Systém porovnává navzájem texty české, anglické a slovenské, v budoucnu by se měl rozšířit i o další jazyky.

Systém porovnává navzájem texty české, anglické a slovenské, v budoucnu by se měl rozšířit i o další jazyky. | foto: Profimedia.cz

Třináct univerzit se spojí v boji s opisujícími studenty

  • 27
Počítačový systém, který odhaluje opisování ve vysokoškolských pracích, plánuje společně využívat třináct českých univerzit. Software dosud fungoval pouze ve dvou brněnských vysokých školách - Masarykově a Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě.

Ty nyní nabízejí systém k využití také dalším školám, řekly novinářům zástupkyně Masarykovy univerzity, kde program používají již déle než rok. Škola díky němu už odhalila několik nepoctivců. Jeden byl za opisování vyloučen, další případy řeší disciplinární komise.

V budoucnu by měl program odhalit i nepoctivce, kteří neopisují od spolužáků, ale od studentů jiných univerzit.

Do systému se vedle Masarykovy a Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity chce připojit dalších jedenáct českých vysokých škol, mezi nimi například Univerzita Palackého v Olomouci nebo Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. S dalšími školami brněnští akademici jednají.

Půl milionu prací v systému
Podle prorektorky pro informační technologie na Masarykově univerzitě Ivany Černé má kontrola přispět k tomu, aby práce studentů byly kvalitnější.

Systém je podle ní jednoduchý a dobře dostupný odkudkoliv, kde je připojení na internet. Student do něj vloží svou práci, učitel pak jednoduchou operací může vyhledat studie, jejichž pasáže jsou stejné nebo podobné. Pak musí zhodnotit, jestli je práce plagiát, nebo student řádně citoval z jiných zdrojů.

Kontrolovat své práce mohou i sami studenti. Podle Jitky Brandejsové z vývojového týmu univerzity je dnes v systému asi půl milionu dokumentů od třiceti tisíc vkladatelů.

Systém porovnává navzájem texty české, anglické a slovenské, v budoucnu by se měl rozšířit i o další jazyky.

Program dnes porovnává všechny práce, které studenti Masarykovy univerzity vloží do elektronického systému, tedy i několikastránkové domácí úkoly. V budoucnu se možná rozšíří také o knihy a webové stránky, ze kterých studenti rádi čerpají.

Karlova univerzita zatím váhá
Mluvčí UK Václav Hájek sdělil, že škola návrh brněnské univerzity detailně posoudila a informovala její vedení o tom, že se do projektu zatím nemůže zapojit hlavně z důvodu nejasné právní situace související s nakládáním se závěrečnými pracemi.

UK proto připravuje právní rozbor, pokud se technické otázky vyřeší, připojila by se dodatečně.

Vysoké školy chtějí s projektem proti plagiátorství žádat o dotaci na ministerstvu školství. Na první rok zavádění a provozování sytému potřebují asi osm milionů korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video