Vojenské vězení Guantánamo (Ilustrační foto)

Vojenské vězení Guantánamo (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Trojice bývalých vězňů z Guantánama začíná na Slovensku nový život

  • 17
Trojice bývalých vězňů z Guantánama, kterou v lednu přijalo Slovensko, opustila uprchlický tábor v Medveďově a přemístila se do integračního střediska ve Zvolenu. Tam už mají volný režim a nikdo je nehlídá. Před několika dny také získali trvalý pobyt.

"Lituji, ale nebudu mluvit s nikým. Chci začít nový život a zapomenout na minulost. Děkuji za pochopení," citoval slovenský deník SME.sk jednoho z bývalých vězňů Egypťana Adíla al-Gazzára poté, co se společně s Tunisanem Rafíkem al-Hamímem a Azerbajdžáncem Pooladem Tsiradzem přesunul do středoslovenského Zvolena.

GUANTÁNAMŠTÍ VĚZNI

Adíl al-­Gazzár- egyptský veterán, zajali ho po zranění při bombardovaní v Afghánistánu.

Poolad Tsiradzhe- Ázerbajdžánec, chytili ho, když hlídal s kalašnikovem sklad potravin.

Rafík al-Hámí- Tunisan, v Pákistanu studoval Korán, podle Američanů prošel výcvikem teroristů.

Tam už na ně čekalo ubytování v malých bytech s kuchyňkou a koupelnou v místním integračním středisku. A hlavně už žádné policejní hlídání.

Zbylí dva muži s médii nemluvili. I dříve to byl pouze Al-Gazzár, jehož s dvěma dalšími cizinci pojí guantánamská minulost, kdo za muže hovořil na veřejnosti. Ovšem aniž by ukázal tvář. (více si přečtěte v článku slovenského deníku SME.sk)

Projevil se nedávno, kdy bývalí vězni zahájili protestní hladovku v uprchlickém táboře v Medveďově, kde pobývali od svého lednového příjezdu do země.

Stěžovali si, že je na tam hůř než v proslulé americké káznici na Kubě. Vadila jim hlavně izolace od ostatních uprchlíků. Neuspokojoval je ani fakt, že netuší, co s nimi bude dál.

Do tábora v Medveďově za nimi pak přijeli vládní úředníci a jejich stížnosti s nimi řešili. Částěčně úspěšně. Nyní navíc uplynulo šest měsíců od jejich příjezdu, takže získali trvalý pobyt a mohli tábor opustit. (více o hladovce zde)

Ve Zvolenu jsou cizinci zatím zřejmě spokojení. "Centrum jsme azylantům poskytli jen jako prostor na ubytování a realizaci jejich integrace do společnosti. O žádných problémech jsem nebyl informovaný," řekl ředitel Migračního centra Bernard Priecel.

Integrační středisko azylantům pomáhá při vybavování dokladů, v komunikaci s úřady, při hledání zaměstnání. Nabízí také jazykový kurz a sociální a právní poradenství.

Zvolen, Slovensko



UZAVŘENÍ GUANTÁNAMA

- Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

- Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

- I proto loni v lednu rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici do roka uzavřít. To se mu nepodařilo, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

- Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue