Guantánamo - Kilometry ostnatých drátů. Američané opakují, že zhruba 360 mužů –...

Guantánamo - Kilometry ostnatých drátů. Američané opakují, že zhruba 360 mužů – válečníků a teroristů – představuje pro USA nadále natolik velké nebezpečí, že je není možné pustit na svobodu. | foto: David Neff

Trojice vězňů z Guantánama přijela na Slovensko, dostanou byt i práci

  • 316
Na Slovensko dorazili tři bývalí vězni z americké základny Guantánamo, kde je drželi kvůli podezření z terorismu. Serveru SME.sk to potvrdil mluvčí policejního prezidia. Budou se učit slovensky a za rok a půl by se měli začlenit do běžného života. Dostanou ubytování i práci.

Příjezd trojice provázela důkladná bezpečnostní opatření, která měla mimo jiné uchránit cizince před pozorností médií. Ihned po přistání v neděli večer vyzvedlo policejní auto na košickém letišti několik lidí, které převezlo do utečeneckého tábora v Humenném. Podle policejního prezidia se ale nejednalo o trojici z Guantánama.

"Ty osoby nebyly v koloně aut, která v neděli směřovala do Humenného. Kolona byla součástí krycích opatření s cílem zabezpečit nerušený převoz těch lidí. Policie v souvislosti s nimi už nebude dále nic komentovat," uvedl mluvčí prezidia Martin Korch.- čtěte na SME.sk: Väzni z Guantánama už sú na Slovensku

Zprávu o přijetí tří bývalých zajatců z kontroverzní americké věznice před týdnem poprvé oficiálně potvrdil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Trojici podle něj vybírali úředníci ministerstva zahraničí několik měsíců a nejedná se o nebezpečné teroristy. Zajatci mohli pobyt na Slovensku odmítnout. - čtěte Slováci přijmou tři vězně z Guantánama

Budou neustále pod dohledem

Proces aklimatizace tří mužů by podle Slováků měl trvat zhruba rok a půl. Slovenské úřady někdejší vězně umístí do zvláštních zařízení, která spadají pod ministerstvo vnitra. Tam by se měli především naučit jazyk, což jim v budoucnu pomůže při začleňování do běžného života.

Potom se budou moci rozhodnout, kde na Slovensku chtějí žít, a tamní úřady jim pomohou najít ubytování i práci. Podle vlády ale budou neustále pod kontrolou tajných služeb.

Úřady zatím o mužích neposkytly žádné bližší informace, kupříkladu odkud pocházejí. Zřejmé je pouze to, že jeden z nich je ženatý a má děti. Jeho rodina by na Slovensko měla v brzké době také dorazit.

UZAVŘENÍ GUANTÁNAMA

- Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

- Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

- I proto loni v lednu rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici do roka uzavřít. To se mu nepodařilo, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

- Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video