E-maily podporující radnici proti radaru přicházejí z celého světa.

E-maily podporující radnici proti radaru přicházejí z celého světa.

Trokavec není proti radaru sám, podporuje ho celý svět

  • 456
Až v daleké Indii se lidé zajímají o dění v malé obci Trokavec na Rokycansku. Její obyvatelé totiž bojují proti umístění amerického radaru v nedalekých brdských lesích a celý svět jim vyjadřuje podporu. E-maily na radnici přicházejí ze všech koutů zeměkoule.

Protiraketový radar

"Z devadesáti procent se jedná o dopisy vyjadřující podporu našim akcím. Jeden byl dokonce podepsán Usáma bin Ládin. Ten považuji spíše za vtip, jelikož vyjadřoval názor, že Češi obranný štít nepotřebují, protože se vždy vzdali bez boje," říká starosta Jan Neoral.

Jak se svět o Trokavci vlastně dozvěděl? Starosta míní, že za to mohou sdělovací prostředky. Podle jeho vlastních statistik se o dění v Trokavci zajímalo bezmála devadesát médií na celém světě. "Je to jedině dobře, protože média plní svoji úlohu - snaží se co nejvíce informovat o problému, kolem kterého zatím odpovědná místa spíše mlží," domnívá se starosta.

Nejvíce problém zajímá lidi ze sousedních států - Německa a Rakouska. "Píše mi například profesor z jedné berlínské kliniky a nabízí pomoc při vypracování zdravotních a hygienických posudků. Je to pro nás poměrně velká psychická podpora," popisuje Neoral.

Starosta dostává i výhružné anonymy
Na druhé straně se musel vyrovnat i s nepříjemnými a výhružnými anonymy: Dnes večer tě sejmeme. Podívej se z okna, čekáme za rohem. "Házím je rovnou do koše, ale určitým způsobem to člověka zasáhne," připouští pětašedesátiletý muž.

Starostou obce s necelou stovkou obyvatel se stal v roce 2004, pět let poté, co se do Trokavce přestěhoval. "Chtěl jsem si především užívat důchodu. Starostování jsem chápal jako možnost, jak zdejším lidem pomoci a něco pro ně udělat. To, že budeme pořádat referendum, o obci se bude mluvit daleko za hranicemi, to jsem nikdy nepředpokládal."

Obec zahájí vlastní kampaň
Obec dnes večer spustí nové internetové stránky www.trokavec.cz. "Na této adrese lidé najdou všechny dostupné a objektivní informace. Budeme je postupně doplňovat s tím, jak se jednání budou dále vyvíjet. Snažíme se tím částečně nahradit informační kampaň, která tady měla proběhnout na samém začátku," míní Jan Neoral.

Obyvatelům obce podle něho zřejmě ze všeho nejvíce vadí, že mají o zamýšleném radaru málo informací. Navíc premiér Mirek Topolánek upírá Čechům možnost vyjádřit se k problému veřejně. Podle něho žádné referendum být nemusí, protože politici mají mandát a dostatek informací, aby rozhodli správně.

Bez jakéhokoliv vysvětlení se místní občané dozvěděli i to, že se v České republice změnily limity povolené intenzity záření elektrického pole. "Je čtrnáctkrát vyšší než ve většině zemí Evropy. V tomto "poli" totiž lidé budou žít, a proto je naprosto pochopitelně zajímá, zda pro ně není toto záření škodlivé," uzavírá starosta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video