Lidé v Bělorusku žádají propuštění zadržovaných politiků a novinářů (23. prosince 2010)

Lidé v Bělorusku žádají propuštění zadržovaných politiků a novinářů (23. prosince 2010) | foto: AP

Troufali si na post běloruské hlavy státu, za protesty jim ale hrozí kriminál

  • 21
Běloruské úřady prodloužily vazbu pěti opozičním kandidátům prezidentských voleb, kteří v neděli v ulicích Minsku protestovali proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka. Hrozí jim až 15 let vězení za údajné zorganizování masových demonstrací. Obdobný trest hrozí dalším 14 lidem včetně dvou novinářek.

Po vyhlášení výsledků voleb, v nichž své vítězství se ziskem 80 procent hlasů obhájil dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, se na centrálním náměstí v Minsku shromáždilo přes 10 tisíc demonstrantů. (o protestech zde)

Lukašenko podle mnohých volební klání zmanipuloval, lidé režim také vinili z pronásledování opozice. Do ulic vyrazilo i sedm z devíti neúspěšných kandidátů na běloruskou hlavu státu.

Protesty záhy přerostly v násilné střety radikálů s bezpečnostními složkami. Podle mnohých šlo o cílenou provokaci, policie každopádně demonstranty tvrdě potlačila a zadržela stovky lidí včetně pěti prezidentských kandidátů. Přes šest set zadržených minské soudy poslaly na pět až patnáct dnů za mříže.

Po zásahu policie skončil kandidát opozice Uladzimir Njajklajev v nemocnici (20. prosince 2010)Někteří ale dopadli mnohem hůř a soud je teprve čeká. Úřady označily za "mozky" nepokojů celkem devatenáct lidí, kterým teď hrozí až patnáctileté tresty.

Patří mezi ně prezidentští kandidáti Aljaksej Michalevič, Andrej Sannikav, Mikalaj Statkevič, Vital Rymaševski a Uladzimir Njakljajev, kterého při střetech zbili muži zákona tak, že skončil v nemocnici. O jeho zdravotním stavu se dosud mnoho neví.

Ve vazební věznici tajné policie KDB nadále zůstává i běloruská dopisovatelka ruského opozičního listu Novaja gazeta Iryna Chalipová a vedoucí redaktorka opozičního webového serveru Charta 97 Natallja Radzinová.

Na Bělorusko se valí vlna kritiky

Na obranu básníka a politika Njakljajeva vystoupil v otevřeném dopise zveřejněném v deníku Rossijskaja gazeta proslulý ruský literát Jevgenij Jevtušenko. Zásah běloruských policistů proti protestní demonstraci označil za "banditismus" a vyzval běloruskou justici, aby viníky útoku na Njakljajeva dopadla a exemplárně potrestala.

Také bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a ruský ombudsman Vladimir Lukin na aktuální dění v Minsku zareagovali, když Lukašenka vyzvali k propuštění novinářky Iryny Chalipové.

Stejně tak se k protestům připojila i ruská a běloruská rocková scéna, běloruští bloggeři, občanští aktivisté v internetových sociálních sítích a devět evropských nevládních organizací. Ty žádají, aby členské státy EU zakázaly vstup nejvyšších běloruských představitelů na své území. Dokument podepsala i česká humanitární organizace Člověk v tísni a sdružení Občanské Bělorusko, působící v Česku.

NIJAK JSME NEPOCHYBILI, HÁJÍ SE MINSK

Oficiální běloruská místa jakékoli pochybení odmítají a kritiku průběhu voleb označují za vměšování do vnitřních záležitostí země. K přehodnocení negativního hodnocení prezidentských voleb Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvalo i běloruské ministerstvo zahraničí.

OBSE při hodnocení voleb konstatovala, že nemůže hlasování hodnotit pozitivně, a odsoudila násilnosti, k nimž v Minsku došlo v neděli večer bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video