Tři tisíce let stará keltská loď našla kotviště v depozitáři

  22:38
Dvě desítky pracovníků stěhovací firmy se připoutaly k popruhům a tři tisíce let stará keltská loď nalezená v zatopené mohelnické pískovně se po desítce let dala do pohybu.
Přeprava dřevěné kupecké lodě staré asi tři tisíce let z nádvoří Vlastivědného muzea Olomouc do depozitáře vzdáleného necelou stovku metrů.

Přeprava dřevěné kupecké lodě staré asi tři tisíce let z nádvoří Vlastivědného muzea Olomouc do depozitáře vzdáleného necelou stovku metrů. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Unikátní monoxyl vyrobený z jednoho kusu dubového dřeva, který podle výpočtů váží dvě tuny a se svou délkou deset a půl metru patří k nejdelším dochovaným v Česku, se po několika nadzvednutích ocitl ve speciálním bezpečnostním rámu ve tvaru žebříku a na paletových vozících putoval z nádvoří Vlastivědného muzea Olomouc do nově opravených depozitářů.

Tady si kupeckou loď společně s ještě menším člunem v prostředí, které má navodit dojem pravěkého přístavu, kde plavidla kdysi skutečně kotvila, budou moci vůbec poprvé prohlédnout lidé.

Podle ředitelky muzea Miloslavy Hoškové to ale bude nejdříve na začátku příštího roku.

Plavidlo z nádvoří olomouckého muzea, kde dosud zabalené v igelitovém obalu a položené na dřevěných kůlech v provizorním polystyrenovém přístřešku od roku 2003 vysychalo, muselo do speciálně upravených prostor v podzemí depozitářů v Denisově ulici urazit přes pět set metrů.

Ačkoliv pracovníci stěhovací firmy společně s restaurátory přesun se stejně dlouhým provázkovým rámem trénovali a zkoušeli si trasu nanečisto projít, komplikace se dostavily hned za branou muzea.

"Tramvaj počká, historie má přednost"

Keltský člun na okamžik zastavil i městskou hromadnou dopravu. Olomoučané ale pro monumentální kolos, který se pomalu vydal na cestu mimo jiné i po kolejové trati, měli pochopení.

"Tramvaj počká, historie má přednost," reagovala na zpoždění vozidla jedna z přihlížejících žen. Nejtěžší úsek ale měli pracovníci firmy s lodí teprve před sebou.

"Čekali jsme, že přesun po hlavní cestě půjde lépe, ale paletové vozíky se nevytáčejí tak snadno. Nakonec jsme loď museli v zatáčce přizvednout a vytočit ji vlastní silou. Teprve poté jsme ji vrátili na vozíky," uvedl koordinátor stěhování Miroslav Bělík z brněnské firmy Hruby Moving.

Největší problém ale čekal stěhováky uvnitř budovy depozitáře. "Byly tu nosné sloupy a těm jsme se museli vyhýbat," dodal Bělík, který si s keltskou lodí odbyl svou premiéru. "S velkými předměty jsme již měli zkušenost, ale podobně křehký a letitý předmět s takovou historickou hodnotou jsme ještě nepřemisťovali.

Přeprava dřevěné kupecké lodě staré asi tři tisíce let z nádvoří Vlastivědného muzea Olomouc do depozitáře vzdáleného necelou stovku metrů.

Při stěhování se ozvalo praskání

Na stěhování napjatě dohlížel i restaurátor Milan Stecker, který se o záchranu památky snaží již několik let. "Loď se při stěhování prohýbala a vlnila, při počátečním nadzvednutí se dokonce ozvalo praskání. Naštěstí to ale byla jen fólie a monoxyl zůstal v pořádku," oddychl si Stecker po důkladné prohlídce plavidla.

"Člun je velmi křehký, má pětimetrovou puklinu a další spoustu zářezů, které do dřeva vyryli lidé ještě před vyzvednutím z pískovny. Naštěstí konzervace proběhla dobře a loď je díky tomu pružná."

Ve sklepě muzejních depozitářů restaurátoři loď po dlouhé cestě vybalili z igelitu. Ten měl unikát ochránit před počasím a změnami teplot, navlhnutí nebo přílišné vysušení by totiž plavidlu mohlo ublížit.

"Keltský člun potřebuje stálé prostředí a neměnnou vlhkost, muzejní sklepení tak bude ideálním kotvištěm. Vlhkost je tu stabilně kolem 70 procent," vysvětlil Stecker a připouští, že loď by si nakonec kvůli větší bezpečnosti mohli lidé prohlédnout jen přes sklo.

O tom, jestli se unikát nakonec ocitne v depozitáři volně, nebo uzamčený ve vytápěné a klimatizované vitríně, se teprve jedná. "Jisté je, že tu vedle pravěkého přístavu, ve kterém loď kdysi pravděpodobně kotvila, vystavíme i jiné archeologické zboží. Chceme také navodit dojem vodní cesty, takže monoxyl položíme na kamení, rozloží se tím jeho váha," dodal restaurátor.

Nejtěžší byla konzervace

A co bylo podle něj od doby nálezu v roce 1999 vůbec nejtěžší? Dovést všechny fáze konzervace do zdárného konce.

"Loď jsme očistili a ošetřili proti plísním, bakteriím a dřevokazným houbám. Nízkomolekulárním roztokem PEGu, tedy polyethylenglykolu, jsme z ní poté vytěsnili vodu," vypočítává restaurátor, který má před sebou poslední fázi konzervace.

"Celý povrch plavidla uzavřeme a zpevníme vysokomolekulárním přípravkem, a loď tak nebude reagovat na venkovní prostředí. K tomu ale potřebujeme stálou teplotu. Konzervační látku totiž musíme nejdříve rozpustit a nanést na loď. Hned poté ztuhne."

Olomoučtí restaurátoři s tak velkou lodí dosud nepracovali a neměli tak potřebné zkušenosti. O radu se proto rozhodli požádat odborníky z celého Česka.

"Nejvíce nám pomohl Vlado Rusnák z brněnského technického muzea, který s archeologickými dřevy pracuje. Přesto stejné metody a postupy nezaručí vždy stejný výsledek a pracovat s monoxylem tak do poslední chvíle bylo velkou hádankou," přiznává  Stecker, který k průzkumu lodi použil sondu na zjišťování stáří dřeva.

Dřevo bylo zkamenělé

V hloubce pět centimetrů ale musel vrták zastavit, ďřevo totiž bylo zkamenělé. Expertizy nakonec prokázaly, že monoxyl pochází z období, kdy na Moravě žili Keltové.

"Podobných člunů se v republice našlo několik, o takových rozměrech a v tak dobrém stavu je ale jen ten v Olomouci. Většina plavidel totiž po stovkách let strávených ve vlhkosti ztrouchniví a nepodaří se je zachránit," uzavřel restaurátor.

O vystavení člunu v minulosti projevilo zájem i muzeum v Mohelnici. Podle ředitelky Vlastivědného muzea Miloslavy Hoškové ale tak vzácný archeologický nález potřebuje specifické prostory, které mohelnické muzeum nemůže poskytnou.

"Máme zpracovaný projekt na možné kotviště, zatím jsme na něj ale nedostali peníze. Přesto stále doufáme, že loď nakonec zůstane v místě, kde byla nalezena," komentuje bývalá vedoucí Muzea Mohelnice a členka Spolku přátel historie Mohelnicka Hana Heidenreichová.

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Česko může žádat o výjimku z migračního paktu, trvá na svém ministr Rakušan

18. dubna 2024  5:43,  aktualizováno  9:55

Přímý přenos Dopady migračního paktu Evropské unie na Českou republiku chtějí ve čtvrtek na mimořádné schůzi...

Summit EU pokračuje. Na programu je prosperita unie či digitální technologie

18. dubna 2024  9:38

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek v závěrečný den dvoudenního...

Policie hledá čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska, v úterý odešla z domova

18. dubna 2024  9:33

Policisté pátrají po čtrnáctileté ukrajinské dívce Polině Makaretsové, která v úterý odešla z...

Neřešený problém. Přes milion Čechů je závislých na legálních lécích

18. dubna 2024  9:33

V Česku nebezpečně přibývá lidí závislých na lécích, které ovlivňují psychiku. Nejčastěji jde o...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...