V tropických vedrech hledají lidé i osvěžení u vody. Ale v místech, které postihly nedávné záplavy, musí dávat pozor. Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Tropy pokračují, ve čtvrtek může být až 38 stupňů, varují meteorologové

  • 13
Ve čtvrtek může být v Čechách ojediněle až 38 stupňů Celsia. Kvůli vedru stoupá koncentrace přízemního ozonu a v Ústeckém, Libereckém a Jihočeském kraji je vyhlášena smogová situace. Práce přibývá i hasičům, kromě požárů je zaměstnává i likvidace následků bouřek.

Nejvyšší teploty 19.6.

Podle Českého hydrometeorologického úřadu byly nejvyšší středeční teploty naměřeny na těchto místech:

Česká Lípa: 33,9 °C
Plzeň-Bolevec a Nedrahovice: 33,8°C
Brno-Žabovřesky: 33,7 °C
Praha-Karlov 33,6 °C
Lednice: 33,3 °C
Vyšší Brod: 33,0 °C

Teploty stále stoupají, nejvyšších hodnot dosáhnou po 17. hodině

Do České republiky stále proudí tropický vzduch od jihu a v jeho přílivu budou odpolední teploty v nižších polohách do čtvrtka překračovat 31 stupňů, v Čechách 34 stupňů Celsia. Ve čtvrtek může být v Čechách ojediněle až 38 °C.

"Ve většině českých krajů se zvyšuje stupeň nebezpečí u teplot z nízkého na vysoký," rozšířili meteorologové v nejnovější výstraze před vysokými teplotami své úterní varování. Tedy je velká pravděpodobnost, že v Čechách vysoké teploty naměříme. Na Moravě a ve Slezsku platí nízký stupeň nebezpečí.

Teplotní rekord

Maximální teplota naměřená k 19. červnu v Praze - Klementinu je 33,9 stupně z roku 2002, naopak nejchladněji bylo v roce 1985, a to 7,3 °C.

V teplém vzduchu se budou ve středu odpoledne a večer jen ojediněle vytvářet silnější bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami a nárazy větru. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek je na horách.

Vlna tropického vzduchu skončí ve čtvrtek večer, kdy přijdou bouřky. "Více bouřek očekáváme ve čtvrtek později odpoledne a večer v západní polovině Čech a v noci ze čtvrtka na pátek i na ostatním území," doplňuje Český hydrometeorologický ústav v aktuální výstraze.

Teplotní mapa (předpověd) 20. června 2013, 14:00

Tropické počasí způsobuje zdravotní problémy

V úterý večer se silné bouřky přehnaly nejvíce přes východní polovinu území. Silný vítr ničil střechy a lámal stromy v Krnově (o řádění živlu více čtěte zde).

Do Třebařova na moravskotřebovsku vyjely v úterý v podvečer kvůli lokální povodni po silné bouřce čtyři hasičské jednotky. Voda zaplavila dvory a zahrady vodou a blátem z polí. Hasiči čistili koryto potoka, objížděli majitele domů a zjišťovali potřebu čerpání vody z domů. Odstraňování následků deště trvalo téměř čtyři hodiny.

Kvůli zvýšené koncentraci přízemního ozonu byla od úterního odpoledne vyhlášena smogová situace v Ústeckém a Libereckém kraji, večer se k nim přidal také kraj Jihočeský. Podle ČHMÚ jsou vysoké koncentrace ozonu spojené právě s vysokými teplotami, intenzivním slunečním zářením a malými rychlostmi větru.

Zdraví dospělí podle meteorologů žádná omezení dodržovat nemusí. "Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," informovala ústecká pobočka ČHMÚ. Ozon dráždí dýchací ústrojí a stahuje dýchací cesty.

Horko a klimatizace

V létě je třeba, aby i klimatizace reagovala na vnější tepelné podmínky, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Podle něho není vhodné, aby klimatizace při venkovních teplotách kolem 30 °C udržovala vnitřní teploty třeba na 22 °C. Je to velký rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou a organismus má problémy se rychle vyrovnávat s těmito teplotními rozdíly při přechodech zvenku dovnitř a naopak. Rozdíl obou teplot by neměl překročit 5, max. 6 °C.

Správně navržená a provozovaná klimatizace nezpůsobí podle webu žádné zdravotní problémy. Pokud je však klimatizace nastavena tak, že je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou větší než 5-6 stupňů, může tento teplotní rozdíl způsobit, při přechodu z jednotlivých prostředí, u citlivých jedinců nachlazení.

Musí se rovněž dát pozor, aby pracovní místo nebo místo pobytu nebylo přímo v proudu přiváděného vzduchu, který pak působí jako "průvan", člověka obtěžuje i nadměrně ochlazuje odpařováním potu.

Nejen ozon, ale i vysoké teploty způsobují mnohým lidem zdravotní potíže. "V jihlavské nemocnici byli ve středu dopoledne hospitalizováni dva pacienti z důvodů kolapsu horkem," sdělila kolem desáté hodiny mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Jednoho pacienta lékaři připojili na infuze s umělou výživou. U druhého se k problémům s horkem přidružily další potíže. "Jedná se o první dva případy kolapsu z horka zaznamenané v jihlavské nemocnici," doplnila Zachrlová.

Středočeským záchranářům vzrostl počet výjezdů o 15 až 20 procent. "Když vlna veder udeří, tak vždycky stoupne počet výjezdů, než si lidé na ten stav zvyknou a začnou se podle toho chovat a dodržovat určitá pravidla," řekla mluvčí záchranářů Tereza Janečková. Dodala, že nejčastěji pomáhají kardiakům, chronickým pacientům, astmatikům nebo seniorům, kterým se razantně zhoršil zdravotní stav.

Podle Janečkové jsou nyní ohroženy i malé děti, které nemají vyvinutý termoregulační systém a musí se hlídat, aby dostatečně pily a nosily pokrývku hlavy.

Lidé by podle Janečkové měli vypít alespoň tři litry tekutin denně, oslabení jedinci by se měli vyhnout námaze a vyvarovat se pobytu na slunci zejména kolem poledne.

Kvůli velmi teplému počasí se například vedení gymnázia v Sokolově rozhodlo zkrátit výuku. Opatření platí ve středu a ve čtvrtek. "Výuka všech tříd bude v těchto dnech ukončena po čtvrté vyučovací hodině," upřesnil ředitel gymnázia Jiří Widž.

Koupání dobře zvažte, radí hygienička

V tropických vedrech hledají lidé osvěžení u vody. Ale v místech, které postihly nedávné záplavy, musí dávat pozor. "Vzorky vody jsme ve sledovaných koupacích místech odebírali v pondělí, výsledky budou v  pátek," řekla Radmila Koubová z plzeňské krajské hygienické stanice.

Ve středu může podle ní být vyšší riziko, co se týká kvality vody v nádržích a v řekách, než samočisticí schopnost vody ještě víc zafunguje. "Teď je větší riziko střevní infekce nebo dalších zdravotních problémů, kdyby se lidé při koupání takové vody napili," varuje hygienička. 

"Pokud voda nevypadá na první pohled dobře, je nízká průhlednost, zakalení nebo něco plave nahoře, je takové koupání na zvážení," upozornila Koubová. Velký pozor mají dávat rodiče na děti, aby se takové vody nenapily. Citlivější jedinci by se měli koupání v takových oblastech raději vyvarovat.

Hygienici zakázali koupání na Slapech v Měříně, Nové Rabyni, Nové Živohošti, Žďáni nebo Županovicích. Kvůli nedávným povodním je tam mnoho uhynulých ryb, které hnijí a znečišťují vodu. Dál je znečištěna také odpady z obcí, kde ještě nefungují čističky nebo nepořádkem ze spláchnutých polí.

Otevřeno naopak mají ve středních Čechách umělá koupaliště. Například v areálu kladenského Sletiště bylo ve středu dopoledne kolem 200 lidí. Podle ředitele Sportovních areálu města Kladna se připravuje také otevření druhého koupaliště Bažantnice.

Naopak v Brně zůstávají mnohá koupaliště zavřená. V horkých dnech se tak Brňané mohou zchladit jen ve venkovních bazénech areálu Kraví hory nebo v Králově Poli (o koupání v Brně více čtěte zde).  

Na počasí si můžete i vsadit

Podle předpovědi počasí se teploty ve čtvrtek budou pohybovat mezi 32 a 36 stupni Celsia. A dlouhodobý rekord pro tento den, který má v Praze - Klementinu hodnotu 34,6 stupňů z roku 2002, podle bookmakerů společnosti Fortuna padne. Na to, že se zde teplota vyhoupne na minimálně 34,7 stupňů, je aktuálně kurs 1,65:1, na teplotu nižší potom 2:1.

"Chtěli jsme léto, a tak ho tu máme v plném proudu. Samozřejmě, že na víkend se o nějakých těch 15 stupňů ochladí, ale na to už jsme si asi všichni zvykli. Po propršeném jaru a povodních je to ale určitě lepší varianta, než kdyby se opakovala situace z roku 1821. To v Praze naměřili pouhých 7,2 stupně Celsia. Jestli se hlavní město neschová pod mraky už před polednem, myslím, že rekord padne a nebál bych se ani magické 35," uvedl hlavní bookmaker Fortuny Ondřej Vích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue