Dělníci pchjongjanské továrny na elektrické kabely vzdávají hold

Dělníci pchjongjanské továrny na elektrické kabely vzdávají hold severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi (22. prosince 2011) | foto: AP

Truchlete s námi, zve KLDR sousedy. Na Kimův pohřeb láká i kouzelnici

  • 195
KLDR zve obyvatele znepřátelené Jižní Koreje k uctění památky diktátora Kim Čong-ila, který zemřel minulou sobotu. Severokorejští aparátčíci údajně na jeho pohřeb pozvali i slavnou japonskou kouzelnici, na seznamu smutečních hostů naopak chybí diktátorův nejstarší syn Kim Čong-nam.

Zpravodajský web uriminzokkiri.com napojený na vládní kruhy v Pchjongjanu oznámil, že tento krok je projevem zdvořilosti vůči všem Jihokorejcům, kteří truchlí nad Kimovou smrtí. Totalitní režim slibuje, že návštěvníkům zajistí bezpečí.

Napětí mezi Korejemi

Vztahy obou Korejí klesly během posledních dvou let na bodu mrazu. Loni v březnu severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou korvetu, v jejíchž útrobách nalezlo smrt 46 námořníků. Minulý listopad pak KLDR ostřelovala ostrůvek Jonpchjong poblíž sporné námořní hranice.

"Uctivě přijmeme všechny druhy jihokorejských delegací, které chtějí vyjádřit soustrast. Učinili jsme opatření k otevření vzdušných a pozemních cest přes hraniční město Kesong," cituje BBC prohlášení Pchjongjangu.

Na stejné internetové stránce se ale zároveň objevila i drobná výhrůžka - pokud by prý Soul chtěl některým z truchlících zabránit v cestě na sever, má počítat s vážnými následky. Jižní Korea svému severnímu sousedovi, se kterým je technicky vzato stále ve válečném stavu, zaslala po smrti devětašedesátiletého diktátora kondolenci. Oficiální delegaci ale nevyšle.

Do metropole zbídačeného státu ale zavítá manželka bývalého prezidenta Kim Te-džunga, který prosazoval usmíření s KLDR, a předsedkyně správní rady holdingu Hyundai. Společnost v KLDR podnikala, postavila například turistické letovisko v Diamantových horách, které ale soudruzi v srpnu zestátnili. (o kauze více zde)

Kouzelnice pozvánku dostala, nejstarší syn nikoliv

Světový tisk začal také pilně spekulovat, koho severokorejští aparátčíci pozvou na pohřeb svého "milovaného vůdce". Podle listu The Guardian by jedním z mála zahraničních hostů měla být i slavná japonská kouzelnice známá jako Princezna Tenko, která před Kimem vystoupila v roce 1998 a 2000.

Na seznamu smutečních hostů naopak údajně chybí diktátorův nejstarší syn Kim Čong-nam. Čtyřicetiletý muž přišel o šanci na následnictví v roce 2001. Tehdy se na falešný pas pokusil dostat do Japonska, aby mohl navštívit tokijský Disneyland.

Jeho zadržení a deportace znamenala pro jeho otce obrovské ponížení a Kim Čong-il posléze vyvolil za svého následníka svého nejmladšího syna Kim Čong-una. Kim Čong-nam nyní žije v Makau a údajně tráví většinu času v čínských kasinech.

Podle politologů by na pohřeb ani neměl jezdit, protože by si někdo jeho účast mohl vyložit jako ohrožení mocenské pozice jeho bratra. "Pokud bych byl Kim Čong-namem, na otcův pohřeb bych nejezdil. Pro Kim Čong-una je spíš politický protivník než nevlastní bratr," prohlásil jihokorejský analytik Čoj Džin-wok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video