Kancléřka Merkelová potřebuje prosadit nezbytné reformy.

Kancléřka Merkelová potřebuje prosadit nezbytné reformy. | foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Troje zemské volby testují německou velkou koalici

  • 1
Čtyři měsíce po nástupu nové německé vlády kancléřky Angely Merkelové slibuje tato neděle opět trochu politického vzrušení. Tři spolkové země, Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anhaltsko, volí své zemské sněmy.

Ačkoli nepůjde o souboj titánů na život a na smrt, jaký nabídly spolkové volby loni v září, Berlín a celoněmecká politika jsou lehce nervózní. Paradoxně i kancléřka doufá, že sociální demokraté z SPD, s nimiž její Křesťanskodemokratická CDU vytvořila koalici, příliš neztratí. Narušit harmonii těžce vybojovaného "manželství z rozumu" se nikomu nechce.

Přitom zemské volby neskýtají žádné nebezpečí pro nový kabinet, který bez újmy absolvoval prvních sto dnů. Riskovat však nikdo nechce, a tak se prominenti v Berlíně do předvolebního boje zapojili se zataženou brzdou. Jejich podpora regionálním kolegům zdaleka nepřipomínala plamenné mítinky před zářijovými volbami.

Strany, které ve třech spolkových zemích soupeří, jsou totiž ve spolkové vládě partnery, proto ani nejsou žádané přílišné ataky. Výsledky z Magdeburgu, Stuttgartu a Mohuče jen stěží zásadně ovlivní, jak se bude v příštím období dařit vládě.

Z volební neděle mají obavy zejména v táboře SPD, které znervózňují celoněmecké průzkumy. Podle nich se strana momentálně těší podpoře asi 30 procent voličů, zatímco CDU hlásí desetibodový náskok.

Přitom šance SPD nejsou špatné. V Bádensku-Württembersku sice hrozí výraznější ztráty, ale jejich vítězství tady nikdo nečeká. V Porýní-Falci naopak platí za vítěze. V Sasku-Anhaltsku by se SPD mohla minimálně stát mladším partnerem velké koalice s CDU. Dosavadní spojení CDU a liberálů totiž podle prognóz nemá šanci na většinu.

Neklid sociálních demokratů zřejmě souvisí také s nevyjasněnou otázkou, kterou CDU řešit nemusí: kdo bude příštím kandidátem strany na kancléře. Nový předseda SPD Matthias Platzeck? Nebo někdo jiný? Pokud by dopadly zemské volby pro SPD mimořádně ostudně, pak by se mohla vyostřit debata o stylu tohoto jediného adepta na klíčový post.

Faktem je, že výrazně oslabenou SPD na zemské úrovni nepotřebuje ani Merkelová, která chce společně prosadit nezbytné reformy. Pozorovatelé však souznění ve velké koalici označují za klid před bouří. Řešení naléhavých problémů totiž nelze zamést pod koberec. Otázkou je, jaké podmínky pro hospodářský růst vytvoří nová politika, zda to například postačí pro dynamiku na stagnujícím trhu práce.

Svou roli může sehrát také to, jaký vliv bude mít situace na Blízkém východě na ceny ropy a podobně. Tyto a řada dalších faktorů mohou ovlivnit budoucnost vlády Angely Merkelové mnohem více než troje nedělní zemské volby.

Strany uhájily své pozice

Troje zemské volby v Německu zřejmě nepřinesou velká překvapení ani změny. Podle prvních prognóz televize ARD uhájily zemské vlády v Porýní-Falcku a Bádensku-Württembersku svou pozici.

Sociální demokraté zvítězili v Porýní-Falcku, kde vládnou s FDP, a konzervativní CDU vyhrála v Bádensku-Württembersku, kde má zemského premiéra v koaličním kabinetu rovněž s FDP.

Ve východoněmecké spolkové zemi Sasku-Anhaltsku sice zůstává nejsilnější stranou CDU, ale bude zřejmě muset do velké koalice s SPD. Jiná kombinace totiž nedá dohromady většinu v zemském sněmu.

Zdroj:ČTK

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video