Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři šťastné výhybky profesora Holého

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Na otázku, jakou roli hraje při objevování léků náhoda, chemik Antonín Holý kdysi odpověděl: "Velikou, ale je třeba si jí všimnout." Staré přísloví říká, že náhoda přeje připraveným, a Antonín Holý se připravoval doslova od dětství. Historka o tom, jak jako kluk doma našel starou knížku o lučbě a ta ho přilákala k chemii, má v jeho životopise už pevné místo.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Antonín Holý pózující u přístrojů... | foto: http://www.uochb.cz

Zmíněnou učebnici pro císařsko-královská gymnázia, ozdobenou pěknými mědirytinami, pak následovaly publikace přinášející recepty pro hravé chemické pokusy, u kterých se školák Holý sice občas popálil, ale zvědavost na tajemství vědy mu zůstala.

Potřebuju svobodu V roce 1959 vystudoval organickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a rok nato, s takřka ještě čerstvým diplomem v ruce, prošel dveřmi pražského Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV.

Pracuje tu dodnes, už ozdobený mnoha tituly, domácími i zahraničními cenami, čestnými doktoráty a hlavně světovou pověstí vědce, který se se svým týmem úspěšně podílí na vývoji látek sloužících boji proti HIV/AIDS, virové hepatitidě typu B, pásovým oparům, leukémii a některým formám nádorových onemocnění.

Seriál Správná rozhodnutí slavných Čechů

Prof. Antonín Holý, DrSc. (1936)

"Kdo nehledá, nenajde. Takže samozřejmě hledáme dál, snažíme se nacházet nové a nové účinné látky. Jestli se některá ujme, nebo ne, nevíme. Ale to, že máme určitou šanci je nalézt, představuje závazek."

Připouští, že na cestě, která ho nakonec dovedla k výzkumným úspěchům, sehrály roli tři momenty, jimž říká "výhybky". První přišla po aspirantuře, kdy musel z organizačních důvodů nastoupit do oddělení nukleových kyselin.

Druhá ho přivedla k zájmu o "biologicky užitečné a účinné látky" a právě tehdy začal s výzkumem léku proti leukémii. Tou třetí výhybkou byl rok 1976 a setkání s profesorem Erikem de Clercqem, který se na Katolické univerzitě v belgické Lovani zabýval látkami působícími proti virům.

Téma antivirotik oba vědce sblížilo, de Clercq potvrdil medicínskou účinnost několika vzorků, které mu Holý zaslal, navíc Belgičan dokázal úspěšně oslovit americké farmaceutické firmy, aby vyvíjely konkrétní lék. Výsledky oficiální spolupráce tak přinesly dostatečné finanční prostředky na další výzkumy. V časech normalizace to byl pro československou laboratoř štědrý dar osudu. Bez něj by se nedařilo?

Profesor Holý rád oponuje a tvrdí, že navzdory době měl jeho ústav výbornou atmosféru, lidsky i vědecky. "Osobně bych v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes," řekl v jednom rozhovoru. Na politicky neutrálním pracovišti měl to, co ve své práci dodnes považuje za zásadní: svobodu.

Desítky let už strávil ve společnosti medicínské chemie. Patrně nejznámějším výsledkem jeho práce je látka tvořící základ preparátu Viread, který dnes ve světě patří k nejúčinnějším zbraním v boji s AIDS. Spolu s dalšími léky, na nichž se laboratoř profesora Holého podílela, se používá u 90 procent pacientů s AIDS a nově léčených HIV pozitivních. O léku se šíří mýtus, že umí léčit, ale sám profesor Holý omyl trpělivě vysvětluje: Viread nedokáže virus zničit, ale zastavuje jeho množení, čímž nemocnému umožňuje celkem normální život.

Soupeří s nemocemi považovanými za velmi vážné, ale o svých šancích dobře ví. Koncem minulého roku testy neprošel nadějný lék proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukémii, jehož základem byl právě objev profesora Holého. Ačkoli se na psech jevil jako zázračně účinný, lidský organismus na něj reagoval problematicky.

Autor:


Ondřej Vetchý: Kvůli filmu Po strništi bos jsem musel zhubnout a udělat si pleškuHlavní zprávy

Další z rubriky

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...
ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor Svatého otce. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Edvard Beneš před svou vilou
ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.