Spokojená Helena Hercová po operaci v třinecké nemocnici.

Spokojená Helena Hercová po operaci v třinecké nemocnici. | foto: Nemocnice Třinec-Podlesí

Žena potřebovala chlopeň, ale operaci by nepřežila. Pomohl unikát

  • 43
Devětasedmdesátileté Heleně Hercové z Ostravy šlo o život. Zatímco dříve ušla desítky kilometrů denně, najednou nezvládala víc než pár kroků. Lékaři zjistili, že potřebuje operaci srdce, ale báli se, že těžký zákrok nepřežije. Pomohli jí mimořádnou metodou.

"Po pár metrech chůze jsem se zadýchávala a omdlévala. Při jedné ztrátě vědomí jsem si zlomila ruku," líčí seniorka, jejíž potíže způsobila opotřebovaná chlopeň.

Šlo o umělou mitrální chlopeň, kterou dostala před pěti lety, když jí poprvé začalo selhávat srdce.

Tehdy se musela podrobit klasické kardiochirurgické operaci: lékaři ji napojili na mimotělní oběh, zastavili srdce, vystříhali z něj vadnou chlopeň a všili novou. Poté ženě zašili srdce, odpojili od mimotělního oběhu a zašili hrudník.

Ještě nedávno byla šance na přežití mizivá

"Několik týdnů poté jsem si nemohla sama sednout ani lehnout. Byla jsem odkázaná na pomoc druhých. Zotavování i s rehabilitací trvalo asi tři měsíce," vzpomíná Helena Hercová, která se další operace obávala. Také lékaři Nemocnice Podlesí v Třinci se obávali, že žena další zákrok nezvládne. Proto se rozhodli pomoci jí jiným, v zemi dosud nevyzkoušeným, ale šetrnějším způsobem.

"Riziko úmrtí či vážných komplikací během opakované operace bylo u pacientky příliš vysoké. Léky na tuto nemoc neexistují. Donedávna by tak měla minimální šanci na přežití," netají Marian Branny, šéflékař implantačního týmu a vedoucí lékař Komplexního kardiovaskulárního centra Nemocnice Podlesí, kde nakonec zachránili ženu unikátním způsobem. Novou chlopeň jí lékaři implantovali pomocí katétru, tedy bez nutnosti náročné operace.

V Česku šlo o ojedinělý zákrok

Šlo o první zákrok svého druhu v Česku. Touto metodou se dosud nahrazují dva ze čtyř typů chlopní. Třinečtí lékaři teď přidali třetí.

"Zákrok se podobá implantaci aortální chlopně. Není nutné zastavovat srdce a napojovat mimotělní oběh. Skalpel používáme jen pro vnik velmi malého vstupu v levé části hrudníku. Po napíchnutí srdečního hrotu dostaneme do srdeční komory vodič a po něm pouzdro s chlopní. Ta se uvnitř rozvine a odtlačí starou chlopeň, která v srdci zůstává," líčí Branny.

Pacientka je s výsledkem spokojená. "Deset kilometrů už asi zvládat nebudu, ale chodím bez pomoci a to je malý zázrak," usmívá se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video