Záplavami nejhůře trpí tisíce dětí (15. srpna 2010)

Záplavami nejhůře trpí tisíce dětí (15. srpna 2010) | foto: AP

Trpící Pákistán: po velké vodě přichází cholera

  • 22
Až teprve nyní začíná být podle zástupců OSN zřetelný gigantický rozsah katastrofy, která postihla jihoasijský Pákistán. Nejhorší katastrofa v historii země postihla dvacet milionů lidí a krize vyvolaná záplavami může způsobit kolaps státu, který disponuje jadernými zbraněmi.

"Povodně připravily o střechu nad hlavou přes dvacet milionů lidí," prohlásil v sobotu v místní televizi premiér Júsuf Ráza Gílání.

CO ZPŮSOBILY ZÁPLAVY

Katastrofální povodně, které zasáhly Pákistán před dvěma týdny, zanechaly bez domova 20 milionů lidí. O život přišlo na 1 600 osob.

Zničeny jsou stovky tisíc domů a 700 000 hektarů polí. Indus na jihu země je v některých místech široký 25 kilometrů, což mnohokrát převyšuje hodnoty běžné v monzunovém období.

Stovky Pákistánců dnes na protest zablokovaly dálnici na jihu země. Stěžují si na pomalé rozdílení pomoci. Vláda jim prý dává potraviny, pouze když jsou u toho média.

Pomoci se zdaleka nedostává všem. Statisíce lidí živoří v zabahněných a přeplněných táborech narychlo zřízených vládou, další nocují pod širým nebem vedle svých zachráněných domácích zvířat, popisoval agentuře AP apokalyptickou situaci místní zástupce při OSN Zamír Akram.

Postiženým lidem stále čekajícím na záchranu na malých ostrůvcích půdy uprostřed vnitrozemského moře komplikuje situaci i postní měsíc ramadán, který začal minulý týden. "Ramadán neramadán, my už hladem umíráme," citovala agentura Reuters Maj Hakímaovou z údolí Svát.

Přestože podle muftího Maníbura Rahmána, jednoho z nejvýše postavených náboženských učenců v zemi, mohou osoby v obtížných podmínkách půst vynechat a uchýlit se k němu později, jen málokdo na to přistoupí. "Nemohu neposlechnout boha, takže držím půst," svěřil se Fazal Rabí ve stanovém městečku Akbarpura.

A aby toho nebylo málo, v zemi se o víkendu objevily první případy cholery. Vůbec první odhalila charitativní organizace Malteser International ve městě Mingora v severním údolí Svát.

Záplavami nejhůře trpí tisíce dětí (15. srpna 2010)Kvůli záplavám v Pákistánu zůstalo na dvacet milionů lidí bez domova (15. srpna 2010)

Epidemie choroby by ještě znásobila krizi, proto zdravotnické organizace dělají, co mohou, aby šíření nemoci zabránily. Na 36 000 osob v oblasti prý trpí těžkým průjmem, což je jeden z příznaků nemoci, která se přenáší fekáliemi znečistěnou vodou. Bolesti, průjmy a zvracení pak mohou vést k odvodnění, vyčerpání a následné smrti.

Mezi znalci pákistánského prostředí se stále více spekuluje o tom, že humanitární a ekonomická pohroma může v Pákistánu zažehnout nepokoje, destabilizovat vládu a následně přivést jadernou zemi ke kolapsu.

Záplavy v Pákistánu si vyžádaly přes 1600 lidských životů (15. srpna 2010)Záplavy v Pákistánu si vyžádaly přes 1600 lidských životů (15. srpna 2010)

Pokud by k něčemu takovému opravdu došlo, nemohl by z toho mít radost nikdo, tím méně Američané, pro něž je Pákistán hlavním spojencem v oblasti v boji s islámským extremismem. Hovoří se i o možném vystoupení armády, která s přestávkami v zemi vládla déle než polovinu z jeho 63leté historie.

Faktem je, že vláda i prezident Ásif Alí Zardárí jsou nyní doma tvrdě kritizováni za liknavý přísun pomoci. V některých severních oblastech prý dokonce obětem záplav účinněji pomáhají islamisté a sbírají tak politické body.

JAK MOHOU POMOCI ČEŠI

ČLOVĚK V TÍSNI

Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Pákistán 50985098/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777. Člověk v tísni na okamžitou pomoc také uvolnil 500 000 korun ze svého humanitárního fondu Klub přátel.

CHARITA ČR

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku. Na pomoc obětem povodní v Pákistánu je možné přispět na sbírkové konto Charity ČR: 3933682/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 132.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue