Muži prý oslovovali bezdomovce především na nádražích ve velkých českých i slovenských městech. Ilustrační foto

Muži prý oslovovali bezdomovce především na nádražích ve velkých českých i slovenských městech. Ilustrační foto | foto: René Volfík, ČTK

Trojice Slováků údajně v Česku zotročovala bezdomovce

  • 5
Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v jižních Čechách tři Slováky, kteří údajně obchodovali s lidmi. Podle policie lákali bezdomovce a cizince v sociální tísni, aby se nechali zaměstnat jako pomocní dělníci. Poté prý pod pohrůžkou násilí museli pracovat v neúnosných podmínkách.

Detektivové odhalili gang otrokářů v rámci akce nazvané Klacek, která probíhala od loňského listopadu a vyvrcholila letos v polovině dubna na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Zadržení se narodili v letech 1976, 1979 a 1984.

"Zadrženi byli tři státní příslušníci Slovenské republiky, kteří podle obvinění byli součástí organizované skupiny působící na území České i Slovenské republiky," sdělil iDNES.cz mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Podle něj postupovali podle osvědčeného scénáře - slibovali lidem bez domova a sociálně slabým práci dělníků na stavbách.

"Každý z obviněných měl jasně stanovené úkoly - nábor dělníků, zajištění dopravy, ubytování, dohled nad jejich pracovní činností, výplata diet atd. Svou činnost měli provozovat minimálně od roku 2008 a dělníky dodávat na stavby v Českých Budějovicích a okolí," upřesnil Hanták.

Nábor kryli firmou, její majitel to zřejmě neví

Oběti vyhledávali hlavně na nádražích ve velkých městech v Česku i Slovensku. "Po lákavých slibech a lahvičce alkoholu na cestu přišla tvrdá realita," dodal mluvčí.

Z vyšetřování vyplývá, že dělníci čelili vyhrůžkám a museli dokonce i za použití násilí pracovat v neúnosných podmínkách ve dvanáctihodinových směnách od pondělí do neděle pouze za 150 korun na den.

Během pátrání vyslechli detektivové s kolegy z cizinecké policie více než dvacet lidí, kteří pro obviněné pracovali. Obětí ale může být podle kriminalistů mnohem více.

Slováci kryli své podnikání firmou, mohli tak vystavovat faktury za provedenou bourací a výkopovou práci. V minulém roce si odhadem přišli až na 20 milionů korun. Majitel společnosti je cizinec a s největší pravděpodobností neměl na trestné činnosti podíl.


Nejlepší videa na Revue