Tropy přináší útrapy: meteorologové varují před požáry a přízemním ozonem

  • 47
Léto začalo stylově - bez deště a v tropických prázdninových teplotách nad třicet stupňů Celsia. Velké horko však s sebou přináší problémy: meteorologové varují před velkým suchem, vznikem požárů a vyšší koncentrací přízemního ozonu. Opatrní musí být nejen děti, ale i starší a citlivější lidé, kteří by se měli sluníčku raději vyhnout.

Až do neděle budou v Čechách a na jižní Moravě teploty stoupat nad 30 stupňů Celsia. Teploměry na mnoha místech ukáží až 33 stupňů, zesiluje totiž příliv velmi teplého vzduchu do Čech od jihu a jihozápadu.

MYSLETE I NA ZVÍŘATA

Před očekávanými vedry varuje i Státní veterinární správa. Zvířata potřebují především dostatek vody a stín. "Ve stájích musí být zajištěno účinné větrání. V halách, kde je chována drůbež, je třeba počítat s případným výpadkem proudu a prověřit záložní zdroje energie, které zajišťují nucené větrání," radí mluvčí správy Josef Duben.
Stín potřebují i mazlíčci v bytech - veterináři radí zatáhnout rolety a pohlídat, aby například ptačí klece nestály na přímém slunci. A co dělat při přehřátí zvířete? "Okamžitě zvíře umístit do stínu, dát napít odražené vody, chladit tlapky navlhčeným ručníkem, ptáky též zastínit například vlhkou látkou, a popřípadě navštívit veterinárního lékaře," dodal Duben.

"Vzhledem k současnému suchu a horkému, na většině území bezesrážkovému, počasí poroste i nebezpečí vzniku požárů. V odpoledních hodinách také nelze vyloučit překročení zvláštního imisního limitu 180 mikrogramů na metr krychlový přízemního ozonu," varují meteorologové na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

S výstrahou přišlo i několik doporučení. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž a přes poledne a odpoledne by se měli vyhnout sluníčku. Přímému slunci by se pak měli vyhnout především děti a starší lidé. Řidiči by neměli své potomky a zvířecí miláčky nechávat v zaparkovaném autě.

Místo kávy sáhněte raději po neperlivé vodě a pijte spíše neslazené nealkoholické nápoje. Pokud vyrážíte do přírody pod stan nebo na piknik, nerozdělávejte oheň, nekuřte a vyhněte se otevřeným zdrojům ohně, jako je třeba přenosný vařič.

Nejvyšší index vzniku požárů, čtvrtý z pěti možných, platí od včerejšího poledne pro Prahu a Polabí. "Minimálně do konce týdne se bude díky teplému a suchému počasí nebezpečí vzniku požárů zvyšovat," dodali meteorologové.

Varují i hasiči

K varování meteorologů se přidali i hasiči.

"Zejména lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dojde v těžce přístupném terénu. Často jsou zde ztížené možnosti zásobování vodou, kterou je třeba dopravovat na větší vzdálenosti. Navíc chování ohně v lese je nevyzpytatelné, požár se může šířit pod zemí nebo je přenášen větrem na další vzdálená místa," upozornil mluvčí generální ředitelství Hasičského záchranného sboru Radek Kislinger.

CO JE OZON

Za normálních podmínek je ozon neviditelný plyn s typickým mírně euforizujícím zápachem. V ovzduší je obsažen ve stopových koncentracích, které jsou pod čichovým prahem člověka, a proto je ozon čichově vnímán jen v čistém ovzduší po silných bouřkách s četnými elektrickými výboji. Ve stratosféře (stratosférický ozon) absorbuje škodlivé ultrafialové záření a chrání život na Zemi před zhoubnými účinky biologicky aktivního ultrafialového záření Slunce. V troposféře (troposférický, přízemní ozon) je ozon považován za znečišťující látku, protože jako silné oxidační činidlo napadá dýchací cesty a ochranné komponenty oka, má škodlivé účinky na flóru, faunu a poškozuje některé materiály jako například plastické hmoty, gumu, barvy a nátěry.

Zdroj: ČHMÚ

Připomněl, že jen v lesnictví bylo během roku 2009 zaznamenáno celkem 556 požárů, které zranily 20 osob a způsobily škody za téměř 20 milionů korun.

Přízemní ozon škodí

Teplé dny a intenzivní sluneční záření s sebou přináší také zvýšenou koncentraci škodlivého přízemního ozonu, který může škodit i ve volné přírodě.

"Ozon jako mimořádně účinné oxidační činidlo může reagovat prakticky se všemi biologickými látkami. Zejména buněčné membrány, jejichž hlavní stavební prvky tvoří bílkoviny a tuky, jsou nejvíce vystaveny možnosti poškození ozonem," uvedl meteorolog František Šopko.

Přízemní ozon ohrožuje především lidi s chronickými nemocemi dýchacích cest a astmatem. Na působení ozonu jsou citlivější ženy a děti.

Pokud koncentrace ozonu překročí hranici 180 mikrogramů na metr krychlový, lidé by neměli příliš vycházet pod širou oblohu a měli by si odpustit namáhavější pohyb ve volné přírodě, který je nutí rychle a hluboce dýchat. Pokud koncentrace překročí 240 mikrogramů, citliví lidé by vůbec neměli vycházet ven. Při vyšších hodnotách vydají meteorologové na svých stránkách výstrahu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video