trumpa uvítal před novou centrálou Severoatlantické aliance v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

NATO vstoupí do koalice proti IS. Nikdy nepřestaneme bojovat, řekl Trump

Trump poté pronesl projev před budovou NATO s tím, že podle něj Spojené státy nikdy nepřestanou bojovat proti terorismu. Útok v Manchesteru označil za „krutý a barbarský“. Zároveň apeloval na lídry NATO, aby platili na obranu tolik, kolik se zavázali.

Pro Trumpa je Brusel předposlední zastávkou na jeho prvním zahraničním turné. Zahájil ho v Saúdské Arábii, po které následovaly návštěvy Izraele a Palestiny či setkání s papežem. Po jednání v Bruselu ho čeká ještě summit skupiny velkých světových ekonomik G7 v Itálii.

Jednání v Bruselu je pro Trumpa prvním velkým setkáním vrcholných politiků. Nový šéf Bílého domu dosud dával přednost jednáním s lídry konkrétních evropských zemí. Sešel se tak s britskou premiérkou Theresou Mayovou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

S představiteli Unie se na rozdíl od svého předchůdce však sešel poměrně brzy. Barack Obama do institucí EU zavítal až v polovině svého druhého funkčního období, v březnu 2014.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video