Trpěli v gulagu, čekají odškodnění

  • 6
Svévole, zklamání z byrokracie a úřednické neschopnosti. Tak pojmenovávají své pocity lidé, kteří byli po roce 1945 odvlečeni z Československa do koncentračních táborů Sovětského svazu. Parlament sice letos schválil zákon o odškodnění osob odvlečených do SSSR a příbuzných lidí, kteří zahynuli v pracovních táborech na Sibiři, avšak postižení jsou na tom stejně jako dříve: o odškodnění si mohou nechat jen zdát.

A důvod? Úředníci České správy sociálního zabezpečení řízení o odškodnění na rok přerušili. Toto "posečkání" může pro mnohé znamenat, že se peněz nedožijí.

Počkat si bude muset například Jaromíra Skripniková (91 let), vdova po odvlečeném Fedoru Skripnikovi, jenž zemřel v gulagu na řece Kolymě. Obdobně je na tom i Elena Nedzvědská (76 let), jejíž tatínek Eugen Tumanov zemřel v kazachstánském táboře nucených prací v roce 1953.

"Lidé ze sociálního zabezpečení nemají s proplácením odškodného zkušenosti - proto ty průtahy," říká Nedzvědská a srovnává se Slovenskem, kde odvlečeným zvláštní odbor ministerstva spravedlnosti odškodnění už deset let proplácí. "Jsou to odborníci, kteří odvlečeným nebo pozůstalým pomáhají s vyřizováním formalit."

Vladimír Bystrov, jehož tatínek byl odvlečen z Československa v roce 1945 a vězněn deset let na Sibiři, už ztrácí nad výmluvami úředníků trpělivost. "Říkají, že jde o složitý problém, že o tom nic nevědí, a že se tudíž omlouvají. Je to hanebný postup, který má záměrně oddálit vyplácení odškodného," tvrdí.

Byrokracie nevládla vždy 
• I když desítky tisíc lidí, kteří byli posláni za nacistické okupace na nucené práce do Německa či Rakouska, musely čekat šedesát let na odškodnění, vloni se dočkaly.
• S problémy jim pomáhala Kancelář pro oběti nacismu pod patronací Česko-německého fondu budoucnosti. Vyhledávala například dokumenty v německých archivech.
Ani potvrzení Československého červeného kříže o smrti otce Eleny Nedzvědské v gulagu nestačí. "Asi zkoušejí, co všechno ještě vydržím," míní Kodešová.

Spoluautor zákona o odškodnění poslanec Josef Janeček říká, že bude žádat vysvětlení, proč úředníci zdržují proplacení odškodného. "Nerozumím jim."

Názor správy sociálního zabezpečení je úřednický: "Šetření o odškodnění jsme přerušili, neboť před vydáním rozhodnutí ve věci samé jsme povinni zjistit objektivně skutečný stav věci." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video