Trojice z Pravé IRA dostala třicet let

  • 2
Trojice Irů z teroristické organizace Pravá IRA, kteří byli zatčeni loni v červenci ve slovenských Piešťanech při schůzce s fingovanými obchodníky se zbraněmi, byli v Londýně odsouzeni ke třiceti letům vězení. Soudci tvrdí, že připravovali pumový atentát. Pravá Irská republikánská armáda, jenž se odštěpila od původní IRA, pokračuje v násilné kampani proti britské vládě v Ulsteru. Ostatní śeveroirské soupeřící skupiny, včetně IRA, dodržují příměří.

Fintan Paul O'Farrell (Pat), Declan John Rafferty (John) a Michael Christopher McDonald (zvaný Kevin), nejprve obvinění popírali. Tvrdili, že nic neudělali a že byli na jednání vylákáni. Později se ale přiznali.

Muže zatkla slovenská policie, poté, co jednali o prodeji zbraní s agenty britské tajné služby MI5, kteří se vydávali za obchodníky z Iráku.

Těm odsouzení muži předložili seznam zbraní, které chtěli nakoupit. Pokoušeli se získat pět tisíc kilogramů plastických výbušnin, dva tisíce rozbušek, na dvě stovky granátometů a pět set pistolí.

MI5: Teroristé jezdili po Evropě
Podle MI5 se činitelé Pravé IRA pokoušeli po několik měsíců na různých místech  Evropy dohodnout velkou zásilku zbraní s lidmi spojenými s režimem iráckého vůdce Saddáma Husajna.

"Byli na Slovensku asi 4 hodiny, přišli do Piešťan, umyli si ruce a hned byli přepadeni policií," řekl jejich slovenský advokát Ján Gereg s tím, že nejde o obchodníky: "Myslím, že dva jsou dělníci a jeden pracuje v nějaké speditérské firmě." 

Trojice od nich pro svoji bojovou kampaň chtěla získat kromě protitankových a protileteckých zbraní i milion liber.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Muži do Británie nechtěli
Irové, kteří byli po zatčení umístěni ve věznici v západoslovenském Leopoldově, se vydání do Velké Británie bránili. Dožadovali se proto procesu na Slovensku.

Stěžovali si, že britská žádost o jejich vydání nebyla poskytnuta jejich slovenskému právnímu zástupci, který je prý proto nemohl účinně obhajovat.

O možnosti jejich vydání na základě žádosti Velké Británie rozhodl Krajský soud v Trnavě. Jejich osud definitivně zpečetil ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský. Ten se kromě verdiktu soudu opíral i o Evropskou dohodu o vydávání teroristů a potlačovaní terorismu, kterými jsou jak Slovensko tak Británie vázané.

Do třetí země je poté slovenské úřady tajně poslaly na palubě britského speciálního letounu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video