I přes masivní reklamní kampaň se do pražského zastupitelstva nedostalo více členů Unie svobody, pouze lídr Michael Hvížďala a místostarosta Prahy 5 Petr Horák.
Komunisté získali celkem osm křesel a dva mandáty koalice nezávislých a zelených. Lidovci budou mít v zastupitelstvu jen jediného člena.
Do městského zastupitelstva v Praze volilo 35,29 procenta z 984 932 oprávněných voličů. ODS získalo hlas od 35,54 procenta voličů, Kaslovy Demokraté celkem 18,37 procenta. Proti minulým komunálním volbám ovšem ODS více než jedno procento voličů ztratila.
Sociální demokraty volilo 14,66 procenta voličů, tedy téměř o tři procenta méně než před čtyřmi lety. KSČM podpořilo 10,83 procenta a US-DEU 5,64 procenta voličů. Konečné výsledky najdete ZDE.
Primátorem bude zřejmě Bém
Po drtivém vítězství ODS ve volbách do pražského zastupitelstva tak vzejde primátor z jejích řad. Pravděpodobně se jím stane Pavel Bém, kterého strana označila za lídra číslo jedna. Současně s ním však na primátorský post kandidovali i někteří jeho straničtí kolegové - například i dosavadní primátor Igor Němec či starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.
VOLEBNÍ SERVIS |
on-line reportáž |
kompletní volební výsledky |
Čeká se na nové tváře |
Volební komise hrozila zastavením práce |
Složení zastupitelstva a jména zastupitelů v libovolné obci |
Pravděpodobným koaličním partnerem by se tak mohli stát Demokraté Jana Kasla, který na jaře z ODS vystoupil a rezignoval na primátorský post. Kasl sice koalici s občanskými demokraty před volbami odmítal s tím, že by raději spolupracoval s US-DEU či s lidovci a nezávislými, ale záleží na podmínkách, které mu ODS nabídne. Bývalý primátor by se tak mohl stát i některým z Bémových námětků.
"Jsme připraveni s Pavlem Bémem jednat," řekl iDNES Kasl. Podle něj je ale s touto koalicí těžké změnit poměry na magistrátu. "Nemůžeme však jít dohromady s lidmi, kteří tam doposud seděli. To by bylo popření všeho, o co jsme se snažili. Jsou to totiž ti samí lidé, kteří se nezměnili, a s jejichž názory nesouhlasíme," dodal.
Do koalice by s ODS mohli jít i sociální demokraté. Ti s ní na pražské radnici vládli doposud a obě strany nikdy proti sobě v hlasování nešly. Stejná dohoda by jim proto mohla vyhovovat. "Další variantou pro ČSSD je být v opozici," řekl ČTK lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Ani vítězná ODS nemá jisté, že bude v Praze vládnout. Ve hře je totiž i varianta, že by se proti ní spojily ostatní politické strany v zastupitelstvu. Jan Kasl by pak mohl být opět primátorem. „I to je možné, zvláště poté, co komunisté nabídli této variantě podporu bez nároku na křesla v radě. Bude záležet na vstřícnosti ODS při vyjednávání s námi o obsazení rady,“ řekl jeden z členů širšího vedení pražské ČSSD.
Ve volbách do pražského zastupitelstva v roce 1998 zvítězila ODS s 36,88 procenta před tehdejší čtyřkoalicí, která měla 28,07 procenta, ČSSD s 17,53 procenta a KSČM s 10,02 procenta hlasů. Před čtyřmi lety se volilo 55 členů městského zastupitelstva.