Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Třináctiletou dívku z Domažlic znásilnili spolužáci

  • 640
Třináctiletou dívku z Domažlic znásilnili cestou ze školy její vlastní spolužáci. Chlapci ji oslovili na zastávce a odvedli do parku. Tam ji údajně brutálně znásilnili a nařídili, aby o všem mlčela. Trestu se ovšem vzhledem ke svému nízkému věku zřejmě vyhnou.

Dívka se ale svěřila kamarádce, která věc ohlásila ve škole. "Případ vyšetřujeme od minulého týdne. Vzhledem k věku zúčastněných ale nebudeme zveřejňovat žádné podrobnosti," řekla iDNES.cz mluvčí Krajské policejní správy Martina Kohoutová.

Od vedení školy se o údajném znásilnění dozvěděla i pětačtyřicetiletá žena, která má dívku v opatrovnické péči. Podle ní je její osvojená dcera fyzicky i rozumově pozadu.

"Narodila se už v šestém měsíci těhotenství. Ve čtyřech letech, kdy jsem si ji brala z kojeneckého ústavu, měla mozek vyvinutý jako jednoleté dítě," uvedla.

I když se žena snaží péčí vyrovnat dívčin handicap, znásilnění může děvče poznamenat na celý život. "Neplatí to na sto procent, ale znásilněné slečny mívají problémy s navazováním vztahů s ostatními lidmi, nejen v intimní oblasti, ale často vnitřní problém i vůči sobě samé. Takový skutek je pro dívku velkým ponížením," vysvětluje plzeňský psycholog Ivan Bořík.

Násilníky mohou poslat do výchovného ústavu

Kvůli nízkému věku chlapci mohou ujít trestu. Ještě jim není patnáct, policie tak bude muset případ s největší pravděpodobností odložit. Může se ale dostat k soudu před speciálně vyškoleného soudce, který může uložit pouze tři druhy opatření.

"První z opatření je dohled probačního úředníka, druhé je zařazení do terapeutického nebo psychologického programu ve středisku výchovné péče a třetí, to nejpřísnější, je ochranná výchova," vyjmenoval opatření domažlický soudce Jan Švígler, který má tyto případy na starosti.

Tato opatření trvají do 18 let, lze je prodloužit až do dovršení 19 let.

Při ochranné výchově je dítě umístěno do zařízení se specializovaným režimem. Jsou to například výchovné ústavy, které se sice primárně věnují ústavní výchově, mají ale podmínky pro přísnější ochrannou výchovu, vysvětlil soudce. Pokud by se ukázalo, že se dítě v zařízení výrazně zlepšilo, je možné rozhodnutí přehodnotit.

"Umístění do ochranné péče alespoň já ve 100 procentech případů ukládám dětem, které už v minulosti měly problémy se zákonem," uvedl Švígler.

Obecně ale může soud uložit ochrannou výchovu i dítěti bez předchozí kriminální zkušenosti za závažný čin.

, ,

Nejlepší videa na Revue